Чому мілітаристський бюджет Трампа не зробить "Америку великою"

Зростання витрат на оборону не допоможе Трампу "підняти ржавий пояс Америки", і навряд чи істотно збільшить можливість США впливати на геополітичну реальність планети

Роман Федюк

До того, що більшість ініціатив Трампа стають відомими пресі ще задовго до їх офіційної публікації, звикли всі – здається, разом із новообраним президентом США. Не стали винятком і бюджетні ініціативи Дональда Трампа. Видання The New York Times з посиланням на чотирьох представників Білого дому одразу (!) розповіло про плани американської влади стосовно формування бюджету.

Суть цих ініціатив зводиться до істотного перерозподілу бюджетних потоків в бік збільшення військових витрат. Точних цифр ніхто не назвав, але, за чутками, мова йде не про соті чи десяті відсотків, а про направду значні суми.

При тому ці гроші не беруться нізвідки – тому за "благоденство" військових доведеться комусь розплачуватись. Відомий і список "постраждалих". Зокрема, мова йде про істотне скорочення соціальних програм, зокрема, Social Security і Medicare, а також фінансового забезпечення пенсіонерів. Також істотно скорочується фінансування Міністерства з охорони довколишнього середовища та ненависного Трампу Держдепу.

З якоїсь точки зору, логіку Трампа можна зрозуміти. Президент США, скоріше за все, за допомогою подібного перерозподілу грошей намагається, з одного боку, скоротити бюджетну підтримку небагатого афро- та іспано-американського виборця, який є традиційним електоратом демократів, а з іншого – перенаправити, за допомогою оборонних замовлень, бюджетні кошти в бік американської промисловості. Змастити "фінансовим мастилом" "іржавий пояс" американських заводів та фабрик, забезпечивши роботою і грішми небагате населення центральних штатів – свій власний електорат.

Проблема, проте, полягає в тому, що сучасне виробництво зброї – це не виготовлення індіанських томагавків, і навіть не конвеєрна зборка "Віллісів" чи танків періоду Другої світової війни.

І люди, які десять чи п'ятнадцять років тому працювали на якихось заводах – сталеливарних, нафтопереробних чи яких завгодно ще, не стануть до надскладних фрезерів з ЧПУ і не почнуть різати титан чи виробляти композитні панелі для сучасних винищувачів. Принаймні, без кількох років навчання і перепрофілювання. Тим паче не стануть вони, без належної університетської освіти, талановитими інженерами, здатними проектувати нову зброю. А на зміну фордівським конвеєрам вже давно прийшли роботизовано виробничі лінії, для обслуговування яких знову ж таки потрібні висококваліфіковані і, бажано, молоді спеціалісти.

Тому вельми ймовірним є варіант, за якого додаткові "оборонні" кошти рано чи пізно осядуть в кишенях власників високотехнологічних бізнесів – або ж традиційних збройних гігантів, а "іржавий пояс" залишиться точнісінько там само, де він перебуває і сьогодні.

Знову таки, задумана Трампом модернізація ядерної зброї, флоту та інших стратегічних компонентів системи оборони навряд чи збільшить здатність США впливати на своїх теперішніх реальних противників. Частина з яких – на кшталт Ісламської держави – явно "замалі" для стратегічних погроз, а інша – на кшталт Володимира Путіна – явно завеликі для якихось швидких і рішучих дій. Втім, можливо, в цьому напрямку на Трампа зможе повпливати його новий радник з питань національної безпеки, Герберт Макмастер, який давно вже критикує зосередженість американських військових на здатності "виграти ракетну дуель" – за умов відсутності вмінь та засобів для адекватної протидії партизанам чи "гібридним" нападникам, які ховаються за спинами мирного населення.

Насправді, попередній проект бюджету – це зовсім-зовсім не істина в останній інстанції, а всього лиш базова позиція для довгих і непростих переговорів між виконавчою владою та Конгресом.

Тому, цілком може бути, що Дональд Трамп вибрав іще простішу тактику. Яка полягає у створенні документу, близького до передвиборних обіцянок, направлення його до Конгресу, а потім, коли розкритикований бюджет буде повернутий на доопрацювання, команда Трампа зробить щось абсолютно традиційне – і пояснить розчарованим виборцям, що реформи не вдались через блокування консервативним Конгресом. Втім, такий варіант був би надто простим та прозорим, більш придатним для українських, ніж американських популістів. А Дональд Трамп завжди вмів здивувати глядачів свого шоу під назвою "Новий президент Америки".

Більше новин про події у світі читайте на Depo.Світ