Маніпуляція "Фейсбуком": Чи здолає штучний інтелект ботів Путіна

Новий виклик національній безпеці як США, так і інших країн, яким є спроба маніпулювати громадською думкою за посередництвом соціальних мереж, вимагає і радикально нових способів реагування

Тарас Паньо
Журналіст відділу міжнародної політики
Маніпуляція "Фейсбуком": Чи здолає штучн…

Новина про те, що у Facebook протягом двох років акаунти, які діяли з Росії, купували і поширювали політичну рекламу, попервах виглядає не вартою виїденого яйця. Бо йдеться про 470 фейкових облікових записів і сторінок, які поширили близько 3-х тисяч рекламних повідомлень, на ще було витрачено 100 тисяч доларів США. Подібна сума у масштабах президентської гонки у США – це крапля в морі. Виборча кампанія для Хілларі Клінтон, наприклад, коштувала 565 мільйонів доларів. При тому переважна більшість фейкових оголошень не зачіпала тему президентських виборів в США напряму. Вони стосувались "больових точок" і ідеологічних зіткнень минулорічних президентських перегонів через них йшли провокаційні повідомлення, що зачіпали теми ЛГБТ, імміграції та права на зброю.

За даними служби безпеки Facebook Алекса Стамоса, співробітники соцмережі відловили і заблокували ці сторінки, оскільки в Facebook заборонені фейкові облікові записи.

На тому історії, здавалось би, можна поставити крапку – "ольгінських тролів" відловили, забанили, і забули. Проте далеко не все так просто, як видається на перший погляд. Відносно скромний масштаб російської інформаційної спецоперації не повинен вводити в оману.

По-перше, фейкові повідомлення могли бути тільки "точками входу" для бажаної дезінформації – їх потім могли підхоплювати з посиланням "на соцмережі" і значно посилювати вже друковані та електронні ЗМІ, котрі симпатизували одному з кандидатів. У такий спосіб аудиторія російських фейків могла зрости багатократно.

По-друге, всі ці "гомеопатичні" втручання у хід виборчої кампанії у США, насправді, можуть бути просто відлагодженням і тестуванням відповідної технології впливу. Яка на наступних виборах – чи то в США, чи то в іншій західній країні, буде використана з далеко більшим розмахом. І, що особливо тривожно, на думку більшості американських політичних експертів, консультувати росіян повинні були саме американські фахівці – без них "ольгінські" навряд чи зуміли б знайти "гарячі" теми і випустити їх на світ у правильний час і у правильному місці. Чи й просто написати що-небудь адекватною "американською англійською" мовою, якщо на те пішло.

Традиційні методи протидії подібним фейкам видаються малопродуктивними. Тотальний контроль всіх реєстрованих екаунтів, аналіз місць розміщення повідомлень і співвіднесення його з географічною ідентичністю (при чому багаторазовий – щоб виключити ймовірність випадкових відряджень й інших співпадінь) силами фахівців самого Facebook видається просто неможливим. Або, в разі створення відповідного колосального штату працівників, їх належного тренування, "моніторингу тих, хто моніторить" – загрозливим для економічного здоров'я соцмережі.

Єдиним адекватним способом протидіяти тролям у соціальній мережі видається штучний інтелект. Який вже непогано себе показав у аналізі глобальних масивів даних. Для нейронної мережі чим більше інформації для навчання – якою інформацією і стануть російські тролі з рейковими екаунтами - тим краще. Звичайно, попервах і таке рішення вимагає значних коштів та людських ресурсів. Але одного разу навчений, штучний інтелект зможе надовго поставити бар'єр перед "низовими", тривіальними тролями. І якщо, приміром, IBM Watson може ставити діагнози точніше за багатьох дипломованих лікарів із плоті й крові, то й здолати однотипний загалом контент із кремлівських "методичок" зможе відловлювати і відфільтровувати без особливих проблем.

Більше новин про події в Україні та світі на Depo.ua
 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme