Активістка, що не подала руки Лукашенку: Український Майдан розбудив білорусів

Білоруси обрали президентом Лукашенка, щоб завадити ще більшому "злу" на "троні", відроджують рідну мову та готують свій Майдан, але ім'я нового лідера країни поки що тримають у секреті

Активістка, що не подала руки Лукашенку:…

Білоруська активістка Наталія Горячко-Басалига розповіла Depo.ua, чому слабкий Лукашенко – це шанс для білоруського відродження.

Наталія - правозахисниця, співзасновниця громадської організації "Білоруський укроп". Мати чотирьох дітей і білоруська знаменитість. Це вона стояла на одиночному пікеті в Мінську з біло-червоно-білою повітряною кулькою, на якій було зображено перекреслений портрет Лукашенка.

Вибігла на дорогу, щоб зупинити мікроавтобус, в якому затриманих на мовчазній акції протесту білорусів везли в міліцію. Коли почалася Революція Гідності приїхала до Києва та відстояла увесь Майдан. У себе в Мінську збирає допомогу для бійців АТО, в тому числі білорусів, що воюють на боці українців.

Останнього разу її прізвище було в усіх на устах під час президентських виборів в Білорусі – це вона була незалежним спостерігачем на ділянці № 1, де голосував Лукашенко, навмисно не встала і не подала йому руки, у той час як всі тиснули та навіть кланялися. Звістка про цей вчинок миттєво облетіла вітчизняні та іноземні ЗМІ.

Активістка, що не подала руки Лукашенко: Український Майдан розбудив білорусів - фото 1

Фото: naviny.by

ЛУКАШЕНКА ОБИРАЛИ ЯК НАЙМЕНЬШЕ З ЗОЛ. АЛЕ ПО СУТІ ВИБОРИ НЕ ВІДБУЛИСЯ

- Наталю, як оцінюєте ці вибори в Білорусі? Чи багато було порушень?

Небагато, але вони були суттєвими, починаючи з ящиків для голосування – вони легко розбиралися без відкриття замків. Друге велике порушення - примусовий привід студентів та інших груп населення, залежних від державних органів. Це було дуже помітно.

- Привід на голосування?

Так. На нашу ділянку всі п'ять днів голосування масово приводили студентів і команди спортсменів під наглядом тренерів, при тому, що жителів довколишніх будинків за весь час попереднього голосування прийшло близько трьох десятків. В день голосування зафіксовані "каруселі": це коли автобусами возять групи людей від дільниці до дільниці, видають бюлетені, вони відзначають вказаного ним кандидата і кидають бюлетені в ящики голосування.

Також в нас залишилося багато невикористаних бюлетенів, понад півтори тисячі. Це зафіксували і ми, і міжнародні спостерігачі. Згодом пачка з невикористаними бюлетенями - приблизно 700 штук виявилася в стопці Лукашенка і візуально виділялася. Потім, раптом, приписка громадян у день голосування також виявилася близько 700 осіб. Тобто 11.10.2015 ми вдвох не помітили сім сотень громадян, що проголосували! Цей "вброс" був очевидний і зафіксований на фото.

- Ви ж напевно повідомляли кудись про ці порушення?

Так, всі скарги написано. Ми подаємо заяву в прокуратуру, це ж кримінальна справа. По суті, вибори не відбулися, відбувся бойкот виборів. Якщо приймати до уваги голосування студентів і спортсменів, "каруселі" й "вброси", прийшли голосувати 20% виборців.

- Але офіційно вибори вважаються такими, що відбулися…

Але вони не визнані світовим співтовариством. Мені вдалося показати спостерігачам ОБСЄ і ПАРЄ все, що діється на нашій ідеальній у порівнянні з іншими дільниці. Все було настільки очевидно, що не викликало сумнівів у фальсифікації результатів виборів.

- На який результат ви розраховуєте?

Хотілося б отримати чесне розслідування, проте, швидше за все, буде звичайна відписка.

- Ви не боїтеся так у відкриту проти Лукашенка виступати? Про нього ходить слава, що усіх вільнодумців пересаджав.

Мені набагато важливіше, щоб люди бачили, що тих, хто не боїться його, боїться він сам. Тоді люди повірять у свої сили, згадають, що в країні господарі - вони, а Лукашенко - лише чиновник-самозванець. Я була спостерігачем на виборах 2006 і 2010 років, точно знаю, що Лукашенко тоді програв вибори.

Головне - щоб диктатор побачив, що його потуги у знищенні громадян марні. На кожного ізольованого і знищеного приходять сотні нових. І, чим більше він кидається на людей, тим більше народ повстає проти нього. Конкуренти Лукашенка є, і вони на волі. Просто, розумніше, їх поки не афішувати.

- А його суперники на виборах? Чи можна їх було вважати реальними конкурентами?

На жаль, на даних виборах, не було реального кандидата у президенти. Всі четверо – фейкові фігурки з Мапет-шоу. Оскільки реального кандидата не було, ми залишили на троні найменше з зол. Лукашенко зжив себе. А новий ставленик фашистської резервації РФ, який (а можливо, й не один) був серед фейкових кандидатів, безсумнівно, добив би Білорусь і, згодом, підписав би договір про входження Білорусі до складу Росії. Оскільки Лукашенко це також розуміє, але трон втрачати не хоче, він бився за свій трон з останніх сил.

- Навіть вирішив помиритися з Європою

Просто він розуміє, що в Росії більше немає коштів утримувати режим Лукашенка. Їм простіше нас поглинути, стерти і забути.

БІЛОРУСЬ МОЖЕ СПІТКАТИ ДОЛЯ КРИМУ

- Тобто ви вважаєте, що Путін в будь-який момент може розв'язати білоруську війну?

- Не війну, а захоплення. Воювати у нас нікому і нічим. Нас просто захоплять, відстріляють всіх, хто чинив спротив, переселять білорусів в російські глибинки для асиміляції, а з Білорусі зроблять плацдарм, як зараз з Криму. І ми повинні донести це до нашої "вати", що не буде золотого дощу.

Активістка, що не подала руки Лукашенко: Український Майдан розбудив білорусів - фото 2

- Взагалі, наскільки сильний проросійський вплив зараз в Білорусі? Чи багато хто підтримує політику Путіна, вважає, що Білорусі треба бути з Росією?

Після того, як люди стали дізнаватися, що росіяни накоїли в Україні, вони стали розуміти величину небезпеки для нас. Я точно знаю, що ті, хто раніше вважав, що з Росією нам буде краще, тепер різко змінили думку. Якщо сюди увірвуться росіяни, вони перетворять наші землі на полігон для шантажу Європи.

- Як офіційна преса подає події в Україні?

Ніяк. Ця тема - табу для білоруських офіційних ЗМІ. Про те, що відбувається в Україні, ми дізнаємося тільки в Інтернеті. Хоча, я знаю, що мерзотників з білорусів, які за гроші воювали за "ДНР-ЛНР" вистежують і заарештовують. Навіть "лукашисти" розуміють, що наймані вбивці вже ніколи не стануть нормальними людьми, завжди будуть небезпечні для соціуму, незалежно від того, хто стоїть при владі.

УКРАЇНЦІ НАДИХНУЛИ БІЛОРУСІВ РОЗМОВЛЯТИ НА РОДНАЙ МОВЕ

- Наталю, білоруська тема останнім часом дуже популярна в Україні і не тільки через вибори. Соцмережі підірвала учасниця "Танцюють всі", що розмовляла білоруською. Більшість українців вашої мови майже ніколи не чули. А чи правда, що зараз все більше білорусів навертаються до рідної мови?

- Так, це триває з початку війни в Україні. Україна розбудила білорусів. Наразі мова набирає обертів навіть в аполітичних колах, між собою білоруси все більше і частіше размауляюць толькi на роднай мове. Якщо присутні росіяни і білоруси хочуть поговорити про те, що росіянам не слід знати, вони переходять на білоруську мову, яку росіяни абсолютно не розуміють. А українці нас розуміють дуже добре, як і ми їх. Це не дивно, адже південні білоруси і українці мають спільних предків. Тому, і вишиванки, і мови, і традиції у нас дуже схожі.

Багатодітні батьки починають активно відвідувати "Мова на нова" – це безкоштовні школи вивчення білоруської. Люди домовляються в Інтернеті, де будуть зустрічатися, приходять, і ті, хто добре знає білоруську мову навчає тих, хто її забув. Размауляюць толькi на беларускай мове. Вучацца правiльна пiсаць.
Ці школи існують вже декілька років, але, особливо активно почали працювати з початку війни в Україні. Вона стала реальним поштовхом для білорусів, ми побачили, в якій небезпечній ситуації ми опинилися - в народу, що не має минулого, немає і майбутнього. Про це треба пам'ятати завжди.

- А в школі білоруську не викладають дітям?

Зовсім трохи. Скоротили до рівня ознайомлення. Коли я навчалася, ми дуже ретельно вивчали в білоруську в школі, технікумі, інституті. Коли я вступала на факультет "світова економіка", я здавала іспит по беларускай мове i лiтаратуры. А потім почалися лукашенківські реформи освіти, скоротили й "Світову художню літературу". Мої діти ледь не плакали, коли дізналися, що цього предмета у них більше не буде.

Лукашенко не знає білоруський мови, він - неосвічена людина. Однак, коли він відчув, що Росія загрожує йому втратою "білоруського трону", раптом, став згідливіший, повернув таблички з назвами вулиць білоруською. У транспорті знову стали озвучувати зупинки білоруською мовою.

Активістка, що не подала руки Лукашенко: Український Майдан розбудив білорусів - фото 3

РЕЗУЛЬТАТ БІЛОРУСЬКОГО МАЙДАНУ - ЦЕ ЛУКАШЕНКО У ДУРДОМІ

- Знаєте, в Україні є такий стереотип про Білорусь, що Лукашенко, звичайно, диктатор, але в країні доволі спокійно, не стріляють, ковбаса смачна…

В Білорусі йде справжня війна. Вбивають особистості, вбивають інтелект. Багато безвісти зниклих, багато дивних нещасних випадків і неправдоподібних самогубств. В нас таким чином загинуло більше людей, ніж в Україні на війні. З людей в Білорусі роблять істот, яким дають тільки можливість виживати фізично, на межі можливостей. Немає часу на розвиток, немає можливості на отримання освіти, оскільки треба працювати для фізичного виживання.

- Ви маєте на увазі, що зарплати маленькі і левова частка йде на їжу?

Так, тільки на комуналку і їжу. Навіть, на книги не вистачає. Молодь залишає Білорусь. Тільки за 2014 рік на Захід виїхало близько мільйона молодих білорусів. Оскільки на пенсії заробляти нікому, пенсіонерам не надають належної медичної допомоги, різко збільшився рівень смертності серед пенсіонерів. Я думаю, можна вже починати говорити про геноцид нації.

І ковбаса перестала бути смачною. Одна хімія. Хороші продукти вивозяться в Росію.

- І ви кажете, що Лукашенко при цьому зараз – найменше з зол

Так. Лукашенко у своїх страхах вже не такий страшний Білорусі. Зараз ми можемо зміцніти, відродити наші традиції, згуртуватися і прийти до нових виборів добре підготовленими з реальним кандидатом у президенти. Іноді крок назад буває більш розумним, ніж розбита голова від безглуздих ударів об стіну. Відступивши назад, ми можемо побачити величину стіни і слабкі її місця. А також - місце, де стіна закінчується.

У білорусів унікальний шанс - вийти з пекла без війни. Гадаю, зараз починається Епоха Білоруського Відродження

- Але ж він не здасть позиції без бою.

Здасть. Він втомився. Залишилося домовитися, на яких умовах він нас покине. В Гаагу не хоче, боїться. Однак, є інший вихід. Я вже років 10 всім пояснюю, що Лукашенко нам потрібний живим і здоровим фізично. Тобто, ми просто уточнюємо його діагноз світовим консиліумом, підтверджуємо його недієздатність задовго до того, як Єльцин спорудив його на білоруське президентство, і анулюємо всі його будь-які договори. Лукашенко йде на довічне в лікарню закритого типу, а ми отримуємо назад все, що він продав, оскільки, всі договори, підписані недієздатним - недійсні.

- Чому ви вважаєте, що він на це погодиться?

Для нього - це найкращий сценарій.

-  Слухайте, але 20 років президентських указів скасовувати - хіба таке можливе? В світі ще не було прецедентів

 Тож, буде вперше. Вперше лідери держав укладали угоди з недієздатним, завідомо про це знаючи

-  А якщо він відмовиться? Мовляв, тільки через мій труп

Він вже політичний труп. А фізичним не захоче стати, на це й треба тиснути.

Гадаєте, не втече як Янукович?

Може – в Америку, разом із своїм Колею. До Росії йому неможна, бо одразу відправлять до іншого світу й пишно поховають. В Америку - тому що там легше "загубитися". Згадайте, скільки там фашистів переховувалося.

Це все дуже схоже на білоруську національну мрію…

Треба обміркувати деталі та почати роботу. Подивимось. 

Більше новин про події в Україні та світі на Depo.ua
 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

data-matched-content-rows-num=1 data-matched-content-columns-num=4 data-matched-content-ui-type="image_stacked"