Арешт Навального: Чи буде революція на Росії та яке майбутнє чекає опозиціонера

Вчора Навальний продемонстрував безстрашність, а путінський режим – жорстокість і вигадливість. Єдина проблема, що вся ця історія навряд чи допоможе Навальному спровокувати революцію, а Кремлю – вирішити свої реальні політичні проблеми

Тарас Паньо
Журналіст відділу міжнародної політики
Арешт Навального: Чи буде революція на Р…

Із Олексієм Навальним, який повернувся учора до Росії, сталося те, що мало статися. Стосовно цього опозиціонера в Кремлі були максимально чесні: відверто натякали, що після повернення на батьківщину Навальний на свободі не залишиться.

Звичайно, ці натяки початково мали на меті примусити політика залишитися в Німеччині. Але оскільки Навальний обрав інший сценарій, Путіну не залишилося нічого, окрім як банально відправити його за грати.

Обидві сторони до кінця зіграли обрані ними ролі – як опозиціонер, що до кінця демонстрував безстрашність, так і режим, який спочатку в прямому ефірі пакував в автозаки прихильників Навального і журналістів, а тоді реалізував незатійливий чекістський "розводняк", посадивши літак у іншому аеропорту і без будь-яких проблем затримавши Навального. Звичайно, в разі потреби затримали би і у Внуково, набитому "космонавтами" у чорних шоломах та "фанатами популярної співачки Бузової" міцної статури, які ховали обличчя від журналістів за букетами. Це так тепер у Москві тітушки виглядають. Але зміна місця посадки літака, вочевидь, мала зайвий раз продемонструвати прихильникам Навального всю марноту їхніх зусиль у справі захисту симпатичного їм політика.

Подальша доля Навального, звичайно, буде частково залежати від реакції на його затримання як в Росії, так і за кордоном. Де за його звільнення вже висловилося чимало авторитетних політиків та посадовців, включно з головою Європейської ради Шарлем Мішелем, очільником МЗС Німеччини Гайко Маасом та радником Байдена Джейком Салліваном. Яким Маша Захарова вже порадила поважати міжнародне право і російське законодавство. Аналогічної поради своєму власному президентові вона чомусь не дала.

Втім, сценаріїв майбутнього для Навального – якщо відкинути зовсім вже паскудні варіанти на кшталт "передчасної кончини з природних причин" наразі бачиться тільки два. Це може заміна умовного терміну на реальний у справі "Ів Роше" – за порушення правил контролю кримінально-виконавчою інспекцією. Засідання суду в цій справі відбудеться в кінці січня, і чекати на нього Навальний, скоріше за все, буде в СІЗО. Інший, суворіший варіант – це активне розслідування кримінальної справи про шахрайство в особливо великому розмірі, яке політик нібито вчинив, витративши на власні потреби гроші, які жертводавці відправляли на роботу пов'язаних з ним фондів. В межах цього слідства Навального також можна помістити під арешт, після чого визначати фінальний термін ув'язнення в залежності від готовності опозиціонера до співпраці з представниками влади.

Втім, який фінальний варіант оберуть в Кремлі, не так вже й важливо. Оскільки вся історія як з отруєнням, так і з затриманням Навального продемонструвала кілька ключових моментів.

Перший з яких полягає в тому, що протест у Росії не те що не радикалізувався – він навіть не став активнішим. Ані після отруєння Навального, ані після його затримання. І поки два чи три тижні прізвище опозиціонера буде проскакувати у ЗМІ, його штаб може й вдасться конвертувати цю суспільну увагу в кілька протестних акцій. Які, втім, нараховуватимуть тисячі, а не сотні тисяч чи мільйони учасників. Себто російську владу не злякають і їй не зашкодять. А потім, коли стосовно долі Навального буде прийняте рішення, знову запанує тотальна тиша.

Втім, успішна відправка за грати одного з небагатьох відомих і при тому живих російських опозиціонерів не надто допоможе і Кремлю. Оскільки політичний протест ніколи не становив серйозної загрози російському режиму, і ріденькі ряди захисників Навального вчора це знову підтвердили.

Натомість справжні загрози для путінського режиму – наближення економічного колапсу, деградація системи управління, відцентрові тенденції у віддалених регіонах Росії всі ці процеси не можна зустріти в аеропорту і відправити до слідчого ізолятора. З ними можна боротися тільки масштабними реформами, на які невеличкий підстаркуватий чоловічок у Кремлі, схоже, вже не спроможний.

Більше новин про події в Україні та світі на Depo.ua
 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme