Атака на нафтовий гігант: Чому катастрофа в Саудівській Аравії вигідна Кремлю

Атака дронів на один з найбільших нафтопереробних заводів Saudi Aramco у Саудівській Аравії призвела до масштабних геополітичних та економічних наслідків

Журналіст відділу "Життя"
Атака на нафтовий гігант: Чому катастроф…

Вибухи пролунали на родовищах Абкайку і Хурайсе у центральній частині країни. Об'єкти атакували близько 20 безпілотників.  

Saudi Aramco –  найприбутковіше підприємство у світі, і за перше півріччя 2019-го його прибуток склав $46,9 млрд. Тож його ураження стало шоком для цілого ряду міжнародних гравців. 

Відео пожежі на об'єктах підприємства розлетілися соцмережами.

 

За словами міністра енергетики країни Абделя-Азіз бен Сальмана, через атаки видобуток нафти скоротився на 50%, що миттєво відбилося на цінах. Зокрема, на момент відкриття торгів на Лондонській біржі ICE вартість ф'ючерсів на нафту Brent з поставкою в листопаді зросла на 13,86%, до $69,91 за барель. За словами експертів, якщо об'єми видобутку не відновляться, ціни продовжать іти вгору і можуть збільшитися ледь не вдвічі. 

Поки Дональд Трамп дозволив відкрити нафтові резерви США. Обсяг нафти не озвучив, однак акцентував, що його вистачить для підтримання нормального рівня постачання ринків. 

Величезний завод вже намагалися атакувати у 2006-му. Тоді серію вибухів на Абкайку намагалася організувати Аль-Каїда, але терористів вдалося зупинити. 

Наразі ж відповідальність за удар взяли на себе хусити – воєнізоване угрупування шиїтів-зейдитів, яке діє на півночі Ємену. Офіційна влада країни звинувачує Іран у підтримці бойового угрупування. 

Логічно, що на фоні протистоянь між США та Іраном, саме у цю країну полетіли поки що віртуальні американські списи. 

"Іран причетний до понад 100 атак на Саудівську Аравію в той час, як Рухані та Заріф говорять про дипломатію. Незважаючи на всі заклики щодо деескалації, Іран почав безпрецедентну атаку на світового постачальника енергії. Ніяких доказів причетності Ємену до атак немає", - заявив держсекретар США Майк Помпео. 

Дональд Трамп обмежився натяком у Twitter.

"Атакували систему постачання нафти у Саудівській Аравії.  Є причини вірити, що ми знаємо винуватця (...), але чекаємо інформації від Королівства, хто був причиною атаки, і на яких умовах ми продовжуватимемо", – написав лідер США.  

Втім, за однією з версій Іран не надихав своїх єменських "симпатиків", а діяв напряму. Опираючись на знімки з супутників, американці нібито з'ясували, що, судячи з траєкторії, атака мала відбуватися з Ірану чи Іраку, а не з Ємену. Втім, Ірак у таких "маневрах" не зацікавлений, пише The Guardian

В Ірані звинувачення спростували. Спікер міністерства закордонних справ країни Аббас Мусаві заявив, що твердження Помпео "безплідне і безпідставне, а такі ремарки незрозумілі і безглузді". 

Натомість пригрозили США ракетним ударом по воєнним базам країни

"Кожен повинен знати, що американські військові бази і авіаносці, які розташовані в радіусі 2 тисяч км від Ірану, знаходяться в межах досяжності наших ракет", – заявив командувач Повітряно-космічними силами Корпусу вартових ісламської революції Амір Алі Хаджизаде. 

Дональд Трамп також поспішив акцентувати на сторінці у соцмережі, що не запрошував представників Ірану до діалогу. Мовляв, ЗМІ вкотре поширили фейк. Хоча у новинах медійники опиралися на твердження офіційних осіб – самого Помпео та міністра фінансів країни Стівена Мнучіна. 

Наслідний принц Саудівської Аравії Мухаммед ібн Салман зазначив, що Королівство "хоче і здатне" відповісти на "терористичну агресію". 

Тим часом самі хусити анонсували подальші атаки і запевнили, що можуть поцілити у будь-яку точку Саудівської Аравії. 

МЗС Китаю закликало усіх фігурантів справи до спокою та виваженості.  

"Пошук винних без розслідування сам по собі не надто відповідальний. Китай протестує проти будь-яких рухів, що посилюють конфлікт (...) Сподіваємося, всі сторони зможуть себе опанувати і разом зберегти мир та стабільність на Близькому Сході", – зазначила прессекретарка відомства Хуа Чунаїнг, пише Reuters

Доволі туманно прокоментували історію на Росії. Зокрема, прессекретар Володимира Путіна Дмитро Пєсков назвав подією "тривожною" і "неприємною".

"Сподіваємося, Саудівська Аравія у найближчий час зможе впоратися з тими збитками, які були їй завдані в результаті атаки", – зазначив спікер. 

Саудівський колапс – бонус для Росії

Протистояння між Іраном та Саудівською Аравією триває вже багато років, адже Перська затока залишається головною нафтовою артерією світу, і обидві країни прагнуть зайняти тут провідну позицію. 

Як стверджують журналісти New York Times, попри санкції США Іран продовжує експортувати нафту до Китаю та ряду інших країн.

Загострюється протистояння між США та Іраном на фоні скорочення останнім зобов'язань стосовно Спільного всеосяжного плану дій щодо ядерної програми.  Так, 8 вересня країна оголосила про третій етап скорочень, наголосивши, що її партнери зобов'язань також не виконують. 

Резонансною історією виявилася затримка іранського танкеру Adrian Darya 1 Гібралтаром. За версією США, на ньому Іран всупереч заборонам поставчав нафту Сирії.  Гібралтар протримав судно близько півроку і випустив під зобов'язання до Сирії не йти .  Натомість США пригрозила санкціям країнам, які погодяться прийняти звільнений танкер у своїх портах. 

Перехід у гарячу стадію протистояння, на щастя, все ще малореальний, а от нафтова контратака – наприклад, з боку США, – цілком ймовірна. Недаремно американський сенатор-республіканець Ліндсі Грем заявив, що Сполученим Штатам слід підготувати удари по нафтовій інфраструктурі Ірану.

На тлі тривожних подій Іран зближується з Росією. Хоча стосунки двох країн все ще прохолодні, загострення протистояння у регіоні робить тактичний союз вельми вірогідним. І якщо кілька місяців тому перспективи зближення існували а рівні прогнозу, наразі країни роблять до нього помітні кроки. 

Зокрема, наприкінці липня генштаб Збройних сил Ірану та Міноборони Росії підписали меморандум про "взаєморозуміння з метою розширення двосторонніх зв'язків". 

Іранські високопосадовці назвали підписання документу "поворотним моментом у відносинах Тегерану і Росії". 

І при більш детальному аналізі саме Кремль постає тим фігурантом, якому безперечно вигідне загострення у регіоні. Адже ціни на нафту триматимуться на висоті, а Саудівська Аравія не збільшуватиме обсяги видобутку, гроші покупців, вірогідно, потечуть саме у російські кишені. 

Недаремно сьогодні, на Московській біржі нафта стала одним з лідерів росту.  Якщо ж атаки триватимуть, а нафтові заводи горітимуть по всьому Близькому Сходу, це стане вельми калорійною поживою для російського ВВП, і, відповідно кормом для адептів агресивної політики Володимира Путіна. 

І навіть якщо важко уявити Кремль у ролі прямого організатора атаки, у країни-агресора безперечно знайдеться достатньо важелів впливу на своїх союзників та симпатиків у регіоні. 

Також вигоду від цієї історії мають і США. Зокрема тому, що це додатковий привід вдарити по Ірану. 

Більше новин про події в Україні та світі на Depo.ua
 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme