Чому миротворці ООН замість України поїдуть в Ефіопію

Україна та Росія подали до Радбезу два взаємовиключних бачення миротворчої місії на Донбасі. Шанси на прийняття будь-якого з них у вигляді резолюції рівні нулю

Тарас Паньо
Журналіст відділу міжнародної політики
Чому миротворці ООН замість України поїд…

На вчорашньому засіданні Генасамблеї ООН про миротворчість говорили багато і дуже конструктивно. Про неї говорив генсек ООН Антоніу Гутерріш, представники Ефіопії, яка скликала засідання щоб поскаржитись на брак відповідних місій у своєму регіоні, представники Африканського союзу та Сенегалу, які співчували Ефіопії, та багато хто ще. Потім Радбез навіть схвалив реформу механізму миротворчих операцій, які відучора повинні відбуватися "відповідальніше, прозоріше і ефективніше".

Втім, в силу життєвих обставин, нам цікавіше, що на цю тему сказали президент України Петро Порошенко – та міністр закордонних справ Росії Сергій Лавров, які теж відвідали засідання.

Особливо знаменно виглядав той факт, що в момент виступу Порошенка Лавров завбачливо ще не зайшов до зали, а в момент виступу Лаврова у залі вже не було нашого президента. Що, загалом, достатньо добре ілюструє перспективи всього діалогу про миротворчу місію на Донбасі.

Як і слід було сподіватися, позиції української та російської сторони не те щоби сильно збігалися. Як і передбачало Depo.ua щще на самому початку епопеї із можливим введенням миротворчого контингенту ООН на Донбас, Україна та Росія вкладають у річ з однаковою назвою прямо протилежні поняття, що робить реальне введення "блакитних шоломів" на Донбас абсолютно неможливим.

У своїй промові Порошенко іще раз нагадав, що мандат миротворців повинен покривати усю окуповану територію Донбасу, включно з українсько-російським кордоном. "Це обов'язкова умова", — наголосив глава держави. Додавши при тому, що "у такій місії нема місця для представників агресора. Вони не можуть бути її частиною за визначенням".

Далі, коли президент України пішов, і прибув очільник російського МЗС, стало зрозуміло, що Росія ні на міліметр не змінила своєї позиції стосовно місії ООН на Донбасі. Лавров заявив, що місія ООН – це виключно спосіб захистити спостерігачів ОБСЄ, а про контроль над українсько-російським кордоном можна буде поговорити після виконання Україною всіх-всіх-всіх умов Мінських домовленостей. Без будь-яких гарантій з чийого завгодно боку, що цей момент колись настане. Всі інші учасники заходу про перспективи миротворців на Донбасі скромно промовчали. Іще оперативно прокоментував ситуацію заступник міністра закордонних справ Росії Геннадій Гатилов, який нагадав, що "Росія не є стороною в цьому конфлікті, тому немає ніякого сенсу в розгортанні миротворців на кордоні". У відповідь на що виникає цікаве питання – якщо Росія не визнає себе стороною конфлікту на Донбасі, то чому вона виступає проти того, щоб Україна розміщувала миротворців на своїй власні території, якою є навіть кордон "ДНР" та "ЛНР" з Росією? Втім, це занадто складні питання для російського дипломата.

Таким чином, стає очевидним, що в Києві розглядають (або роблять вигляд, що розглядають) місію блакитних шоломів як спосіб для реальної деескалації конфлікту – і порушення надто вже зручних і широких логістичних можливостей Кремля стосовно доставки вантажів та найманців на Донбас. В той час як Москва розглядає гіпотетичну місію ООН як свого роду "недоторканих прикордонників", які берегтимуть сучасні межі "ДНР" та "ЛНР" на гроші міжнародної спільноти.

Тому наразі в Радбезі ООН перебуває два взаємовиключних проекти миротворчої місії – український та російський. ТІльки, попри заяви російських ЗМІ, український варіант ліг там не після російського - а у 2015 році, в формі розгорнутого листа Петра Порошенка. Шанси на прийняття будь-якого із них рівні нулю.

А Радбез цілком може зосередитись на питаннях організації ефективних миротворчих місій до Ефіопії. Там є далеко більше шансів на їх успішне розгортання та функціонування.

Єдине, що трохи нервує у цій ситуації – це фрагмент із вчорашньої промови нашого президента. "Повноцінна миротворча операція ООН є єдиним ефективним рішенням для деескалації, захисту народу України та для наближення нас до політичного врегулювання" – зазначив Петро Олексійович. Якщо це і справді так – то на деескалацію та врегулювання найближчим часом розраховувати не доводиться. Що, втім, теж не є зовсім уже несподівано новиною.

Більше новин про події в Україні та світі на Depo.ua
 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme