Малий "Джавелін": Яку зброю Канада продаватиме Україні

Рішення канадського уряду, схоже, має більше символічного, ніж практичного значення. Але цінність його для України є безсумнівною

Тарас Паньо
Журналіст відділу міжнародної політики
Малий "Джавелін": Яку зброю Канада прода…

Канада включила Україну у контрольний список країн, стосовно яких знімається обмеження на продаж автоматичної вогнепальної зброї

Насправді, рішення стосовно цього було прийняте ще 23 листопада, а оприлюднив його канадський уряд учора, чи для того, щоб позбутися усіх боргів перед різдвяними канікулами, чи роблячи гідний інформаційний фон для запланованого на другу половину грудня візиту до України очільниці канадського МЗС Насті Фріленд.

Канадський "Контрольний перелік країн, до яких дозволено поставки автоматичної стрілецької зброї", куди потрапила Україна, до слова, в переважній більшості включає у себе країни-члени НАТО. Так що, можна сказати, нас поставили десь поряд із ними. Ну, чи із Колумбією та Ботсваною, які також присутні в цьому списку. То вже подробиці.

При тому, згідно з канадським законодавством, кожна угода на постачання зброї — навіть державам зі "Переліку...", все одно проходить ще одну ревізію уряду, який перевіряє так звані сертифікати кінцевого користувача і кінцевого використання, в яких посвідчується, хто саме використовуватиме зброю і для чого її заплановано використовувати.

"Це рішення поставило нас попереду США, де дотепер така можливість тільки розглядається" - схвально відгукнулися канадські ЗМІ на повідомлення уряду. "Єдине питання — чому все робилось так довго?" - відгукнулись консервативні критики уряду Трюдо, нагадавши, що процес було запущено ще за уряду Стівена Харпера.

Загалом, можна було б говорити про хеппі-енд. Якби не один факт, який трохи псує картину, що Канада — не те щоб зовсім світовий центр з виробництва автоматичної вогнепальної зброї.

Із нині живих компаній, що випускають вогнепальну зброю, можна згадати Colt Canada — який є канадським філіалом відомої американської компанії, та PGW Defence Technologies Inc. Остання, до слова, випускає непогані снайперські гвинтівки C14 Timberwolf, які досить активно застосовувалися під час афганської війни та у Ємені. Colt Canada випускає штурмові гвинтівки С7 та С8, про якісь унікальні риси яких ніби не чутно.

Є ще і "канадсько-французький Джавелін" - малий протитанковий комплекс ERYX, але без дозволу Франції продавати його, скоріше за все, не вийде. Та й у "автоматичну вогнепальну зброю" керовані ракети — хай і невеличкі, на 4 кілограми, не дуже вписуються.

Хоча цей варіант для України теж є вельми цікавим — якщо зважити на той факт, що частину ERYX у Канаді з 2016 року потроху виводять з використання, це мало б дуже позитивно вплинути на ціну комплексів.

Виходить, що дозвіл на продаж Україні канадської зброї — це політичний трюк, за допомогою якого Трюдо потішив етнічних українців з числа своїх виборців, а Банкова відсвяткувала чергову іміджеву перемогу, написавши про "відкриття шляху до посиленої оборонної допомоги Україні", як то бадьоро відрапортував український президент у своєму Facebook?

Однозначно, ні. Бо з точки зору міжнародної політики рішення уряду Трюдо акцентує увагу на двох моментах. Перш за все, Оттава в такий спосіб спростовує "гібридні" версії Росії про те, що Україна веде війну з "ополченням" та "народом Донбасу", а не з регулярними російськими військами. Якщо поважні країни готові постачати зброю Києву — значить, ні про який громадянський конфлікт і близько не йдеться.

І, по-друге, рішення Канади є своєрідним взірцем для інших країн-членів НАТО, яким було продемонстровано, що продаж зброї Україні є справою, цілком прийнятною для репутації. І нам залишається надіятись, що цей приклад наслідують і інші країни Заходу.

На фото: Міністр оборони України Степан Полторак та міністр національної оборони Канади Харджіт Сінгх Саджян. Фото: ЕРА.

Більше новин про події в Україні та світі на Depo.ua
 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme