Чому 20 тисяч миротворців не доберуться до Донбасу

Ініціатива введення масштабної багатотисячної місії миротворців на всю окуповану територію Донбасу залишається, на жаль, лише вдалим зовнішньополітичним маневром Заходу, покликаним наочно продемонструвати неготовність Росії до завершення конфлікту

Тарас Паньо
Журналіст відділу міжнародної політики
Чому 20 тисяч миротворців не доберуться…

США запропонували "розвинути" підтриману Путіним ініціативу розміщення миротворців на Донбасі. От тільки замість "озброєної охорони для співробітників ОБСЄ на лінії зіткнення" як то пропонував російський президент, Держдепартамент США збирається вийти із пропозицією про розміщення повноцінної миротворчої місії у складі 20 тисяч військовослужбовців.

Принаймні, таку інформацію розповсюджує The Wall Street Journal з посиланням на свої джерела в американському зовнішньополітичному відомстві.

При тому американські дипломати вважають, що миротворці можуть діяти під егідою ОБСЄ, а не ООН. Спостерігачі ОБСЄ вже є на Україні.

Спецпредставник США по Україні Курт Волкер, який раніше назвав "цікавою" пропозицію по розміщенню миротворців, заявив, що обговорював з помічником російського президента Владиславом Сурковим можливості "розвитку" ініціативи, щоб забезпечити контроль кордону і моніторинг важкого озброєння.

Саму ідею розміщення масштабної миротворчої місії на Донбасі підтримують не тільки у США. Наприклад, офіційний лідер канадської парламентської опозиції Ендрю Шир приєднався до закликів групи україно-канадських лобістів, яка підтримує ідею відправки в Україну місії на чолі з Канадою. Миротворча місія ООН "дозволила б Україні відновити контроль над своєю східною межею з Росією і зробити так, щоб російські військові залишалися у своїй країні, не проникаючи в Україну", йдеться в заяві Шира, з якою він виступив в четвер. При тому, за даними Globe and Mail, консервативна партія Шира "закликає відправити миротворчу місію на українсько-російський кордон, а не на саму лінію фронту на Донбасі". І в канцелярії Трюдо готові піти на зустріч подібним пропозиціям, почавши їх загальнополітичне обговорення, яке, скоріше за все, завершиться відповідними зверненнями до ООН.

Таким чином, маячня про "війська НАТО, які прийдуть на Донбас" завдяки політиці Росії, може виявитись, чисто гіпотетично, не такою вже й далекою від реальності.

Втім, пропозиції - пропозиціями, але із реальністю вони корелюють вкрай слабко. Оскільки введення дійсно чисельної західної миротворчої місії на Донбас стало б для Кремля набагато гіршою поразкою, ніж навіть введення українських збройних сил в регіон і видача Україні російських найманців, що брали участь в конфлікті, для подальшого суду. Хоча б тому, що останнє можна було б подати внутрішнім і зовнішнім споживачам інформації як "кінець кривавої ворожнечі між двома братніми народами".

У той час як захід "військ НАТО" фактично на російський кордон у свідомості Путіна став би символом повної і безумовної геополітичної катастрофи. Більшої, ніж розвал Варшавського пакту - і не набагато меншої, ніж кінець Радянського Союзу. А без принципової згоди Росії ні мандату ООН, ні навіть підтримки ОБСЄ миротворча місія не отримає.

Тому вся історія із великим західним миротворчим контингентом матиме один реальний результат. Чергову демонстрацію того факту, що Росія, погоджуючись на косметичні і вигідній їй кроки у деескалації конфлікту, виводити свої війська із Донбасу на разі не збирається. Подібна демонстрація, звичайно, теж піде на користь українському зовнішньополітичному становищу, і Києву вже є за що подякувати Курту Волкеру. Але миру на Донбасі від цього маневру, звичайно, не додасться.

Більше новин про події в Україні та світі на Depo.ua
 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme