Байки Кремля: Звідки взялись "терористи на вертольотах" у Таджикистані

Заява російських правоохоронців про "Ісламську державу", що готується атакувати Таджикистан, могла би претендувати на новину дня. Якби не була божевільною вигадкою із очевидним корисливим підтекстом

Журналіст відділу «Світ»
Байки Кремля: Звідки взялись "терористи…

Сьогодні російські силовики зуміли здивувати. Зокрема, мова йде про заяву заступника міністра внутрішніх справ Росії Ігоря Зубова про те, що "бойовики Ісламської держави в масовому порядку невідомими вертольотами з території Пакистану перекидаються сьогодні на кордон Таджикистану". Подібна активність бойовиків, на думку бравого генерал-полковника, може призвести до напливу мігрантів з Таджикистану в Росію. Бо в Таджикистані "мабуть, плануються, масштабні провокації". При тому своїх джерел інформації Зубов не розкриває.

Якщо подивитись на цю новину з точки зору здорового глузду, стає погано. Для початку - у Таджикистану немає кордону з Пакистаном. З Узбекистаном - є, з Киргизстаном - є, навіть з Афганістаном є, а от з Пакистаном - немає. По-друге, у Пакистані, звичайно, трапляються ісламісти, які нерідко чинять капості й теракти, але на вертольотах вони там не літають. І пакистанська армія їх дотепер активно знищувала, і в Таджикистан (через афганську територію з авіацією НАТО) якось не перекидала. По-третє, в Пакистані живе багато різних людей, в тому числі, як вже згадувалось, навіть ісламістів, але от саме бойовиків Ісламської держави там мало. Не заладились у них там справи - і все тут. Їх не люблять місцеві жителі. Їх не люблять племінні вожді Вазірістану - території, найслабше контрольованої пакистанським урядом, де комфортно себе почувають всі решту радикали.

Ні, звичайно, в 2015 році ІД проголосила створення "Хорасанської провінції", яка мала оперувати на території Пакистану та Афганістану - але справи пішли так кепсько, що "губернатора провінції" знищили літаки НАТО за місяць після призначення, а за два тижні його заступника застрелили афганські спецпризначенці. Решті ісламістів війну оголосили не тільки НАТО і Кабул разом з Ісламабадом, але й бійці Талібану, яким не сподобались "конкуренти".

Тому заява про "вертольотний наступ ІД на Таджикистан з Пакистану" однозначно схожа на плід нездорової уяви російського посадовця. Яким вона, безумовно, і є.

Але так уже влаштована російська реальність, що у більшості випадків начальственна фантазія має під собою якийсь прагматичний грунт - нехай навіть ніяк не пов'язаний і змістом повідомлення.

І тут шляхом нехитрих припущень можна виявити вельми просту - але від того не менш правдоподібну гіпотезу.

Відповідно до наявних норм російського міграційного режиму, максимальний термін перебування громадян Таджикистану в Росії становить 90 днів протягом півроку. На облік мігранти зобов'язані стати в п'ятиденний термін після прибуття.

А минулого року уряд Таджикистану запропонував цей режим змінити. Збільшивши максимальний термін перебування своїх громадян у Росії до 180 днів у кожному півріччі, а термін перебування без реєстрації - розтягнути на 30 днів. У російському уряді у відповідь пообіцяли розглянути цю пропозицію. І, вочевидь, у пропозиції з'явилися шанси бути прийнятою.

Що зовсім не сподобалося російському МВС. Для співробітників якого 1.7 мільйона таджиків за офіційними даними, і без малого 3 мільйони - за неофіційними, вже багато років є своєрідною "годівницею". Безправними заробітчанами, яких завше можна "підловити" на порушенні чи то п'ятиденного терміну реєстрації, чи то 90-денного терміну перебування. Натомість в разі прийнятті пропозиції Душанбе таджики могли би спокійно працювати у Росії - і взагалі нікого не боятись.

І тут російські правоохоронці використали найпотужніший козир - "терористичну загрозу". Яку нібито можуть нести громадяни Таджикистану. Що, звичайно, "тікатимуть" від терористів - але при тому і самі "вимагають підвищеної уваги". Та ще й, напевне, можуть слугувати ширмою для бойовиків "Ісламської держави", які під видом тривіальних таджиків інфільтруються в Росію.

В такій тривожній ситуації термін реєстрації треба не до місяця продовжувати - а до однієї доби, напевне, скоротити. А всім, хто не встигне - доведеться "вирішувати питання" вже з рядовими (і не дуже) російськими поліцейськими. Схоже, саме ці прагматичні міркування змусили замміністра внутрішніх справ Росії Ігоря Зубова виступити сьогодні із геополітичною сенсацією.

Більше новин про події в Україні та світі на Depo.ua
 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme