Чи захоче Трамп влаштувати "жовтневу революцію" у США

Дональд Трампу стає дедалі складніше вести кампанію в межах чинної політичної системи США. Питання в тому, наскільки далеко він зайде у своїх спробах цю систему розхитати чи зламати

Журналіст відділу «Світ»
Чи захоче Трамп влаштувати "жовтневу рев…

"Найбільш темні дебати за всю історію", "потік болота і грязюки" – так західні ЗМІ характеризували другий тур дебатів кандидатів у президенти США.

Що ні для кого не стало несподіванкою – скандал довкола сексуальної поведінки кандидатів – і їхніх родичів, їхнього ставлення до жінок та їхньої готовності "покривати" провини партнерів став сподіваним логічним центром другого туру президентських дебатів. Чисельні подробиці і цитати, звісно, не додавали радості ні самим учасникам, ні жодному з глядачів.

Вся історія викликає двоякі відчуття. Бо, з одного боку, нація має право знати, кого вона обирає собі в лідери, і яким є моральний та етичний кодекс особи, котра претендує на роль архітектора найпотужнішої демократії на планеті. З іншого боку, тривалі роздуми стосовно того, хто і в якій формі відгукується про своїх сексуальних партнерів, а також чий чоловік кого і коли зґвалтував – це не зовсім той жанр, де можна визначити політичну та світоглядну здатність людей керувати державою. А визначення цієї здатності, попри "родзинки" і альковні історії, є суттю публічних дебатів.

Нецензурна маячня Трампа була сказана поза межами дебатів, і в кожного є можливість послухати (чи прочитати) її в точних цитатах – і зробити висновки про цього кандидата, його мораль, етику, і придатність до виконання обов’язків президента США. А в ефірі американцям, вочевидь, було б цікавіше послухати про охорону здоров’я, пенсійна та податкову систему, а нам – про геополітичні плани потенційних господарів Білого дому.

Втім, альковна тематика –це одна річ, а ступінь жорсткості й агресивності обох кандидатів на цих дебатах зашкалювала і без сексуальних подробиць. Причина цього – очевидна.

Трамп опинився в кутку. По мірі того, як його покидатимуть все нові й нові функціонери та "зірки" Республіканської партії, він відчуватиме це все гостріше й гостріше. Без підтримки всієї верхівки Республіканської партії (помітна частина якої зробила свій вибір – і він не на користь Трампа) виграти вибори він не зможе. Навіть якщо спроби "відкликати" Трампа у якості кандидата від республіканців проваляться (що, скоріше за все, так і буде – в силу не розробленості процедури й відсутності часу)

Тому Трампу доведеться йти на нестандартні й відчайдушні виборчі ходи, і його агресія – щоб не сказати ненависть, які виплеснулись в неділю – це тільки початок історії.

Втративши підтримку багатих і освічених, авантюрний мільярдер невдовзі зрозуміє, що надіятись він може тільки на "маси". На тих, хто "голосує серцем" – не рахуючи, скільки разів і в який спосіб збрехав їхній кандидат.

І тут вимальовується два варіанти розвитку подій. Перший з яких – перемога Трампа – може означати потребу в імпічменті американського президента не за два-три роки після виборів, а практично негайно. З чим американська відлагоджена машина "політичних стримувань і противаг", скоріше за все, цілком впорається. Трамп, в сухому залишку, отримає те, що хотів – але з втратою президентства, скоріше за все, змириться.

Натомість програш Трампа може підштовхнути його самого – і, відповідно, його прихильників – до спроби "встановити виборчу і соціальну справедливість", вийшовши на вулиці. Кожен, хто хоч трохи знає Трампа, може погодитись, що програвати той не вміє. А програвши на цих виборах, потрапити у "вищу лігу" американської політики Трамп, без сумніву, не зможе.

Зважаючи на те, що боротьба між кандидатами, схоже, піде в межах одного-двох відсотків, встановлення результатів виборів і справді може стати довгим, гарячим і непростим. І стимулювати любителя "сильних президентів" до не зовсім легальних і не зовсім прозорих рухів, пов’язаних з тиском на виборчу систему не тільки за допомогою російських хакерів, але й за допомогою цілком собі американських фанатів кандидата.

Спроба "переграти" результати виборів, до якої, цілком ймовірно, вдасться Трамп, безумовно, стане новою сторінкою в історії США. Наслідки якої передбачити наразі неможливо. А тон і поведінка Дональд Трампа на останніх дебатах недвозначно демонструють, що відкидати такий сценарій немає причин. 

Більше новин про події в Україні та світі на Depo.ua
 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme