Антикорупційний суд: З ким посвариться Україна, якщо не прийме "західну" редакцію

Поки українські депутати розглядають в другому читанні законопроект про Вищий антикорупційний суд, та 1927 поправок до нього, посадовці та владні структури західних демократій зайнялись демонстративним тиском на український парламент

Журналіст відділу «Світ»
Антикорупційний суд: З ким посвариться У…

Вочевидь, не особливо вникаючи в суть майже двох тисяч поправок, і цікавлячись долею тільки однієї – стосовно права вето Ради міжнародних експертів на кандидатури суддів для ВАСу, європейські посадовці та владні структури не припиняють зайвий раз нагадувати про своє ставлення до цієї ситуації.

Зокрема, у заяві голови комітету Європарламенту у закордонних справах Ельмара Брока, постійного доповідача щодо України Міхаеля Галера та співголови парламентського комітету асоціації Україна-ЄС Даріуша Росаті, які "вітають Верховну раду з початком фінальної стадії прийняття закону про антикорупційний суд", йдеться про те, що депутати Європейського парламенту закликали український парламент ухвалити "незалежний та ефективний" орган. Заклик супроводжується черговим нагадуванням, що такий крок є критичною умовою отримання Україною міжнародної фінансової підтримки.

"Україна повинна імплементувати рекомендації Венеціанської комісії, особливо щодо юрисдикції суду і процесу відбору суддів. Це одна з передумов для продовження міжнародної та європейської фінансової підтримки України", - йдеться у заяві європарламентарів.

Які, окрім всього, нагадують, що ухвалення нового закону слід обов'язково доповнити скасуванням зобов'язань щодо електронних декларацій для антикорупційних активістів та обранням політично-збалансованої Центральної виборчої комісії.

Тим часом єврокомісар з питань європейської політики сусідства та розширення Йоганнес Ган відмовився від пафосного формату заяви – і вирішив скористатись неформальним інтерв'ю. В розмові з українськими журналістами він урочисто пообіцяв, що "з нашої сторони точно не буде жодного втручання у відбір будь-кого, хто претендує на посаду судді дисциплінарного суду, або судів першої чи другої інстанції...Йдеться про залучення міжнародних експертів, які мають досвід у відборі кваліфікованих осіб. При цьому важливо враховувати не тільки професійні здібності, але й особисту принциповість". Вочевидь, так він сподівався заспокоїти підозри тих, хто вважав, що міжнародні експерти застосовуватимуть право вето щодо претендентів на посаду судді ВАС для досягнення якихось власних цілей. Чи спростовував підозри про можливість політично вмотивованих дій західних експертів. Сказати складно.

Втім, у чомусь Ган пішов навіть далі від представників Європарламенту – він вимагав не тільки створення Антикорупційного суду – а ще й його продуктивної діяльності. "Що важливо для нас, це як будуть діяти всі інституції, коли будуть діяти і які конкретні результати. Тому що ми бачили багато законодавчих ініціатив, ухвалення законів, боротьбу з корупцією, яку розв'язували різні партії. Але чого і досі не вистачає, то це конкретних результатів усіх цих намагань. Які справи були доправлені до суду? Які справи були розглянуті судом? Суд має виносити вироки, мають бути особисті наслідки", - зазначив оптимістично налаштований посадовець. Подібні заяви можна розглядати як спроби тиску на український парламент. Вони ним і є.

Більше того, неповний список всіх, хто закликав Україну створити Вищий антикорупційний суд за рекомендаціями Венеціанської комісії за останній місяць з хвостиком складається з Європарламенту (двічі), Єврокомісія (багаторазово), МВФ (багаторазово), Світовий банк, представники країн G7, Держдеп США, НАТО – і це не рахуючи "дрібніших" структур, як Transparency International, Антикорупційної ініціативи Європейського Союзу в Україні, колективний орган Ради Європи з антикорупційного моніторингу, і т.д..

Можливо, мають рацію українські судді, які кажуть, що ВАС розглядатиме мало справ і дублюватиме роботу інших структур. Можливо, мають рацію українські депутати, які сумніваються в неупередженості суддів і можливості використання їх для переслідування політичних конкурентів.

Але вибираючи між цими наразі уявними небезпеками – й істотним погіршенням стосунків з усіма вищепереліченими структурами, народним обранцям варто добряче подумати.

Фото: УНІАН

Більше новин про події в Україні та світі на Depo.ua
 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme