ЧС 2018
Вибори-2019
Онлайн
Сектор
Спецпроекти
Країна Укропів

ЄС "банить" Кишинів: Як Україні не повторити "молдовський сценарій"

Впродовж останніх трьох днів на прикладі Молдови ЄС показав, що може трапитись з країнами, які систематично імітують боротьбу з корупцією, сподіваючись на легковірність Брюсселю

Depo.Світ
16 листопада 2018 19:00
ФОТО: depo.ua

Тиждень в уряду Молдови явно не задався. Все почалося з того, що в середу Європейський парламент ухвалив резолюцію щодо ситуації в Молдові. Резолюція вийшла так собі: настільки жорсткої критики Кишинева європейськими інституціями світ не чув, мабуть, з моменту прийняття декларації про незалежність країни.

Молдовському уряду згадали визнання недійсними виборів мера Кишинева 5 липня 2018 року за дуже сумнівними підставами. Вибори ці, якщо хтось забув, виграв Андрей Нестасе, колишній прокурор, який виступав із відкритою критикою щодо правлячої партії.

Ще європарламентарі нагадали про відсутність належного розслідування "крадіжки сторіччя", під час якої з молдовських банків вивели $1 млрд, а потім так і не покарали причетних.

Євродепутати констатували відсутність незалежності та неупередженості антикорупційних органів і системи судочинства.

Дісталось Кишиневу також за висилку до Туреччини турецьких громадян, нібито пов'язаних із рухом Гюлена, без дотримання якоїсь адекватної юридичної процедури.

Звичайно, все це було радше попередженням, аніж відміною якихось домовленостей між Брюсселем і Кишиневом - оскільки Європарламент поки що не рекомендував Єврокомісії призупинити угоду про асоціацію, безвізовий режим чи що завгодно ще з двосторонніх угод.

Втім, вочевидь для того, щоб в Кишиневі не запідозрили, що відбулись "усною доганою", сьогодні було оприлюднене рішення про те, з обіцяними ЄС щорічними 20 мільйонів євро грошової підтримки цього року не складеться. Офіційна причина - відхилення від демократичних норм та неповага нинішньої молдовської влади до верховенства права.

Коментуючи ситуацію у інтерв'ю "Радіо Свобода", єврокомісар із політики сусідства й переговорів щодо розширення Йоганнес Ган повідомив, що решту грошей - ще 100 мільйонів макрофінансової допомоги для Молдови, ЄС заморозив "до подальших інструкцій" ще в середині літа, так що теперішнє рішення для партії влади Молдови несподіванкою, м'яко кажучи, не стало. Єдиною позитивною новиною, яку Ган зміг повідомити не так уряду Молдови, як громадянам цієї країни, стало твердження про те, що можливе припинення безвізу між Молдовою та ЄС "наразі не обговорюється".

Чому все так трапилось? Адже здавалось би, при владі в Кишиневі перебуває біль-менш прозахідна Демократична партія Молдови, проросійський президент Ігор Додон давно став маргіналом, який скоро не керуватиме нічим, окрім відкривання воріт у власній резиденції, а Вашингтон та Брюссель явно підтримують прозахідний курс Кишинева?

Відповідь на ці питання, здається, прозаїчна. Політика й демократія в Молдові перетворились на своєрідний театр під керуванням олігарха Влада Плахотнюка. Який офіційно керує правлячою партією, і трохи менш офіційно - чинним урядом і помітною частиною економіки країни. Здолавши свого часу помітних політичних суперників (за іронією долі, одного з найнебезпечніших серед них, лідера лібералів та прем'єр-міністра Філата, дискредитували саме за допомогою звинувачень у корупції) Плахотнюк перетворює Молдову у свою напівфеодальну вотчину. У 2014 році, під час парламентських виборів, Плахотнюк теж грав за власними правилами, а не за законами Молдови. От тільки тоді, налякані російською агресією, в Європі закрили на це очі. А зараз Брюссель дав зрозуміти, що не фінансуватиме плутократичний режим, на який перетворюється сьогоднішня Молдова.

І ця демонстративна виволочка Кишиневу, за великим рахунком, є сигналом не тільки для Молдови. У аналогічному становищі - і зі схожими звинуваченнями - може опинитись майже будь-яка пост-радянська країна. Про це не варто забувати і Києву. Як до березня наступного року, так і після цієї дати.

Більше новин про події у світі читайте на Depo.Світ