Чому Навальний перетворюється на "керовану опозицію"

І "революція Навального", і методи протидії, обрані Кремлем, викликають багато питань. Але залишається ймовірність, що з дещо іграшкового антикорупційного руху може вирости направду масштабний протест

Тарас Паньо
Журналіст відділу міжнародної політики
Чому Навальний перетворюється на "керова…

Росією крокують антикорупційні протести. Мітинги гримлять в Москві, Петербурзі, Владивостоці, Хабаровську, Казані, Красноярську та багатьох інших російських містах. В Новосибірську опозиціонери зібрали більше 5 тисяч осіб.

Мітинги проходять дуже по-різному – десь, як от у Москві чи Петербурзі, із зграями чорних "космонавтів" із кийками, перцевим газом та доволі чисельними затриманнями. А десь – як у Новосибірську чи Хабаровську – абсолютно мирно.

Опозиція при тому завбачливо не надто конкретизує свої лозунги, зосереджуючись на "протидії корупції". Подекуди народ робить наступний логічний крок, натякаючи на необхідність змінити владу, а подекуди – веде благопристойні бесіди стосовно скрутного економічного становища регіонів і потреби підняти заробітну платню бюджетникам. Єдиною політичною програмою насправді навіть не пахне. Протестують, як в кінці СРСР – екологи пліч-о-пліч з недобитими лібералами, "чесні комуністи" поряд із "прозахідниками".

З одного боку – все схоже на жорстку і безкомпромісну боротьбу старого з новим, на бажання оновлення в здоровішої частини російського суспільства.

З іншого боку, під час протестів якось само собою стає очевидним, що структури Навального мають навдивовижу широку і розгалужену структуру по всій Росії. І в структури ці входять не двірники та дисиденти, а немало депутатів місцевих рад різних рівнів та бізнесменів. І що хоча самого Навального і заарештували, у багатьох регіонах спостерігається якщо й не компроміс між структурами Навального та чинною владою, то, як мінімум, пакт про ненапад.

Згадуючи, наскільки істеричною була реакція російської влади на події на тій самій Болотній площі, таке ліниво-благодушне ставлення до Навального і його людей не може не дивувати. Їм, з одного боку, не дають як слід розвернутися – але, з іншого боку, і у бетон не заливають.

У разі, якби в Кремлі Навального сприйняли як небезпечного противника, то з його прихильниками боролись би не розпиленням перцевого газу, п'ятиденними затриманнями чи штрафами. Їм би інкримінували по три-п'ять-сім років ув'язнення, як то було із "болотниками". Та й сам лідер руху не обмежився б п'ятьма роками умовно за справою про "Кіровліс".

Але все виглядає зовсім інакше. Адміністративні протоколи, штрафи, максимум – умовні терміни. І ситуація має одне-єдине пояснення. У Кремлі не виключають можливості того, що Фонд боротьби з корупцією і його керівника можна буде колись в якийсь спосіб використати. Можливо – просто для того, щоби "підтримувати у тонусі" чинну виконавчу владу. А можливо – і для інкорпорації в ряди цієї влади, у якийсь вирішальний момент падіння рейтингу, хтозна. Але при тому надто вже великих політичних можливостей ніхто Навальному давати теж не збирається. Він залишається на "короткому повідку".

Чи є Навальний проектом Кремля? Скоріше за все, ні. Надто тонко й органічно все зроблено, не пахне від нього Сурковим та Володіним. Але чи є Навальний революціонером, готовим будь-якою ціною провести демонтаж путінського режиму? Скоріше за все, теж ні. Політик, здається, шукає своє місце в наявній російській світобудові, і хоче зібрати сили на майбутнє. Коли настане це майбутнє, до пуття не знає і сам Навальний. Можливо, коли помре Путін. Або коли він вирішить змінити команду, яка окопалась у виконавчій владі.

Втім, всі ці плани можуть радикально змінитись. Бо якщо громадяни Росії вирішать раптом, що їхнє життя стало нестерпним, їхній запал не втримає у визначених Кремлем межах ані Навальний, ані кордони ОМОНу, якщо на те пішло. І головний антикорупціонер буде вимушений або очолити справді безкомпромісний протест, або піти в політичне небуття. Але, судячи з усього, цей момент ще не настав.

Більше новин про події в Україні та світі на Depo.ua
 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme