Безсоромні нащадки нацистів: Чому Путіну не вдалося зіграти на німецькому комплексі провини

Російський президент не полишає спроби як зіпсувати євроатлантичні перспективи України, так і вбити клин між США та ЄС на тлі відновлення євроатлантичної співпраці

 

Тарас Паньо

Президент Росії Володимир Путін написав статтю для німецької газети Die Zeit. Ну, можливо не так щоб зовсім написав, а радше прочитав і завізував — але то вже подробиці.

Суть цієї статті — доволі банальна. У ній російський президент намагається зіграти на психологічних травмах німців. Спочатку — нагадуючи про радянську армію, яка "врятувала всю Європу від нацизму". Потім — стверджуючи, що після розпаду СРСР розширення НАТО завадило "об'єднатися всій Європі". "Від Лісабона — і до Владивостока". І не менше.

Можна багато що сказати про цю статтю. Можна потішитися "лозунгу", винесеному перед початком тексту, який звучить так: "Бути відкритими, незважаючи на минуле". Це, нагадаємо, написав політик, який пришиває статус "іноземного агента" всім ЗМІ, які йому не подобаються, і отримують бодай долар з-поза меж Росії.

"В логіці побудови Великої Європи, об'єднаної спільними цінностями та інтересами, Росія прагнула розвивати свої відносини з європейцями", - пише політик лідер, який відправляв до Європи вбивць з отрутою радіоактивними матеріалами та вибухівкою. Які ще й вбивали не тих, кого їм наказали вбити, і підривали не ті заводи, що мали підірвати.

Після чого російський лідер видає свою головну, схоже, претензію: "Багато держав було поставлено перед штучним вибором - бути або з колективним Заходом, або з Росією... Які наслідки мала така агресивна політика, бачимо з прикладу української трагедії 2014 року. Європа активно підтримала антиконституційний озброєний переворот в Україні... Навіщо США організували переворот, а держави Європи - безвольно його підтримали, спровокувавши розкол в Україні і вихід Криму з її складу?"

В цьому місці німцям має стати соромно. Вони, виявляється, не тільки війну рівно 80 років тому розпочали (бо все, що було перед тим, з точки зору Путіна, "не рахується" — адже Польщу СРСР з Німеччиною таки ділили разом) — вони ще й переворот в Україні чи то "активно", чи то "безвольно" підтримали.

І на хвилі цього сорому Берлін мав би раз і назавжди публічно поставити крапку на будь-яких сподіваннях стосовно розширення НАТО на схід. Російська дипломатія зараз активно працює з багатьма членами альянсу на цю тему. От днями Анкарі Лавров замалим не погрожував за підтримку євроатлантичних мрій Києва.

І, не виключено, іще років 5 тому стаття російського лідера в популярній німецькій газеті викликала б ту реакцію, на яку він сподівався. Присоромлене мовчання Берліна під покаянні крики "корисних ідіотів" — чи проплачених журналістів та політиків.

Але у 2021-му Берлін реагує інакше. "Німеччина повинна завжди усвідомлювати історичну провину за Другу світову війну, але сьогодні ми все ж повинні бути реалістичними. Росія позбавляє своїх західних сусідів права на вільне самовизначення, і це - корінь проблеми. У Росії немає права наказувати Україні або іншим державам відмовлятися від демократичного устрою", - заявляє, явно у відповідь на статтю Путіна, голова комітету у закордонних справах Бундестагу, член президії ХДС Норберт Рьоттген.

Додаючи, що Путін "не зацікавлений у партнерстві, компромісах і балансі". І роблячи реверанс у бік відродження євроатлантичного партнерства у вигляді компліментів "правильній" політиці Джо Байдена.

Складається враження, що аргумент "а ваші діди були нацистами", який так безвідмовно служив Росії у двосторонніх стосунках з Німеччиною впродовж багатьох років, почав давати збій.

Можливо, тому що "нацисти забули 45-й", як то, напевно, вважає Путін. Але радше тому, що читаючи статті російського президента, і співвідносячи їх з реальністю — у вигляді агресії проти Грузії, "аншлюсу" в Криму та війни на Донбасі, німецькі політики якраз і згадують нацистських демагогів. І розуміють, що один із них тепер керує Росією.

Більше новин про події у світі читайте на Depo.Світ