Більшість американців хочуть імпічменту: Чи зможуть демократи позбутися Трампа

У міру того, як зростає суспільна підтримка імпічменту, президенту США залишається надіятись тільки на лояльність республіканських сенаторів. Які, в свою чергу, також мусять співвідносити свої дії з електоральною доцільністю

Тарас Паньо
Журналіст відділу міжнародної політики
Більшість американців хочуть імпічменту:…

У міру того, як спливають все нові й нові подробиці стосовно методів, способів, а також людей, з якими Рудольф Джуліані та Дональд Трамп збирали компромат на своїх політичних супротивників, імпічмент президента США, який, здається, від початку був задуманий як масштабна медіаатака, потроху набирає рис реальності.

Принаймні, республіканці в Сенаті США потроху готуються протидіяти процедурі імпічменту, рішення про початок якого, за їхніми даними, підступні демократи планують прийняти напередодні Дня подяки. Зокрема, лідер республіканської більшості у верхній палаті Конгресу Мітч Макконнелл, за даними CNN, вже провів для своїх однопартійців інструктаж, як себе поводити в разі прийняття Палатою представників рішення про імпічмент. Так, на всяк випадок.

При тому в бік ймовірного імпічменту потроху схиляється і громадська думка. Зокрема, за даними останнього опитування Gallup, наразі 52% американців вважають, що Трампа слід усунути з посади, тоді як 46% заявляють, що робити цього не слід. У червні, коли проводилось аналогічне опитування за результатами роботи комісії спецпрокурора Мюллера, співвідношення було зворотнім.

До речі, стосовно "рейтингу імпічменту" Трампа можна вважати абсолютним чемпіоном — оскільки навіть стосовно Ніксона і Клінтона ці показники, за даними Gallup, були істотно нижчими.

Втім, навіть із соціологією все не так просто. Бо, з одного боку, підтримка імпічменту Трампа серед членів Демпартії досягла захмарних 90%. А серед тих, хто не є чітким прихильником ані демократів, ані республіканців, і голосує час від часу за різні політсили, цей показник становить 55%. Натомість послідовно республіканський електорат дотепер береже партійну дисципліну: імпічмент Трампа підтримує  заледве 7% опитаних.

Тому політики-демократи почавши процедуру імпічменту, зупинити його не можуть. Натомість просто взяти і проголосувати за імпічмент не можуть сенатори-республіканці. Народ — в сенсі, послідовні прихильники Республіканської партії — їх не зрозуміє. Але, з іншого боку, вдавати, що все гаразд, і Дональд Трамп — чудовий президент, теж буде програшною тактикою. Оскільки викличе відтік "партійно невизначених" громадян США, без яких виграти вибори в переважній більшості штатів буде неможливо.

Як представники обох партій виходитимуть із цієї делікатної ситуації, покажуть найближчі чотири тижні. Впродовж яких конгресове розслідування історії з Трампом, Байденом, Джуліані, Фірташем, Луценком та іншими прецікавими персонажами може показати світові нові подробиці їхніх стосунків та оборудок. Якщо зважити на той факт, що "генеральний штурм" демократи запланували аж на останній тиждень наступного місяця, цілком можна припустити, що в них у рукаві є нові повороти сюжету.

Притому якихось потужних і адекватних відповідей на результати антитрампівського розслідування з боку республіканців наразі немає. Ну, якщо не вважати за таку відповідь звинувачення Мері Йованович в тому, що вона начебто дала "незаконне розпорядження" стежити за журналістськими публікаціями стосовно Байдена, Трампа, Джуліані й Сороса.

Звинувачення родини Байденів в корупції, якщо вони не будуть підкріпленими якимось більш достовірними фактами, ніж опитування ексгенпрокурора людьми Дмитра Фірташа, може, й продовжать потроху руйнувати політичну кар'єру політика-демократа, але Трампові навряд чи радикально допоможуть.

А загалом, ситуація складається така, що обидві сторони — як демократи, так і республіканці — зайшли в своїх взаємних звинуваченнях надто далеко, щоб спустити ситуацію "на гальмах". Тому конгресменам — при чому з обох сторін — доведеться робити якісь рішучі кроки.

Натомість українській владній команді, яка, слід віддати належне, робить поки все можливе, щоби залишитись за межами цієї гри, слід, вочевидь, і далі дотримуватись подібного курсу. На всяк випадок припинивши навіть заяви про те, що у спілкуванні Трампа із Зеленським "ніхто ні на кого не тиснув", які, за невдалого для Трампа розвитку подій, Києву можуть в певний момент і пригадати.

Більше новин про події в Україні та світі на Depo.ua
 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme