Чийгоз і Умеров: Що насправді стоїть за депортацією посадовців Меджлісу в Туреччину

Звільнення Умерова та Чийгоза – це логічний маневр Путіна і маленький тріумф для Ердогана та Порошенка. Ну і кінець страждань двох гідних людей, звичайно

Журналіст відділу «Світ»
Чийгоз і Умеров: Що насправді стоїть за…

Посадовців Меджлісу кримськотатарського народу Ільмі Умерова та Ахтема Чийгоза, незаконно засуджених в окупованому Росією Криму, видали Туреччині.

З адміністрації російського президента пустили чутку, що Путін їх помилував – а укази про помилування засекретив. У відповідь на що російський адвокат засуджених Миколай Полозов повідомив, що жоден із політв'язнів помилування не просив. Втім, це вже подробиці.

Головне, що люди, які задля збереження своїх ідеалів погодились піти за грати, повернуться до вільного життя – хай і за межами малої Батьківшини. Бо із Анкари Умеров та Чийгоз повернуться до Києва.

Всі сторони, причетні до процесу, визнають, що ключову роль у цій події зіграло втручання турецького президента Реджепа Ердогана, який зумів переконати Путіна відпустити в'язнів. У сухому залишку виходить, що турецький президент зміг зробити те, що не вдалося не тільки громадським організаціям чи українському уряду, але й Держдепу США, та міністерству закордонних справ Франції, які теж переконували Путіна випустити кримських в'язнів совісті. Як бачимо, Ердоган говорив із Путіним не тільки про долю турецьких помідорів. Що робить йому честь – якою б суперечливою не була фігура чинного турецького президента загалом і в сфері прав людини - зокрема.

Немає сумніву у тому що цей жест спробують використати всі сторони, причетні до події.

Російські дипломати не пропустять нагоди розповісти в Раді Європи про те, що їх держава робить всі можливі рухи для того, щоб "розвіяти неправдиві звинувачення стосовно порушення прав кримських татар, і навіть відвертим злочинцям дає свободу". Історія цілком може бути використана як хорший привід для спроби повернення в ПАРЄ.

Ердоган зможе підняти свій дещо суперечливий рейтинг в ісламському світі, продемонструвавши себе борцем за права ув'язнених єдиновірців, здатним захищати їх перед ким завгодно. І у переговорах з Європою правозахисний епізод турецького президента теоретично може зіграти йому на користь. Хоча в стосунках Туреччини й Заходу стільки взаємних образ, що сьогоднішній світлий момент навряд чи на щось вплине.

Та й український президент, чого гріха таїти, при нагоді згадає, що пообіцяв зробити все можливе для звільнення Чийгоза – і гляньте, той уже на волі.

При тому не можна губити з виду, що широкий жест Путіна стосувався тільки двох найбільш знакових і відомих фігур кримсько-татарського руху. А чимало інших синів цього народу так і залишились в ув'язненні.

Але шукати у звільненні Умерова та Чийгоза коспірологічні пояснення, як то кинулась робити частина українців у соцмережах, заняття не надто достойне. Бо подібний пошук – це не більше, ніж вправи у чистій фантазії. Цікаві й доречні у виконанні Дена Брауна, і не дуже приємні, коли йдеться про свободу, а можливо – й життя двох достойних людей, які мали сміливість і нахабство стати поперек дороги російській машині примусу та залякування. При чому зробити це не зі зручного крісла перед монітором, а з окупованого Криму, дуже чітко й прозоро уявляли собі яким буде фінал. Особливо добре знаючи про чисельні зникнення й без судові розправи над їхніми одноплемінниками. Якби кожен зі "зрадофілів" у соцмережах мав би бодай половину їхньої мужності, на карті України вже не було б тимчасово окупованих території.

Тому доречнішим виглядає просто порадіти долі, яка посміхнулась двом достойним людям. Ну, і спробувати зробити все можливе для того, щоб рано чи пізно настав момент, коли вже Москва, а не Київ, буде за допомогою третіх країн домовлятися про звільнення недобитків зі своєї окупаційної адміністрації в Криму. Хоча це, звичайно, вже фантастика. Бо кому вони потрібні, тривіальні сімферопольські колаборанти, чи навіть їх куратори?

Більше новин про події в Україні та світі на Depo.ua
 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme