Атака на камери: Які сценарії гібридної війни тестує Росія у Франції

Масоване знищення поліцейських засобів стеження у масштабах цілої країни, яке відбувається зараз у Франції, цілком може бути практичним експериментом Кремля у тактиці ведення гібридної війни із західоєвропейськими державами

Журналіст відділу «Світ»
Атака на камери: Які сценарії гібридної…

До перманентних протестів "жовтих жилетів" у Франції всі вже якось наче й звикли. Збираються люди по суботах, і протестують собі проти влади - і що в тому особливого? Тим паче, після того, як уряд Макрона вдовольнив деякі з вимог учасників протестів (а якщо бути точним - то практично всі адекватні вимоги, які стосувались відміни нових ставок оподаткування пального, які стали першопричиною протестів), а суботні акції стали збирати не чверть мільйона французьких буржуа, а тисячу-другу молодиків з затягнутими масками обличчями все стало і зовсім нецікаво.

Паризький поліцмейстер штампує рутинні прес-релізи щодо того, скільки живої сили та техніки вийде на вулиці міста наступної суботи, президент Франції повідомляє, від яких закордонних поїздок відмовиться задля того, щоби "приглянути" за суботнім безладдям, і життя продовжується у звичному темпі.

На подібному тлі нікого, звичайно, не дивують повідомлення Макрона про те, що учасники протестів на даному етапі активно отримують підтримку з-за меж Франції. Чи заяви речника французького уряду Беньяміна Гріво про те, що телеканал Russia Today займається пропагандою протестів, а серед тих, хто виходить на вулиці для протестів, є й "схильні до насильства та жорстокі люди, іноді з крайньої правиці, іноді з крайньої лівиці, деякі з яких отримують підтримку з-за кордону". Всі якби й так давно знають, хто зараз є найбагатшим і найстараннішим спонсором всіх без винятку європейських ультраправих - і немалої частини європейських ультралівих.

І на цьому "загальнозаспокоєному" фоні якось повз увагу проходить новина, яку озвучив міністр внутрішніх справ Франції Крістоф Кастан'є. За його даними, учасники руху "жовтих жилетів" у Франції вивели з ладу майже 60% відеокамер, які фіксують швидкість руху на дорогах.

Серед "жовтих жилетів" ультраправого та ультралівого розливу розповсюдженою є думка про те, що камери на дорогах - це інструмент "насильства з боку влади" і відбирання грошей, особливо у незаможних верств населення. Самі вони дійшли до такої думки, чи, може, хтось їм підказав - але очевидним є факт, що знищуючи камери спостереження - заклеюючи стрічкою, зафарбовуючи чи й просто розбиваючи за допомогою відповідних інструментів, учасники протесту не тільки "ставлять під загрозу життя людей і знижують безпеку дорожнього руху", як то заявив міністр внутрішніх справ. Вони позбавляюь владу одного із найдієвіших засобів спостереження за реальністю. Вивівши з ладу майже 2000 із 3200 камер, розміщених на дорогах - а також "пройшовшись" і по інших спостережних камерах, не пов'язаних із безпекою руху, учасники протестів помітно знизили можливість французької поліції стосовно спостереження за оперативною обстановкою.

Якщо хтось забув, саме поліцейські камери відеоспостереження зіграли ключову роль, коли британські правоохоронці взяли слід і швидко віднайшли любителів "солсберецького собору". Саме за допомогою камер - ще із амстердамського аеропорту "Схіпхол" - "вели" чотирьох російських шпигунів у Нідерландах. Все це - тільки загальновідомі випадки з числа тих, коли технології відеоспостереження стали на заваді Росії. Розвідники якої банально не звикли працювати у світі, де кожен крок фіксується в декількох об'єктивах.

І от після цих подій французькі радикали, яких явно "підгодовує" Росія, раптом вводять в політичну культуру протестів у Європі нову моду - методично трощити тисячі поліцейських камер відеоспостереження. Не хотілось би вдаватися в конспірологію, але така випадковість виглядає якоюсь не дуже випадковою.

Можливість "осліпити" поліцію та інші силові структури в певній країні, звичайно, навряд чи буде використовуватись для одноразової розвідувально-диверсійної акції. Але у випадку свідомої провокації масового безладдя така можливість коштуватиме вкрай багато.

Більше новин про події в Україні та світі на Depo.ua
 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme