Чи погодиться Порошенко на пакистанських миротворців

Склад миротворчого контингенту ООН, в разі його введення на Донбас, може становити собою не меншу проблему, ніж навіть саме рішення про його формування

Тарас Паньо
Журналіст відділу міжнародної політики
Чи погодиться Порошенко на пакистанських…

Новина про те, що Росія "готова говорити" про введення миротворчого контингенту на захоплений Донбас стала черговою зміною позиції Кремля - чи, принаймні, імітацією такої зміни. Нагадаємо, що на початку конфлікту таку версію подій підтримували і в Кремлі, і - устами російських маріонеток - на Донбасі. Потім, після Мінську-1 і Мінську-2, Росія категорично відкидала потребу в миротворцях, посилаючись на "достатність" досягнутих домовленостей і скромно ігноруючи їх очевидне невиконання.
І от вчора міністр закордоннх справ Росії Сергій Лавров заявив, що Москва, яка начебто "не бере участі в конфлікті", готова повернутись до дискусії стосовно введення миротворців на Донбас.
І оскільки для введення миротворців у даній ситуації необхідною є згода обох сторін конфлікту (оскільки про "примушення до миру" в даному випадку, на жаль, не йдеться), то дослухатись до побажань Кремля Україні все ж доведеться.
По-перше, ідея миротворчого контингенту ЄС, яка явно імпонує українському керівництву, видається фактично мертвонародженою. Як через позицію Росії, так, по великому рахунку, і через "небачену рішучість" Брюсселю та Берліну.
Тому скільки-небудь ймовірною залишається тільки миротворча місія під егідою ООН.
Проте й тут виникає питання, хто саме увійде в склад цієї місії. На російську присутність не погодиться українська сторона. Натомість, російська сторона буде настоювати якщо й не на виключенні, то на мінімізації участі у миротворчій місій на Донбасі вояків країн - членів НАТО. На перший погляд, виходить практично патова ситуація, оскільки найбільш зацікавлені у вирішенні конфлікту зовнішні гравці - ЄС та НАТО залишаються поза можливістю діяти.
Та насправді багатонаціональна структура сил ООН дає тут чималий простір для маневру. І найбільше солдатів та поліцейських - миротворців впродовж останніх років до лав "блакитних шоломів" надали зовсім не Німеччина, США, чи інші члени НАТО.
Зі 114 країн, чиї громадяни брали участь у миротворчих операціях ООН, перша десятка найбільш активних учасників виглядає наступним чином. Найбільшу кількість військ та поліцейських для операцій ООН по всьому світу надає Пакистан. В кінці 2013 року ця країна відправила на службу Об'єднаним Націям 8186 співробітників. Далі слідують Індія (7878), Бангладеш (7799), Ефіопія (6502), Руанда (4686), Нігерія (4684), Непал (4495), Йорданія (3374), Гана (2859 ), і Єгипет (2750).
Таким чином, є чимало країн, які достатньо далекі хоч від україно-російського протистояння, хоч від американо-російської конкуренції, і мають при тому як достатньо сил, так і достатньо досвіду у проведенні миротворчих операції.
Інша річ, чи захочуть вони надсилати своїх військових в регіон, де на них чигатиме цілком реальна небезпека. І наскільки складною виявиться логістика при перекидані сил замалим не через половину планети. Хоча з останнім, якраз, в ООН-івських миротворців теж є чималий досвід - приміром, індійці брали участь в багатьох операціях на африканському континенті.
Гіпотетичним джерело миротворців, окрім країн які регулярно беруть участь в миротворчих операціях, могли б стати і скандинавські країни з числа нейтральних і не залучених до НАТО. Тим паче що готовність всіляко підтримувати миротворчу місію не далі як учора висловили спікери більшості скандинавських парламентів. Інша річ, що навіть шведські військові можуть видатись Росії не надто вдалим вибором.
Хоча, звичайно, на роль миротворців на Донбасі годяться солдати та офіцери і ще однієї країни. У неї немалий досвід участі в місіях ООН - тисячі її військовослужбовців пройшли через службу у лавах "блакитних шоломів", взявши участь у багатьох місіях. Країна ця не входить в НАТО, а географічно знаходиться зовсім поряд.
І в разі порушення перемир'я російськими військами та сепаратистським ополченням, військам цієї країни не потрібен навіть мандат ООН для того, щоб увійти на Донбас. Бо заходити їм доведеться на свою землю.

Більше новин про події в Україні та світі на Depo.ua
 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme