Чи стане справа Манафорта початком кінця Трампа

ФБР помножило на нуль політичну кар'єру вашингтонсько-київського ветерана сумнівних виборчих технологій Пола Манафорта. Втім, це навряд чи призведе до фатальних кар'єрних наслідків у його останнього важливого клієнта

Тарас Паньо
Журналіст відділу міжнародної політики
Чи стане справа Манафорта початком кінця…

Колишній політтехнолог Віктора Януковича, і колишній керівник виборчого штабу Дональда Трампа Пол Манафорт, разом із бізнес-партнером, який теж брав участь у виборчій кампанії американського президента – Ріком Гейтсем, здався ФБР.

Як усім вже, напевно, відомо, проти них висунуто 12 звинувачень, із яких найсерйознішим є змова проти США та змова з метою відмивання грошей. Решта – "дрібнички", на кшталт неподання звітів про банківські рахунки та неправильно заповнені анкети для "агентів іноземного впливу".

Формально, жодне із 12 звинувачень, висунутих проти Манафорта та Гейтса, не має жодного стосунку до президентської кампанії чинного президента США Дональда Трампа. Більше того, сумнівні епізоди, в переважній більшості, стосуються подій, що трапились задовго до початку виборчих перегонів у США.

З іншого боку, абсолютно нічого не завадить спецпрокурору Мюллеру додати до вже наявних звинувачень нові епізоди.

Цей факт – і загальне збудження від достатньо несподіваної жорсткості американських прокурорів наштовхує багатьох коментаторів на роздуми про те, що слідом за Манафортом невесела доля може спіткати і його працедавця.

Бо, звичайно, гріхи, за які розплачується зараз вашингтонський лобіст, і близько не є причиною для імпічменту – але ж імідж чинного президента вони псують досить сильно. Це, звичайно, правда. Відмиватись від Манафорта Трамп буде довго і старанно.

Але говорячи про імпічмент, не слід забувати два важливих факти. За довготривалу історію США жоден президент не був відсторонений від посади в порядку імпічменту. І реальні шанси були тільки в Ричарда Ніксона – який завбачливо покинув посаду. Навіть цікаві фізичні вправи у Білому домі – з наступною брехнею під присягою – зійшли Біллові Клінтону з рук. Тому організувати імпічмент буде вкрай довго і непросто.

Окрім того, хоч це і не прописано прямо в американській конституції, посадовців піддають імпічменту за дії чи бездіяльність, вчинені ними у момент перебування на посаді. А знайти якісь чіткі сліди співпраці з Росією Трампа-президента, на відміну від Трампа-кандидата, навряд чи вдасться.

У такій ситуації, коли теоретично можливим є як сценарій імпічменту, так і відмова від нього, все впирається в політичну доцільність. І гіпотетичне відсторонення Трампа від посади на даний момент залежить, головним чином, від його однопартійців. Без діяльної участі яких ні в Палаті представників ні в Сенаті рішення щодо імпічменту не має особливих шансів на успіх.

Що можливе відсторонення Трампа дасть республіканцям? Із позитиву – завершення каденції цього президента. "Краще жахливий кінець ніж жах без кінця". При тому немає сумніву, що доведена до кінця процедура відсторонення від влади не надто позитивно вплине на рейтинг підтримки Республіканської партії загалом. Скільки б однопартійці потім не відмежовувались від Трампа і не казали, що він не має до порядних республіканців жодного стосунку – шанси на наступних виборах у них будуть явно невисокі.

З іншого боку, якщо Дональд Трамп залишатиметься президентом, достатньо несамостійним і маніпульованим Конгресом – як воно, насправді, вже є і зараз, цілком ймовірно, що в такій ролі він буде набагато цікавіший представникам законодавчої влади, ніж його гіпотетичний вольовий і дієвий наступник після імпічменту.

Тому подальша доля Дональда Трампа, здається, у значній мірі залежить від нього самого. Поки його політичні ініціативи обмежуватимуться обуреними записами в Твіттері "А чому ніхто не розслідує діяльність Клінтон?"– чинному господарю Білого дому нічого не загрожує.

Більше новин про події в Україні та світі на Depo.ua
 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme