Антикорупційний суд відновлює справедливість: Як це відбувається в інших країнах

На Вищий антикорупційний суд, що розпочав свою роботу сьогодні, 5 вересня, українці покладають чимало сподівань. Втім, міжнародний досвід свідчить, що все далеко не так просто, а для успішної роботи потрібно вміло обійти ряд підводних рифів

Журналіст відділу "Життя"
Антикорупційний суд відновлює справедлив…

Depo.ua дізнавався, як працюють антикорупційні органи в інших країнах. 

Держав, які намагаються боротися з корупцією через спеціалізовані суди, близько 20, і їхні результати у цій царині доволі різні. 

Філіпіни

Саме у цій країні ще у 1979 році створили перший антикорупційний суд у світі, а запрацював він на 20 років пізніше. Наразі орган може бути як судом першої інстанції, так і апеляційною інстанцією для проваджень з інших судів. 

Аби уникнути спокуси розтягувати справу на роки, у країні встановлюють кінцевих термін розгляду, втім, викорінити корупцію це не допомагає, хоча певні результати дає. 

Наразі у Міжнародному індексі сприйняття корупції (CPI) Філіпіни посідають 99-ту сходинку зі 180 країн (Україна – 120-ту).  В 1995-му ж країна займала 36-ту позицію з 41-ї. 

Натомість нинішній президент країни Родріго Дутерте нерідко вдається до ефектних, хоч і популістських акцій.  Зокрема, на початку минулого року голова держави наказав переїхати бульдозерами авто класу люкс, які ввезли у країну нелегально. Дутерте наголосив, що чесно заробити на такі транспортні засоби чиновники не можуть. 

Словаччина

У Словаччині антикорупційний суд запрацював у 2005-му, і назвали його Спеціальним кримінальним судом з розгляду справ щодо корупції та організованої злочинності, пише антикорупційний дослідницький центр U4

У той період для мислячих громадян було очевидно, що країну душать місцеві еліти та кримінальні мережі.  А новостворений суд мав бути продуктивним хоча б тому, що розглядає справи у столиці держави, себто регіональні авторитети набагато рідше впливають на його рішення. 

В органі працює 13 суддів, але й мешканців у країні 5,5 млн. Справи, залежно від їхньої серйозності, слухає або один суддя або колегія з трьох суддів. В середньому, справу розглядають протягом чотирьох місяців. А от, наприклад, дозвіл на прослуховування телефонних розмов можна отримати вельми оперативно. 

Хоча суд виявився доволі продуктивним у розгляді справ дрібних та середніх хабарників, найвищі чиновники переважно залишалися на свободі. Так, лише у 97% справ завдані збитки перевищували 5 тис. євро (зазначимо, що цю "пастку" Україні вдалося обійти – наш Антикорупційний суд розглядатиме справи, де об'єм завданих збитків оцінюється у понад 500 млн грн)

У 2009-му роботу органу на певний час припинили, бо визнали його неконституційним. Але парламент швидко повернув йому повноваження, прийнявши кілька поправок у головний закон країни. 

У CPI Словаччина наразі посідає 57-му позицію зі 180-ти. У 2005-му – 47-му зі 159-ти. 

Втім, здебільшого експерти стверджують, що ситуація покращилася, адже кількість звинувачувальних вироків у корупційних справах зросла на 50%. 

Індонезія

У перші роки роботи спеціалізованих судів Тіпікор в Індонезії корупціонери отримували ледь не 100% обвинувачувальних вироків. 

Перший суд запрацював у 2002-му. Тоді ж за гучні справи взялася Комісія по боротьбі з корупцією. Спеціалізовані органи не чіпали справи, в яких зазначена сума збитків не перевищувала $88 тис.  У підсумку, розглядали з пів сотні справ на рік.  

Втім, після судової реформи 2009-го, коли з'явилися регіональні антикорупційні суди, ефективність органу погіршилася. Експерти пов'язують це з тим, що при відборі до потенційних суддів почали ставитися менш прискіпливо, адже тепер вже йшлося про численні філіали. 

Хорватія 

В Хорватії спеціалізовані суди мають ширші повноваження і займаються не лише корупційними справами, але й торгівлею людьми, кіднеппінгом та іншими злочинами. Боротьбу з корупцією у країні вважають однією з найефективніших. 

USKOK (аналог нашого НАБУ) вдалося досягнути рівня обвинувачувальних вироків у 95%.  Причому регалії корупціонерів не рятують. Так, минулої осені експрем'єр країни Іво Санадер був засуджений до 2,5 років за гратами. Крім того, політика зобов'язали повернути державі $557 млн. 

Сенегал

Антикорупційні суди у країні діють за моделлю першої інстанції і дають вражаючі результати. Так, країна посідає 67-му позицію в минулорічному CPI, тоді як у 2010-му – лише 105-ту. 

Країні вистачає гучних вироків. Так, у 2015-му тюремний термін отримав син колишнього президента країни Карім Вейд. Хлопця засудили до шести років за незаконне збагачення під час перебування батька при владі. 

Читайте також: Запрацював Вищий антикорупційний суд: Чого чекати українцям

Більше новин про події в Україні та світі на Depo.ua
 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme