Газова двоходовка Кремля: Коли почнеться торговельна війна між США та ЄС

Спроба європейських нафтогазових гігантів вийти на ринок скрапленого газу з російською сировиною може підштовхнути Трампа до використання санкційних можливостей, наданих йому конгресом США

Журналіст відділу «Світ»
Газова двоходовка Кремля: Коли почнеться…

Total S.A., французька транснаціональна нафтогазова компанія, четверта за об'ємом видобутку у світі, вирішила профінансувати російський проект "Арктик СПГ-2". "Арктик СПГ – 2" - це новий комплекс для виробництва скрапленого природного газу на Гиданському півострові, що на Карському морі. Комплекс, за планом, повинен би виробляти від 12 до 16 млн. тонн скрапленого газу в рік.

Реалізує проект російська компанія НОВАТЕК. Total володіє 18,9% пакета акцій російської компанії, її участь у будівництві "Арктик СПГ – 2" передбачена у вигляді прямого фінансування.

За даними La Gazette de l'Eco Economie, будівництво нового комплексу для виробництва скрапленого газу може бути розпочато в 2019 році, а виробничий цикл стартує в 2023 році.

У травні глава Міненерго РФ Олександр Новак стверджував, що в будівництві "Арктик СПГ-2" хочуть взяти участь іспанські компанії, але з того часу жодної конкретнішої інформації стосовно реальності цих планів не з'являлося. Мабуть, перехотіли.

Тому будувати на краю світу завод вартістю у 10 мільярдів доларів збираються росіяни та французи. Останнім при тому загрожують реальні проблеми, пов'язані з тим, що у останньому (пардон – передостанньому – якщо враховувати позавчорашні) пакеті американських антиросійських санкцій окремо прописано можливе притягнення до санаційної відповідальності комерційних компаній – в тому числі і європейських. Взагалі-то ці санкцій може приймати – або утримуватись від їхнього прийняття – чинний президент США. Який, на відміну від конгресу США,ніколи не був ентузіастом нарощування санаційного тиску на Росію.

Але ринок скрапленого газу – це особлива історія. Оскільки в чинного президента США були свої плани щодо ролі його країни на цьому ринку. Американський сланцевий газ у зрідженому вигляді мав, за задумом Трампа, зробити зі США одного з впливових експортерів вуглеводнів. Під прийом американського скрапленого газу будуються нові й розширюються наявні термінали в Польщі, Франції, та інших країнах ЄС. І раптом французька компанія збирається зайти на підготований ринок із російським газом. При тому що в руках Трампа є подарована конгресо червона кнопка, за допомогою якої він може як зупинити європейський проект, так іще й у вигляді бонусу підняти свій внутрішньополітичний рейтинг, зайвий раз продемонструвавши власну рішучість в протидії російському економічному впливу на ЄС. Тому у випадку реалізації франко-російського проекту санкційний удар по Total видається більш ніж ймовірним.

Але ні французький президент Еммануель Макрон, ні союзна йому канцлерка Німеччини Ангела Меркель, в свою чергу, навряд чи будуть схильні "ковтнути" будь-які жорсткі заходи на адресу європейських компанії з боку Вашингтону, не відповівши на них контрсанкціями. Загалом, тривіальна суперечка стосовно інвестицій та комерційної вигоди має всі шанси випадково перетворитись на масштабну торгівельну війну між двома головними частинами сучасного західного світу.

Чи, можливо, все це не так вже і випадково, і є результатом трохи складнішої, ніж завжди, двоходової комбінації Кремля, який запропонував французам особливо вигідні умови, наперед здогадуючись про можливий ефект подібної угоди? Сказати напевне на разі неможливо. Але в будь-якому випадку менеджменту французької компанії, розпочинаючи ризиковану економічну гру з Росією, варто пам'ятати про невеселу долю колишнього генерального директора Total Крістофа де Маржері, який загинув в московському аеропорту Внуково, коли його літак зіткнувся зі снігоприбиральною машиною. Якось вже так складається, що надмірна дружба з Росією нерідко буває більш небезпечною, ніж відверта з нею ворожнеча.

Більше новин про події в Україні та світі на Depo.ua
 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme