Чи стане "інтеграція Придністров'я до Молдови" репетицією для Донбасу

Окрім гібридної війни, Москва буде тестувати методики встановлення "гібридного миру"

Тарас Паньо

Вибори в Придністров'ї пройшли ідеально. "Спікер" придністровського "парламенту" Вадим Красносельський розгромив чинного "президента" Євгена Шевчука з рахунком 6:2. Ну, в сенсі 62,3% голосів проти 27,38%.

Шевчук в якийсь момент, здається, подумував, чи не піти йому ва-банк, і навіть завів спецпідрозділ для охорони тюрем в Центрвиборчком – але депутати російської Держдуми відкликали його вбік, і пояснили, що авторитаризм в політиці – це недопустимо. Спецназівців прибрали, вибори відбулися, опозиція перемогла.

Вже майже екс-президенту зателефонував російський віце-прем'єр Дмитро Рогознін, і повідомив Шевчуку про те, що він уже використаний політик. А Красносельскому – про те, що він стає повноправним "президентом республіки".

А щоб Шевчуку не було образливо, і щоби його наступник теж зрозумів, що здавати владу треба просто і легко, екс-президента запросили до Москви, де, за чутками, запропонують відповідальну і добре оплачувану роботу. Ну чи дачу під Ростовом – це вже як повезе.

Подібна "історія успіху русского міра" не була б, за великим рахунком, цікава українцям – якби не один важливий момент. Який полягає в тому, що свіжообраний і абсолютно промосковський президент Молдови Ігор Додон запропонував лідеру невизнаного Придністров'я Вадиму Красносельскому провести зустріч в Тирасполі.

Не гаючи часу – вже у найближчі тижні. Додон заявив, що у обох сторін є багато питань для обговорення. А також віра в те, що "спільні зусилля допоможуть швидше вирішити конфлікт".

"На обох берегах Дністра живуть представники одного народу. В нашій спільній історії були складні періоди, але я вірю, що нас об'єднує набагато більше, ніж роз'єднує", - написав Додон у соціальних мережах.

Загалом, вся ця історію до болю схожа на початок "возз’єднання" Молдови з Придністров'ям – на умовах Кремля і під пильним контролем Кремля. І якщо цей процес пройде успішно, в кремлівській колоді з'явиться потужна карта для впливу на міжнародне співтовариство. Бо якщо Придністров'я можна з'єднати з Молдовою під контролем Кремля – то чому б не дозволити Москві з'єднати ще й Донбас з Україною?

Єдина проблема, що для цього треба привести в Україні до влади еліти, згодні на подібний процес. Згодні на будь-які поступки – "лиш бы не было войны". І оте саме припинення війни – яка насправді буде капітуляцією – ці сили презентуватимуть, як власне неймовірне досягнення, куди як більше за асоціацію з ЄС (переваг від якої електорат поки не помічає) чи безвіз (якого поки все ще немає).

При тому достатньо швидко переконати помітну частину українського електорату в правильності "антивоєнної" позиції цим силам допоможуть (чи, принаймні, спробують допомогти) російські політтехнологи.

Нове керівництво США та Франції, скоріше за все, з полегшенням сприйме перекладення відповідальності за примирення на Кремль. Тим паче на тлі потенційної "історії успіху" з Придністров'ям і Молдовою.

Біда в тому, що оглядаючи український політичний небосхил, потенційних кандидатів для реалізації цього сценарію можна помітити цілком достатньо. І все, що нам залишається – це уважно стежити за руками у всіх, хто пропонує доставити нам мир на блюдці з блакитним обідком. Бо мир цей цілком може повернути нас до точки, з якої ми вийшли в 1991 році.

 

Більше новин про події у світі читайте на Depo.Світ