Чому ФСБ виганяє лояльного Касперського з Росії

Історія з "Лабораторією Касперського" – чіткий сигнал російському бізнесу, що поєднувати співпрацю з ФСБ та ведення успішного підприємництва у США та Європі більше не вийде

Тарас Паньо
Журналіст відділу міжнародної політики
Чому ФСБ виганяє лояльного Касперського…

Білий дім таки виключив "Лабораторію Касперського" зі списку офіційних постачальників програмного забезпечення для використання американськими держструктурами.

Сказати, якими будуть прямі збитки російської програмної компанії, звичайно, складно. Рубрики "скільки нам платить дядько Сем" на їх офіційному сайті чомусь немає. Але репутаційні втрати, безумовно, будуть істотно більшими від прямих збитків. Після всіх історій з комп'ютерними епідеміями купувати анивірусні програми у "хлопців з поганою репутацією" перестане й частина звичайних обивателів, при тому не тільки у США, але й у Європі. Навіть якщо на їхніх комп'ютерах немає ні байта інформації, яка могла би зацікавити Луб'янку.

Неприхований інтерес до російської компанії американські спецслужби демонстрували вже давно. Наприкінці червня цей інтерес став публічним – тоді ЗМІ стало відомо, що ФБР допитує – пардон, ні – проводить розмови зі співробітниками компанії, які мешкають у США. Тоді ж американські сенатори запропонували заборонити встановлювати на комп'ютерах міністерства оборони продукти компанії "Лабораторія Касперського".

Очільник компанії, Євген Касперський, відчуваючи, що діло пахне смаленим, в мережі Reddit заявив, що готовий виступити перед Сенатом США і спростувати всі підозри стосовно своєї компанії. Більше того, 2 липня він заявив, що "Лабораторія Касперського" готова розкрити владі США вихідні коди програми, для того, щоб розвіяти всі підозри стосовно своїх продуктів.

Ймовірно, що це і було зроблено – бо продукти "Лабораторії Касперського" не заборонили для використання у американських відомствах напряму. Її просто виключили зі списку доступного для закупівлі програмного забезпечення, який формується агентством по забезпеченню функціонування роботи держструктур США. Якщо якийсь американський держслужбовець захоче купити антивірус Касперського за власні кошти – йому ніхто не заважатиме.

Це свідчить, що санкції проти "Лабораторії Касперського" – не через проблеми з "задніми дверима" у програмах (інакше їх би таки заборонили). Проблеми, радше, через надміру тісну співпрацю компанії з ФСБ Росії. Яку, в акурат перед оприлюдненням рішення, описала агенція Bloomberg.

Було оприлюднено інформацію про те, що "Лабораторія Касперського" не тільки допомагала захищати сервери ФСБ, але й здійснювала "активні контрзаходи" у співпраці зі спецслужбою, про які Касперський у службових листах рекомендував своїм менеджерам мовчати.

Якщо вірити даним журналістів, компанія надавала ФСБ інформацію в реальному часі про місцезнаходження хакерів і відправляла своїх експертів для супроводу ФСБ і російської поліції, коли ті виїжджали на захоплення хакерів. "Вони не просто зламували комп'ютери, вони виламували двері", – констатує видання.

І от, за проявлену "громадянську пильність", компанія отримала вельми неприємну ситуацію у США. Яка, звичайно, не настільки жорстка, як українські санкції (у нас ЗАТ "Лабораторія Касперського" перебуває під санкціями з 2015 року). Але й розмір ринку легального програмного забезпечення теж, звичайно, непорівнянний.

З якоїсь точки зору, російську компанію навіть можна пошкодувати. Якщо Касперський відмовиться допомагати ФСБ – його бізнес довго не проживе. Себто, можливо, і проживе – але вже без нього. Якщо ж і далі "з розумінням ставитись до потреб національної безпеки" – то з третини мільярда користувачів по всьому світу скоро може стати істотно, істотно менше. Єдиною реальною альтернативою видається хіба шлях Павла Дурова. Який заявив , що "на цей момент Росія не сумісна з веденням бізнесу в Інтернеті" – та й подався по світах розробляти і просувати захищений "Телеграм". Подібний вихід, скоріше за все, дозволив би позбутись більшості проблем і Євгену Касперському.

Більше новин про події в Україні та світі на Depo.ua
 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme