Час розплати: На які поступки Кремлю погодився Лукашенко, і чим це загрожує Україні

Сьогодні Лукашенко вийшов на публіку з низкою пропозицій, спрямованих на інтеграцію з Росією – як військову, так і економічну. Ці пропозиції, в разі реалізації, стануть помітним скороченням білоруського суверенітету – і нестимуть реальну загрозу національним інтересам України

Тарас Паньо
Журналіст відділу міжнародної політики
Час розплати: На які поступки Кремлю пог…
Фото: Getty Images

Припущення, які Depo.ua висловлювало стосовно реальної тематики зустрічі президентів Росії та Білорусі в Сочі — та, особливо, телефонної розмови за добу після цієї зустрічі, на жаль, справдилися.

Сьогодні вдень стало відомо, що Олександр Лукашенко запропонував розмістити на білоруських військових базах російські літаки. Також стало відомо, що міністерства оборони Білорусі та Росії вперше підписали програму стратегічного партнерства на п'ять років.

"Ця програма дозволить чітко вибудовувати перспективу і розвивати наше співробітництво з Російською Федерацією", - повідомив начальник департаменту міжнародного військового співробітництва Міноборони Білорусі генерал-майор Олег Воїнов за підсумками наради з Лукашенком. Жодних подробиць стосовно суті підписаної програми він, втім, не повідомив.

Також сьогодні стало зрозуміло, що підписана у далекому вересні 2019 року "Програма дій Республіки Білорусь і Російської Федерації щодо реалізації положень договору про створення Союзної держави", яка здавалась черговим мертвонародженим проектом, насправді жива. Принаймні, частково.

Річ в тому, що до програми додавалися "дорожні карти", присвячені гармонізації валютного регулювання, уніфікації бухгалтерського обліку та звітності, уніфікації податкового законодавства і так далі – всього 33 документи. Згадуючи ці плани, сьогодні Лукашенко заявив, що більшість "дорожніх карт" готові до підписання. Знову-таки, не вдаючись в деталі стосовно їхнього змісту.

Власне, і повідомлення про готовність прийняти російських військових Лукашенко подав у нетрадиційній формі. Він запропонував розміщати їх не у вигляді окремих баз, а на базах білоруських. Додавши, що при тому досягнуто попередніх домовленостей про виробництво в Білорусі і запчастин для російських літаків.

Звичайно, Лукашенко не поспішає капітулювати перед Росією. Він не погоджується на повноцінні й постійні російські бази, з яких, в разі потреби чи бажання Кремля, можуть вийти "зелені чоловічки", як то трапилося в Криму. Білоруський екс-президент все ще надіється "пропетляти", зімітувавши готовність до військової інтеграції з Росією, але й зберігши якусь там дещицю білоруського суверенітету. Але навіть за умов такої "скромної" інтеграції вся історія несе очевидну небезпеку для України.

В першу чергу навіть не військову – оскільки розпочати агресію Росія може і з власної території – а економічну. Оскільки "уніфікація" російського та білоруського законодавства – це не тільки втрата Лукашенком частини суверенітету. Цей процес ще й автоматично призводить до того, що Кремль отримає можливість в будь-який момент перервати офіційні та не дуже офіційні економічні зв'язки між Києвом та Мінськом. Просто прийнявши "загальнообов'язкове" для всієї "Союзної держави" рішення. І в тих сферах, де Україна в певні моменти критично залежить від імпорту з Білорусі – на кшталт поставок продуктів нафтопереробки, енергоносіїв чи електроенергії – таке рішення може мати для Києва дуже відчутні наслідки. Прийняте несподівано і посеред зими – навіть катастрофічні.  

Тому нашій владі, напевно, слід зважати на той факт, що сьогоднішній Мінськ значною мірою загубив – і продовжує губити можливості для політичних маневрів, що йдуть врозріз з інтересами Москви. І готувати економіку країни до скорочення товарообігу з іще одним сусідом, для якого економіка теж стане продовженням геополітики. Геополітики, ворожої до України. 

Більше новин про події в Україні та світі на Depo.ua
 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme