Безгрошів'я у НАТО: Чи допоможе "рекет" Трампа із ЄС стримати Путіна

Президент США збирається примусити європейців вкладати гроші в оборону. Втім, навіть якщо йому це і вдасться, протистояти Росії ЄС, скоріше за все, не зможе.

Тарас Паньо
Журналіст відділу міжнародної політики
Безгрошів'я у НАТО: Чи допоможе "ре…

Дональд Трамп, за даними американських ЗМІ, знайшов ще один привід для сварки з європейськими лідерами. Хоча, якщо бути точним, цьому приводу вже не один десяток років – просто інші американські президенти воліли його ігнорувати. Мова йде про неприпустимо низькі витрати на оборону більшості європейських держав, які не досягають навіть 2% від ВВП, що мало би бути нижньою межею для всіх держав – членів НАТО. Принаймні, таким було консенсусне рішення НАТО на самміті в Уельсі у 2014 році, коли страх перед російською агресією робив європейські держави поступливішими у цих питаннях.

За даними The New York Times, Трамп написав різкі листи лідерам кількох держав-членів НАТО, вщент розкритикувавши їх за надто низькі витратами на оборону. Як мінімум деякі з цих листів закінчувались погрозами – пардон, обіцянками скоротити американську військову присутність у Західній Європі.

Листів, за чутками, було відправлено дюжину. Серед тих, хто їх точно отримав, були Німеччина, Бельгія, Норвегія та Канада. Серед тих, хто ймовірно отримав – Італія, Люксембург, Нідерланди, Португалія та Іспанія.

Франція, парламент якої днями таки збільшив витрати на оборону до 2% ВВП (щоправда, вже на наступний рік), попередження, скоріше за все, не отримала.

У своїх листах Трамп обрювався тим, що після року активних спроб примусити союзників витрачати на їх власну оборону бодай за мінімальним стандартом, більшість із них як не вмтрачали потрібної суми на військові потреби, так і не витрачають.

"Сполучені Штати продовжують виділяти більше ресурсів на захист Європи, у той час як економіка континенту, включаючи німецьку, процвітає, а безпекові проблеми – рясніють. Ця ситуація неприйнятна для нас", - зазначив Трамп в листі до німецького канцлера Ангели Меркель, з якого в президента США склалися особливо непрості стосунки.

Додавши, що розчарування присутнє не тільки у виконавчої гілки американської влади, а й у Конгресу. Себто у справі можливого примушення союзників по НАТО до більшої щедрості у нього є повний карт-бланш з боку всіх гілок влади США.

Особливо неприємними виглядають ці епістолярні докори й погрози у зв'язку з тим, що зроблені вони напередодні самміту Альянсу, який 11-12 липня відбудеться в Брюсселі. Де неприємна для всіх дискусія явно буде продовжена.

У питанні витрат на оборону (і небажання їх здійснювати багатьма державами ЄС) президент США, звичайно, має рацію. І ситуація, за якої Німеччина ховається під американською військовою "парасолькою", звичайно, була логічною і правильною в 50-х роках минулого століття, але з того часу ситуація у світі дещо змінилась. І черепашачий темп, за допомогою якого Берлін збирається доводити свої витрати на оборону до 1.5% ВВП впродовж заледве не десяти років (на наступний рік, до слова, заплановано 1.35%) закономірно дратує Трампа і дає йому аргументи для подібних "виховних моментів". Внаслідок яких Берлін, скоріше за все, буде вимушеним піти на поступки – хоча б тому, що Британія і Франція вже витрачають по 2%, а Італія збирається перейти до такого стандарту впродовж кількох років. За таких умов відмова Німеччини платити за рахунками виглядатиме вже не як "ляпас Трампу" – на що фрау Меркель пішла б із видимим задоволенням, а як намагання нажитись за рахунок інших європейських країн, чого очільниця Німеччини, звичайно, не вчинить.

Хоча подібні скандали, звичайно, не сприяють єдності серед членнів Альянсу, призводячи до накопичення взаємних образ.

А от стримати путінську Росію наростання європейських витрат на оборону навряд чи зможе. Бо, приміром, якщо взяти навіть наявний "малий" військовий бюджет Німеччини, Франції та Великої Британії разом (44, 56, та 48 мільярдів доларів відповідно), то з'ясується, що отримана цифра буде більш ніж в два рази більшою за військовий бюджет Росії. І навіть якщо співвідношення стане 1:3 чи 1:4 – всім зрозуміло, що в разі відкритого конфлікту реально воювати з російськими військами будуть мешканці Східно-Центральної Європи за підтримки США.

Більше новин про події в Україні та світі на Depo.ua
 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme