"Нічні вовки" у Боснії і Герцеговині: Для чого Путін "тестує" Балкани

"Рейд російських байкерів по Балканах" в реальності перетворився на недолугу екскурсію кількох підстаркуватих дядьків у невеликому мікроавтобусі

Журналіст відділу «Світ»
"Нічні вовки" у Боснії і Герцеговині: Дл…

Сумнівні акції прокремлівських байкерів "Нічні вовки" напередодні дня завершення другої світової війни вже стали традицією. І якщо минулого року їх весняному візиту якось не надто раділи у Варшаві та Празі, то цього року настала черга Балкан.

Почалося все з того, що наприкінці зими байкери оголосили про своє весняне турне Балканами, яке передбачало відвідини Боснії та Герцеговини і Сербії.

Ціллю турне було "дослідження культурного впливу Російської імперії на Балканах".

12 березня помічник держсекретаря США у справах Європи і Євразії Уесс Мітчелл попередив про зростання деструктивної ролі Росії на Балканах — не в останню чергу натякаючи і на прикормлених Кремлем "вовків".

Далі тур розкритикував боснійський міністр національної безпеки Драган Мектич, назвавши його кампанією із залякування перед виборами, що заплановані на жовтень.

Після чого 15 березня Боснія і Герцеговина заборонила в'їзд на свою територію лідеру "вовків" Залдостанову, відомого за прізвиськом "Хірург", а також лідеру сербського відділення організації Саші Савичу.

Занепокоєння через візит російських байкерів виникло не тільки у боснійських спецслужб. Наприклад, матеріал про візит "вовків" у панарабському виданні АльДжазіра вийшов під заголовком "Чи стане Боснія наступною Україною?".

Не зважаючи на невеликий ентузіазм щодо їхнього візиту, декілька "вовків" таки в'їхали до Боснії. Щоправда, національно стурбовані "байкери", побоюючись впливу холоду на свої немолоді організми, вирішили пересуватись не на мотоциклах, а за допомогою невеликого мікроавтобусу.

Далі їхні сліди практично губляться. На сайт "вовків" після заборони в'їзду для "Хірурга" про акцію відверто забули. А фотоматеріали з подій за участю "вовків", які продовжують публікувати деякі особливо затяті журналісти, демонструють зазвичай кількох похилого віку і неспортивної статури чолов'яг біля пустих і припорошених снігом могил невідомим солдатам. Ні вітальних натовпів з триколорами, ні "реконструкторів" у зелених одностроях, на щастя, не спостерігається.

З якоїсь точки зору, російські маневри у Боснії і справді виглядають небезпечно. На відміну, до речі, від України, у цій балканській країні і дотепер існує колосальне міжетнічне напруження між босняками-мусульманами, католиками-хорватами і православними-сербами, яких підтримує як близький Бєлград, так і недалека Москва.

Попри це, спроба піднести до пригаслого конфлікту російського сірника, здається, приречена тут на невдачу.

По-перше, в Боснії — на відміну від України зразка 2013 року, є адекватні спеціальні служби. Які займаються не кришуванням "контрабасу", а своєю роботою — про що і свідчить адекватна та вчасна заборона на в'їзд для Залдостанова.

І є населення, яке, на відміну від мешканців Донбасу, які в 2013 році бачили тільки щасливий окупований Крим, встигло двадцять п'ять років тому побачити пекло, яким неминуче стає будь-яка громадянська війна. І до нової громадянської війни наразі не поспішають ані боснійські серби, ані боснійські мусульмани, ані формально дружній до Москви Бєлград, якщо на те пішло.

Тому й "гастролі" російських байкерів — це була не репетиція до приходу войовниче налаштованих добровольців, а просто перевірка, як зреагують на провокацію дипломати Боснії та Сербії.

Перші повелися в міру жорстко, другі стримано промовчали. Порівнюючи з турне по Сербії дворічної давності, коли з колоною "вовків" спілкувався президент країни Томіслав Ніколич і патріарх Сербський Іриней, цьогорічний рейд можна вважати провалом. Якусь кількість людей в боснійському місті Баня-Лука байкери, можливо, й зберуть — але в будь-якому разі, ефект від поїздки складно назвати скільки-небудь значним. А на Балканах якийсь час ще пануватиме спокій.

Більше новин про події в Україні та світі на Depo.ua
 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme