Атака через Венесуелу: Як Вашингтон та Ер-Ріяд хочуть викинути Путіна з європейського нафтового ринку

В ситуації відсутності обмежень на видобуток та постачання нафти, в Саудівської Аравії з'явилась реальна можливість завоювати чималу частину європейського ринку, потіснивши Росію. А США, ускладнивши Кремлю перепродаж нафти з Венесуели до Європи, свідомо чи не свідомо грають на користь Ер-Ріяду

Тарас Паньо
Журналіст відділу міжнародної політики
Атака через Венесуелу: Як Вашингтон та Е…

Вчора головне фінансове відомство США ввело санкції стосовно TNK Trading International SA - дочірньої компанії "Роснєфті", яка займалася закупівлею, транспортуванням і переробкою сирої нафти з Венесуели. До 20 травня всі контрагенти повинні припинити співпрацю з TNK Trading, інакше вони й самі можуть опинитися під санкціями.

В такий спосіб було завершено процес, розпочатий 18 лютого, коли Мінфін США ввів санкції стосовно швейцарської компанії Rosneft Trading, яка теж є дочірньою компанією "Роснєфті"  і також займається операціями з Венесуелою. Офіційні причини введення санкцій озвучив держсекретар США Майк Помпео, який вважає, що запроваджені рестрикції примусять президента Венесуели Ніколаса Мадуро сісти за стіл переговорів з опозицією. "Ми використовуємо санкції, щоб Мадуро сів за стіл переговорів. Ми ввели санкції проти підконтрольної російської нафтової компанії "Роснефть" TNK Trading International, посиливши ізоляцію режиму і наблизивши народ Венесуели до свободи і процвітання", - написав Помпео в Твіттері.

Чи призведе економічна ізоляція режиму Мадуро до негайного процвітання народу Венесуели – питання, звичайно, дискусійне. Втім, прийняті санкції матимуть наслідки не тільки, а може навіть і не стільки у Західній півкулі. Оскільки дочки "Роснєфті" поставляли нафту з Венесуели на європейський ринок, зокрема, на три крупні НПЗ у Німеччині, які також належали "Роснєфті". Зараз, після введення санкцій, доставка нафти з Венесуели на ці НПЗ сильно ускладниться, бо попри всі конфлікти між США та ЄС, європейські нафтотранспортні компанії ризикувати задля Кремля не стануть. Принаймні, без дуже-дуже великих преміальних.

При тому саудівська державна нафтова компанія Saudi Aramco повідомила про свої плани почати масивну експансію на європейський ринок. Наразі заплановано збільшити продажі саудівської нафти у ЄС на чверть – але ці плани можуть зазнати корекції у бік збільшення.

Зокрема, за даними Bloomberg, саудити запропонували всім без винятку ключовим НПЗ у Європі збільшити отримання нафти Arab Light на показники від 50% до 200% і при тому купувати нафту за $25 за барель. Така пропозиція може просто викинути з європейського ринку переважну більшість конкурентів – і росіян у першу чергу. Особливо на тлі очевидних проблем "Роснєфті" з постачанням сировини на свої НПЗ після введення санкцій з боку США.

Чи припинить вся ця історія бізнес російських компаній з Мадуро і підтримку диктатора з боку Кремля? Скоріше за все, ні. "Родіна своіх не бросаєт", особливо якщо йдеться про відморозків на кшталт Мадуро чи Асада. І та ж таки "Роснєфть" вже шукає альтернативні ринки збуту нафти та продуктів нафтопереробки – наприклад, у Африці.

З іншого боку, витіснення російських вуглеводнів з європейського ринку буде супроводжуватися і зниженням можливостей Москви стосовно політичного тиску на ЄС за допомогою енергетичних важелів, що, звичайно, не може не тішити. Хотілось би тільки, щоб слідом за політично токсичною російсько-венесуельською нафтою Європі вдалось би якимось чином зменшити свою залежність і від не менш токсичного російського газу.

Більше новин про події в Україні та світі на Depo.ua
 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme