Фантомний страх Путіна: Чому Лавров звинуватив Берлін у використанні хімічної зброї

Надміру нервова реакція Москви на санкції проти Навального свідчить про дві речі. По-перше, ця ситуація дратує Володимира Путіна особисто. По-друге, плани співпраці Москви з Берліном та Парижем на даному етапі є для російського президента менш важливими, ніж фантомний страх перед російською опозицією

Журналіст відділу «Світ»
Фантомний страх Путіна: Чому Лавров звин…

Сьогоднішня прес-конференція очільника російської дипломатії Сергія Лаврова вийшла достатньо цікавою. На ній, зокрема, було підтверджено чутки про "турецьких миротворців" які таки будуть розміщені в Азербайджані.

Але найбільший інтерес, вочевидь, викликала частина розмови, присвячена ситуації з отруєнням Навального, європейськими санкціями проти Росії за це отруєння, та реакції Кремля на ці звинувачення та санкції.

Зокрема, нікого не здивував той факт, що Лавров черговий раз розкритикував позицію німецької влади. "Що стосується Навального, тут дійсно є грунт для серйозного нерозуміння. І є грунт, щоб оголосити дії наших німецьких колег абсолютно неприйнятними, і такими, що не відповідають міжнародним зобов'язанням", - заявив він. Нагадавши при тому, що Німеччина "не надала Росії інформацію про те, на яких підставах зроблено висновок про отруєння Олексія Навального".

В усьому цьому не було нічого радикально нового. Навіть заява про те, що "Німеччина взяла на себе роль лідера нового загострення у відносинах з Російською Федерацією", в принципі, вже звучала – хоч і в пом'якшеній формі..

Але далі головного російського дипломата понесло. Зокрема, він заявив, що у Росії "є всі підстави вважати, що все, що з ним (Навальним – ред.) відбулося з точки зору проникнення бойових отруйних речовин в його організм, могло статися в Німеччині або в літаку, куди його повантажили і повезли в клініку "Шаріте".

Ні більше, ні менше – міністр закордонних справ Росії звинуватив чи то німецьких медиків, чи то уряд Німеччини в застосуванні бойових отруйних речовин проти громадянина Росії.

При тому Кремль, замість вимагати розслідування такого кричущого злочину проти російського політика, чомусь вирішив обмежитися дзеркальними санкціями проти "керівних співробітників апаратів Німеччини та Франції". Навіть до Організації із заборони хімічної зброї ніхто не звернувся, щоб поскаржитись на отруйну фрау Меркель...

А якщо серйозно, то складається враження, що у Москві у даний момент оцінюють шанси на відновлення як політичної комунікації, так і масштабної економічної співпраці з Європою як близьку до нуля.

В іншому разі звинувачення німецького уряду, від якого залежить, наприклад, доля завершення будівництва "Північного потоку – 2" спочатку у брехні стосовно причин хвороби Навального, а потім –у використанні хімічної зброї проти громадянина Росії, були б немислимими.

Причин подібної позиції Москви може бути декілька. Одна з них – падіння ціни та помітне скорочення споживання російського газу. Все це в сумі робить запуск нових енергетичних проектів малоймовірним, а "Північний потік – 2" – нерентабельним навіть в довготерміновій перспективі.

Але більш істотною причиною геть неадекватних заяв Лаврова, здається, є якесь особливе ставлення до постаті Навального з боку чинного президента Росії. Ну, чи особливий страх перед навіть гіпотетичними опозиційними силами загалом. Володимир Путін, навіть чудово знаючи, що Навальний є прогнозованим, а почасти й керованим опозиціонером, все рівно вкрай агресивно ставиться до діяльності цього політика. Чим і користуються російські посадовці. Адже "західні спецслужби" в отруєнні Навального звинувачував не тільки Лавров. Зі схожою заявою кілька днів тому виступав і голова Служби зовнішньої розвідки Росії Сергій Наришкін. Особливо зворушливим був той факт, що його повідомлення прозвучало практично в унісон з даними офіційного російського слідства, яке повідомило, що Навального ніхто не труїв – у нього просто було "порушення обміну речовин".

Втім, якими б не були причини дещо божевільних зовнішньополітичних кроків чинного керівництва Росії, зайва демонстрація сумнівної договороспроможності Кремля не може не тішити.

Більше новин про події в Україні та світі на Depo.ua
 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme