Без людей і зброї: 10 фактів про єдиний справжній рай на землі

1 грудня 1959 року було укладено Договір про Антарктику, який заборонив використання на цій території будь-яких видів зброї, а також будь яких військових досліджень

Якщо ви все ще вірите, що рай на землі можна знайти, то ми маємо ідею, де він розташований. Ось тільки саме тому ця територія і є раєм, що людина постійно у цих широтах жити не може - в Антарктику надовго потрапляють лише дослідники і добувачі цінних копалин на зразок нафти.

Довести, що Антарктика, найпівденніша область земної кулі, в центрі якої розташований материк Антарктида, має ознаки раю, нескладно. Особливо цей статус закріпився після того, як рівно 58 років тому, 1 грудня 1959 року у Вашингтоні був підписаний так званий Договір про Антарктику, який заборонив будь-яку військову діяльність, будь-які ядерні вибухи і поховання радіоактивних матеріалів в Антарктиці, натомість проголосив цей регіон відкритою до наукових досліджень територією міжнародного співробітництва.

Ось десять найцікавіших фактів про нашу версію раю на землі.

1. Назва Антарктика походить від грецьких слів і означає область протилежну Арктиці, від грец. anti - проти і arktikos - північний ведмідь.

2. Материк Антарктида був відкритий 16 (28) січня 1820 року російською експедицією під керівництвом Тадея Беллінсгаузена і Михайла Лазарєва.

3. Величезна територія Арктики, яка складає 60 млн кв. км, не підлягає юрисдикції жодної країни. Свого часу Аргентина, Австралія, Чилі, Франція, Великобританія, Нова Зеландія і Норвегія, а також Еквадор висувають територіальні права на різні райони Антарктиди, однак у результаті всі території було оголошено просто зоною міжнародного співробітництва.

4. Україна є однією з 28 країн світу, що мають право вето відносно будь-яких дій інших держав в Антарктиці.

5. Згідно з оцінками експертів, в Антарктиці зосереджено 80% запасів всієї прісної води у світі. Питання чистої води — не менш важлива проблема для людства, аніж інші важливі позиції, такі як нафта і газ.

6. Запаси нафти у Антарктиці складають більше 100 мільярдів тонн, а запаси газу — близько 15 трильйонів кубометрів. Також цей світовий резерв має в своєму розпорядженні великі запаси золота та інших корисних копалин.

7. Води Антарктики багаті на китів, тюленів, рибу. На островах і узбережжі Антарктики живе велика кількість водоплавних птахів. Потенційна можливість щорічного вилову тільки криля в водах Антарктики, без збитків для відтворення популяцій, може бути на рівні 700 млн тон на рік.

8. Антарктика - найважливіший регіон досліджень для науковців, які займаються дослідженнями змін клімату на планеті. Вплив людини на природу тут зведений до мінімуму, що дає можливість без особливих спотворень отримати дані про зміну кліматичних характеристик під впливом природних факторів.

Озонова діра над Антарктикою

9. Над Антарктикою добре видно одну з озонових дір нашої планети. Ця діра була вперше виявлена ​​1985 року, тоді її діаметр досягав 1000 кілометрів. 2001 року вчені заявили, що площа дірки скоротилася, але ці відомості були спростовані в 2005, коли її розмір досяг максимального поміченого - 27 мільйонів квадратних кілометрів. Озонова діра над Антарктикою є непостійною, у вересні - жовтні (перший і другий місяць весни в Південній півкулі) вона з'являється, а в березні - квітні (перші місяці осені в Південній півкулі), коли кількість сонячного ультрафіолету зменшується, вона практично повністю зникає.

10. Антарктику щорічно відвідують понад 30 тис. туристів. Більшість із них спрямовується на Антарктичний півострів, де існують туристична база та аеродром. Більшість туристів здійснюють антарктичні круїзи на кораблях.

Фото: ЕРА

Більше новин про події у світі читайте на Depo.Світ