Атака Форін-офісу: Чи зможе Британія підштовхнути ЄС до нових антиросійських санкцій

Офіційне підтвердження загибелі британської громадянки від російської хімічної зброї, а також санкційні ініціативи Вашинг тону підштовхують Лондон до нових рішучих антиросійських дій. Але загальний контекст стосунків США та Британії з ЄС роблять цю благородну мету не надто здійсненною

Журналіст відділу «Світ»
Атака Форін-офісу: Чи зможе Британія під…

Міністр закордонних справ Великобританії Джеремі Гант, який вже два місяці перебуває на посаді і встиг об'їхати за цей час чимало країн, врешті завітав учора і до рідного парламенту. Принісши із собою в Палату общин достатньо радикальну пропозицію. Суть якої зводиться до того, що Велика Британія повинна вимагати від ЄС максимально швидкого введення нових санкцій проти Росії. За спробу отруєння Сергія і Юлії Скрипаль зокрема, і за використання хімічної зброї — взагалі.

Стимулів до такої пропозиції Ганта було два. Перший полягав у тому, що Організація із заборони хімічної зброї підтвердила оцінку Британії щодо того, що під час інциденнту в Еймсбері було застосовано нервовий агент "Новічок" такого ж типу, що і під час атаки проти Сергія і Юлії Скрипалів у Солсбері. Як відомо, 44-річна Дон Стерджесс, натрапивши у Еймсбері на флакон із "Новічком", померла, а її партнер Чарлі Роулі хоч і вижив, але має всі шанси залишитись інвалідом до кінця життя.

Таким чином, розвіялись останні сумніви в тому, що російська хімічна зброя таки вбивала британців. Хай і не тих, кого хотіли бачити мертвими в Кремлі. ВрештіҐ, "супутні втрати" завжди були фірмовою рисою російських спецоперацій — хоч під час отруєння перебіжчиків у Британії, хоч під час бомбардувань сирійського Ідлібу, де минулої ночі російські льотчики, "б'ючи гідру тероризму", вбили 9 осіб, з яких 5 — неповнолітні.

"Безрозсудність російської держави у завезенні нервового агента до Британії та повне ігнорування безпеки громадян є жахливою та безвідповідальною." - дипломатично м'яко сказав з того приводу Джеремі Гант.

Іншим стимулом щодо нарощування санкційного тиску на Росію став той факт, що США орієнтовно в листопаді обіцяють ввести проти Росії нові санкції в якості покарання за застосування хімічної зброї.

"США заявили, що введуть санкції за акцію в Солсбері, і вони ясно говорять, що з боку Європи було б неналежно не наслідувати цей приклад, з огляду на, що ця акція здійснена на європейській землі ", - коректно нагадав Гант.

Втім, із наслідуванням можуть вийти проблеми. Бо, з одного боку, посадовці ЄС в підсумковому комюніке червневого саміту ніби й пообіцяли скласти і прийняти документ про новий режим санкцій у відповідь на застосування і поширення хімічної зброї. З іншого боку, з того часу минуло три місяці — і про якісь практичні кроки в тому напрямку не чути.

А підтримка цієї ідеї з боку Лондона, з яким ЄС перебуває в стані розлучення і поділу майна (судячи з багатьох ознак — непростого, а подекуди — і скандального обдговорення економічних умов виходу), та з боку Білого дому, чий господар під час останнього візиту влаштував вже не фігуральний, а цілком реальний скандал, на користь цій ідеї, на жаль, не йде. Як і той факт, що ЄС, не виключено, зіткнеться зі США у своїй санкційній війні стосовно компаній, що беруть участь у фінансуванні "Північного потоку — 2". Вже не кажучи про той факт, що лобісти Путіна зі складу країн-членів ЄС зроблять все можливе, щоб процес прийняття нових санкцій не відбувся.

З іншого боку, просто проігнорувати факт вбивства британської громадянки в Берліні, Парижі та Брюсселі теж не можуть. Тому найбільш ймовірним видається варіант розвитку подій, за якого ЄС таки приймуть якісь антиросійські санкції. З ключовим словом "якісь". Можливо, це буде заборона на в'їзд росі1йських військових чинів, причетних до розробки бойових отруйних речовин, можливо — заборона інвестувати в російські підприємства, які можуть бути причетними до такої розробки. В будь-якому разі, про масштабні економічні обмеження не йдеться.

Втім, і Великій Британії, якщо не трапиться нічого неипередбачуваного, вже не так довго залишатися в ЄС і координувати свої санкції з Брюсселем. А після виходу, який, скоріше за все, таки трапиться наступного року, Форін-офіс зможе діяти на власний розсуд, і мобілізувати не аморфну європейську масу включно з більш чи менш відвертими симпатиками Путіна, а давніх союзників із країн британської Співдружності. Ймовірно, тоді ми й побачимо більш радикальні та дієві заходи, ніж здатна вжити бабуся-Європа.

Більше новин про події в Україні та світі на Depo.ua
 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme