Чи стануть теракти в Ірані початком великої війни на Близькому Сході

Геополітична активізація Саудівської Аравії дуже невдало співпала з терактами в Ірані. Тегеран може зробити неправильні висновки – і вдатися до рішучих дій

Журналіст відділу «Світ»
Чи стануть теракти в Ірані початком вели…

Сьогоднішні події, схоже, стали своєрідним "11 вересня для Ірану". Щонайменше 12 осіб загинули, і 39 – постраждали в результаті двох терактів у Тегерані. Які, до слова, стали першими атаками за участю смертників з поясами шахідів у столиці Ірану за всю історію Ісламської республіки.

Звичайно, взявши участь у війні в Сирії, і почувши низку погроз від Ісламської держави (а хто від неї тих погроз не отримував), у Тегерані, схоже, підозрювали, що щось подібне може трапитись. І навіть затіяли вдосконалення системи контролю безпеки у парламенті – але, як бачимо, запізнилися. Окрім того, чотиригодинний бій за парламент свідчить про те, що іранські спецслужби виявились не в найкращій формі для боротьби з терористичною загрозою.

І компліменти, які щедро роздавав спецслужбам президент Ірану Роухані під час передвиборної кампанії, за їхню працю, завдяки якій Іран відчувався у порівняній безпеці, виявились передчасними.

Хоча, звичайно, досвід в боротьбі з терористами в Ірану є немалий – свого часу Муджахеддін-Хальк, марксистсько-ісламістське угруповання, підтримуване недоброї пам'яті Саддамом Хусейном, попило іранцям немало крові. Втім, десятиліття спокою, забезпеченого спецслужбами (які, до слова, таки запобігли кільком терактам за останні три роки), зумовило шок від сьогоднішніх подій.

Реальним винуватцем яких, скоріше за все, і справді була Ісламська держава, яка за допомогою терактів за кордоном – від Британії до Ірану – намагається відволікти увагу своїх прихильників від того факту, що два найбільші її оплоти – Ракка і Морул – ось-ось впадуть під ударами підтримуваних Заходом арабських та курдських бійців.

При тому особливо неприємного смаку вся історія з терактами в Ірані набирає у зв'язку з загальним загостренням ситуації в регіоні.

Сьогодні вранці, за кілька годин до теракту, міністр закордонних справ Саудівської Аравії Адель Аль Джубейр заявляв, що Іран "повинен бути покараний за втручання у справи регіону" і стверджував, що Тегеран є головним прихильником тероризму в світі.

В той час як іранські посадовці неодноразово заявляли, що Ісламська держава ідеологічно, фінансово і логістичо є нерозривно пов'язаною із Саудівською Аравією.

І активізація Ер-Ріяду – в тому числі блокада Катару, який був єдиною не надто ворожою до Ірану сунітською державою в регіоні, та "новий союз" між Саудівською Аравією та США, підкріплений багатомільярдними угодами стосовно продажу зброї, може наштовхнути Тегеран на нездорові думки.

Зокрема, про зв'язок між сьогоднішніми атаками і вороже налаштованими сусідніми державами, яких в Тегерані більш чи менш обґрунтовано підозрюють в можливих зв'язках з терористами.

Ми звикли до того, що терористи зазвичай атакують у демократичних суспільствах – у надії на те, що людські жертви і реакція на них з боку населення вимусять залежну від виборців владу прийняти "зручне" для терористів рішення. З цієї логіки Іран, звичайно, випадає. Терористичні атаки тут однозначно стануть стимулом до керованої владою мобілізації населення.

Інша річ, що ця мобілізація може виявитись повернутою не проти Ісламської держави, яка, скоріше за все, і є реальним винуватцем терактів – а проти геополітичних суперників Ірану, яких можна звинуватити як у підтримці ІД загалом, так і в "замовленні" терактів.

Що, в результаті, може привести Близький і Середній схід до військового зіткнення навіть швидше, ніж блокадно-дипломатичні сутички Саудівської Аравії з Катаром.

Більше новин про події в Україні та світі на Depo.ua
 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme