США "повертаються до адекватності": На що перші кроки президента Байдена вказують Україні

Новий президент США після інавгурації явно взяв курс на реальне відновлення цінностей американської демократії. Але це зовсім не означає, що його зовнішня політика буде м'якотілою, чи що він буде закривати очі на неетичну поведінку партнерів
 

Тарас Паньо
Журналіст відділу міжнародної політики
США "повертаються до адекватності": На щ…

Вчора Джо Байден склав присягу і став 46-м президентом Сполучених Штатів. Під спів Леді Гаги, з маскою на обличчі та під пильними поглядами 25 тисяч нацгвардійців, які, здається, стали найбільш масовими глядачами всього процесу, до влади прийшов президент, головним завданням якого, на думку представників вашингтонських еліт, є "повернення США до адекватності".

І перші кроки у нього вийшли достатньо ефектними — і, до певної міри, ефективними. Хоч, може, і трохи театральними — але куди без цього у великій політиці. Практично все, що робив Байден в день інавгурації — і прониклива промова, сконцентрована на потребі у відновлені єдності та "зціленні" США з рефреном "я буду президентом для всіх", і сеанс примирливого спілкування з конгресменами-республіканцями,  і поїздка на Національне кладовище Арлінгтона з трьома екс-президентами США — все це демонструвало повернення до традицій та ідеології, яка століттями була засадничою для американської демократії. І, як не дивно, заклики Байдена, здається, подіяли навіть на професійних політиків — після сеансу спілкування з новим президентом конгресмени від двох партій змішалися в один натовп, з жартами і сміхом. Чого, за спостереженнями журналістів, за Трампа не траплялося ніколи.

Втім, вдало обрана риторика — це одна річ, а практичні політичні кроки — дещо інша. Але і тут Байдену є чим похвалитися.

Більша частина з його 17 перших указів, підписаних одразу ж після інавгурації, також спрямовані на "повернення до адекватності". Відновлення участі в кліматичній угоді, скасування будівництва "Великої американської стіни" на кордоні з Мексикою, припинення процесу виходу з ВООЗ — все це не радикальні нововведення, а відновлення елементів зовнішньої і внутрішньої політики, порушеної Трампом.

А ще декілька з указів — на кшталт вимоги для держслужбовців підписувати етичну обіцянку, яка гарантуватиме, що вони не діятимуть у особистих інтересах — це явний натяк на те, що нормальні практики у виконавчій владі часів Трампа, до яких вдавався і сам президент, тепер нормальними вважатися не будуть.

Втім, підписав Байден і декілька указів, що виглядають як явна поступка "радикальним демократам". Зокрема, йдеться про запобігання дискримінації у працевлаштуванні на базі статі або сексуальної орієнтації, чи включення негромадян США у перепис населення, що впливає на розподіл квот у Конгресі.

Втім, як мінімум один із підписаних указів — про зупинку будівництва нафтогону Keystone XL — майже неминуче призведе до дипломатичних проблем із найближчим стратегічним союзником США — Канадою. Де вже вклалися в початок будівництва цього нафтопроводу, і де регіональна влада та прем'єр Альберти Джейсон Т.Кенні вже пообіцяли судову реакцію на це рішення. Можливо, тому одна із перших закордонних поїздок Байдена, за чутками, відбудеться саме до Канади.

Цікаво, але факт — введення Китаєм санкцій проти екс-держсекретаря Майка Помпео та 28 інших американських посадовців і дипломатів, яких Пекін зі східною любов'ю до барвистих слів назвав "антикитайськими політиками", що "руйнували стосунки між країнами і ображали китайський народ", також стане проблемою Байдена. Бо хоч його і складно запідозрити в надмірній любові до колишнього держсекретаря та його підлеглих, але недружні заходи стосовно будь-яких громадян США примушують президента до реакції. І той факт, що санкції було прийнято якраз у день інавгурації Байдена, виглядає відвертим політичим викликом новому господарю Білого дому. На який він, вочевидь, буде змушений відповідати — що навряд чи сприятиме швидкому завершенню торговельної війни між країнами.

Тим часом український посол у Вашингтоні повідомляє, що розпочав роботу над організацією зустрічі президентів Зеленського та Байдена. В цій роботі йому, звичайно, хотілось би побажати успіху. Але зважаючи на ситуацію, в якій зараз перебувають США, на критичну потребу відновлення політичної єдності та боротьби з пандемією, яка забрала життя більш ніж 400 тисяч американців — і продовжує лютувати, подібна зустріч навряд чи можлива раніше, ніж влітку — і це ще дуже оптимістичний сценарій.

А в процесі підготовки до зустрічі хотілось би завважити, що новий президент США абсолютно серйозно ставиться до ідеології, демократичних цінностей і просто до вміння говорити правду. Себто до якостей, які рідко коли поціновуються українськими політиками. Що, попри весь проукраїнський і антиросійський настрій Байдена, може сильно вплинути на стосунки між Банковою і оновленим Білим домом.

Більше новин про події в Україні та світі на Depo.ua
 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme