Чому переговори в Астані не виправдали сподівань Путіна та Ердогана

Переговори в Астані, які мали закріпити поділ Сирії між сферами впливу Путіна та Ердогана, закінчились без несподіванок. Себто, по великому рахунку, нічим

Роман Федюк

Завершальний документ за результатами зустрічі, зачитаний очільником МЗС Казахстану, містив головно радість стосовно того, що переговори відбулися – і сподівання на те, що у наступних їх раундах вдасться досягнути більшого.

Задля справедливості слід завважити, що в переговорах в Астані і справді брали участь чимало польових командирів сирійської опозиції – які приїхали туди головно через тиск Анкари, яка контролює ланцюжки постачання багатьох опозиційних загонів. Зібрались представники 14 повстанських груп. Втім, і тут не обійшлося без подробиць – одне з найбільших і достатньо радикальних угруповань, "Архар аш-Шам", своїх представників до Астани так і не надіслало.

Скандал також вийшов з Іраном, представники якого категорично заперечували проти присутності представників США на переговорах, чого, в свою чергу, вимагала Туреччина. В результаті запрошення американцям надіслали в останній момент, і на переговорах присутній тільки американський посол – та й то лиш у статусі спостерігача.

Але навіть добре проведена підготовча робота не сприяла значним результатам зустрічі.

Постпред Сирії в ООН Башар Джаафарі, який очолював делегацію офіційного Дамаска в Астані, заявив, що опозиція поводилася провокаційно.

Натомість представник повстанців від "Армії ісламу" Мохаммед Алуш звинуватив партнерів по переговорах в систематичному порушенні перемир'я.

Попри закритий характер переговорів, куди пресу не підпускали й на поріг, вже після першого дня зустрічі у світ пішов гуляти відеоролик, де особа, навдивовижу схожа на Мохаммада Алуша назває уряд президента Сирії Башара Асада терористичним, і закликає включити групи союзників сирійських військ, в тому числі ліванську "Хезболлу", в глобальний список терористичних організацій.

При тому як Алуш, так і його колеги з інших загонів сходяться на тому, що переговори – це добре, але в разі, якщо вони не побачать готовності офіційного Дамаску йти на зримі поступки і припинити збройні провокації, то будуть вимушені продовжити збройну боротьбу. Судячи з фінальної декларації за результатами зустрічі, нічого нового командирам повстанців в Астані так і не сказали.

Чому так відбувається? Чому і куровані Заходом переговори в Женеві, і російсько-турецько-іранський імпровіз в Астані завершились практично однаково?

Відповідь, схоже, проста. Бо Сирія – це не тільки інтереси Москви та Анкари Це ще й реальні повстанці, які б'ються за своє право жити так, як вони вважають за належне. Хай і без особливої надії на перемогу. Це ще й курди зі своїм чисельним і загартованим за роки війни ополченням, які не збираються просто так взяти й змиритися з тим фактом, що Москва прийняла рішення віддати їх на розтерзання Анкарі. Це Асад, який залежний від Москви, але якому Тегеран пообіцяв підтримку у відновленні контролю над країною, яка колись йому належала. І який готовий за цю перспективу вбивати десятками і сотнями тисяч.

Це ще й божевільні фанатики з "Ісламської держави", бійці "Фронту Аль-Нусра", та інші упирі, які й власних командирів-то не сильно слухають – а промови в Астані для них менше, ніж порожній звук. Можливо, з цими останніми й справді немає сенсу про щось домовлятися – але тоді слід досягти згоди і доброї волі всіх решту учасників процесу для того, щоб об'єднати сили й знищити Ісламську державу раз і назавжди – так як це відбувається зараз у Мосулі.

І поки не будуть враховані інтереси всіх сторін, задіяних в конфлікті – або поки кількість сторін конфлікту не скоротиться природнім, скажемо так, чином, миру, на жаль, не буде. 

Більше новин про події у світі читайте на Depo.Світ