Анексія та санкції: Що ЄС хоче зробити Росії за блокаду на Азові

В Європарламенті пройшли дебати щодо ситуації в Азовському морі, на яких євродепутати окреслили своє бачення російського плану

Анексія та санкції: Що ЄС хоче зробити Р…

Загострення ситуації в Азовському морі із російською блокадою, яка почалася по суті з весни цього року, нарешті зацікавила ЄС.

23-го жовтня увечері Європарламент у Страсбургу обговорив конфлікт України та Росії на Азові. Конфлікт, який поки що не переріс у військовий, а лишається виключно тактичним.

Росія посилила на Азові флот до 40 суден, серед яких шість артилерійських "Шмелів", двох корветів з "Калібрами" - "Град Свияжск" та "Великий Устюг" - шести десантних "Серна" та ін. Головними бойовими одиницями нашого флоту тут є катери "Гюрза-М" - "Лубни" і "Кременчук", а також корабель морської охорони "Донбас". Скоро також до них приєднається десантно-штурмовий "Кентавр".

Кремль використовує власну перевагу та регулярно блокує торговельні та вантажні судна, які пливуть з та в українські порти Бердянська та Маріуполя. Затримують їх як у морі, так і в Керченській протоці, поблизу Кримського мосту. Простоювати вони можуть по кілька днів, інколи доходить навіть до 11.

Читайте також: Відповідь на Азові: Коли Україна заблокує Таганрозьку затоку

Що казали в Європарламенті

Від найбільших фракцій Європарламенту - "Європейської народної партії" (ЄНП) та соціал-демократів - прозвучали думки щодо ескалації росіянами конфлікту на Азові.

У ЄНП наголошували, що дії Росії в Азовському морі із блокадою суден є порушенням міжнародного права і "повзучою анексією".

Від соціал-демократів виступав Віктор Боштінару перерахував дії Росії по дестабілізації України і поставив події в Азовському морі в один рядок із кібератаками, підтримкою терористів на Донбасі та анексією Криму.

Хоча далеко не всі вбачали головного винуватця у Росії. Наприклад, євроскептики з фракції "Європа націй і свободи" говорили про те, що Росія діє у відповідь на рішення США збільшити військову допомогу Україні. Ліві вустами Яроміра колічека взагалі звинувачували у всьому Україну. Грецький праворадикал з партії "Золотий світанок" Георгіос Епітедеос каже, що дії Росії та України на Азові є симетричними. І згадав про затримання Україною кораблів, зокрема танкера "Механік Погодін", який заблокований в порту Херсона.

Високий представник Європейського Союзу з питань зовнішньої політики і політики безпеки Федеріка Могеріні нагадала всім присутнім, що саме спорудження Керченського мосту вже є порушенням територіальної цілісності України і було здійснене без згоди Києва. А цей міст заважає проходженню великих суден, ще з серпня 2017-го року Росією були введені обмеження по висоті кораблів, які проходять під мостом - не більше 35 метрів. Через це вантажі перевозять меншими кораблями, а в порт Маріуполя не могли зайти 140 суден, що завдало суттєвих фінансових втрат. Наразі цей порт має оборот 6 млн тон на рік, а до війни було близько 12 млн.

Могеріні також говорила і про перевірки суден росіянами, називаючи їх перешкодами. За її словами, об'єктами інспекцій, котрі тривають по декілька днів, вже стали понад 200 кораблів під прапорами України та інших країн, зокрема і ЄС.

Ліберали переконані, що ці перевірки потрібно зупинити, бо у випадку бездіяльності Росія зрозуміє, що може робити це і в інших водах.

Також було згадано, що через порти Маріуполя і Бердянська проходить щонайменше 80% українського експорту. І Україні варто б якось допомогти, хоча б з розвитком цих міст, де в портах працює чимало людей.

Могеріні ж похвалила Київ за те, що він шукає справедливості в міжнародних судах і відмітила справу, яка зараз розглядається згідно з Конвенцією ООН із морського права. І з певним жалем сказала про мілітаризацію Азовського моря, яка невигідна нікому, згадавши, що воно завжди було демілітаризованим.

Чи будуть санкції

Від фракції Зелених виступила Ребекка Гармс. Вона озвучила низку пропозицій стосовно вирішення Азовської кризи.

Вона говорила про необхідність моніторингу ситуації в Азовському морі місією ОБСЄ, мандат якої охоплює всю територію країни. Окрім цього, Гармс закликала до відмови від будь-якої технічної чи військової співпраці з Росією, яка дозволяла б посилити флот, і пропонувала допомогти розвитку Маріуполя і Бердянська. До того ж, ЄС може підтримувати Україну в міжнародних судах.

Але від Гармс пролунало ще дві радикальніші пропозиції. По-перше, представниця Зелених казала про можливість конвоювання комерційних суден кораблями країн НАТО та ЄС. До цієї пропозиції віднеслися з обережністю. І вона, як мінімум, суперечить договору між Україною та Російською Федерацією про співробітництво у використанні Азовського моря і Керченської протоки, ратифікованого в 2004-му році.

По-друге, Гармс закликала розглянути можливість введення додаткових санкцій проти Росії. Цю пропозицію підтримали "ЄНП" та ліберали. Соціал-демократи висловилися за діалог з Кремлем.

Здавалося б, які висновки можна зробити з цієї історії. Вони дуже прості - у ЄС заворушилися. У США вже давно критикують агресивні дії Москви на Азові. А все це означає, що Україні варто збирати побільше доказів діяльності росіян, внаслідок яких завдається економічна шкода країні, судитися, і скаржитися. західні партнери, повільно, але таки будуть включатися та підтримувати нашу позицію. Рано чи пізно справа цілком може дійти і до нового пакету санкцій.

Більше новин про події в Україні та світі на Depo.ua
 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme