Зробити свого "слугу" зіркою: Чому затія партії влади з праймеріз у Києві може провалитися

Людину, яка кандидуватиме на пост міського голови столиці, оберуть "слуги народу" на внутрішньому "кастингу", після чого вирішальне слово про кандидата скаже президент Володимир Зеленський
 

Політичний оглядач, журналіст відділу «Влада»
Зробити свого "слугу" зіркою: Чому затія…
Скрішнот з відеоролика Олександра Дубінського

Про це повідомив перший заступник голови парламентської фракції "Слуга народу" і формальний партійний лідер Олександр Корнієнко. "В результаті праймеріз ми вийдемо на дві, максимум три кандидатури, з яких президент вибере разом з керівництвом партії, хто з них може бути одним кандидатом, якого партія висуватиме вже у вересні", - пояснив технологію вибору Корнієнко. Завершити цей процес планують у червні, тоді як офіційне висування кандидатів на місцевих виборах 25 жовтня має відбутися у вересні.

Наразі про бажання взяти участь у праймеріз "слуг" заявили півдесятка осіб, серед яких народні депутати з монобільшості Олександр Дубінський, Олександр Качура, Микола Тищенко і Олександр Ткаченко. Щоправда останній, колишній топменеджер телеканалу "1 + 1", а нині голова комітету Верховної Ради з питань гуманітарної та інформаційної політики, отримав пропозицію обійняти посаду міністра культури і несподівано погодився. Тож участі в мерських перегонах вже, скоріш за все, не братиме.

Інші потенційні учасники праймеріз, тим часом, піаряться як можуть. Катаються на маршрутці, публікують пости з матюками, або, як Олександр Качура, стримано обіцяють "навести порядок у столиці". До речі, саме останній 19 травня оприлюднив у телеграмі звернення до президента з підписами колег по фракції щодо необхідності проведення праймеріз.

Варто зазначити, що це не якесь ноу-хау від слуг –  "перші президентські праймеріз" на виборах-2019 запускала партія "Укроп", яка має дніпровське коріння і з якої вийшла група нинішніх народних депутатів з монобільшості. 2018 року партійні осередки "Укропу" в областях голосуванням визначали рівень підтримки претендентів у кандидати в президенти України. На розгляд партійного з’їзду винесли дві кандидатури, які набрали найбільше голосів у областях -  ексдиректора Буковелю, мажоритарника з Івано-Франківська Олександра Шевченка і маловідому широкому загалу Оксану Тунік-Фриз. Переміг зрештою Шевченко, але президентські вибори, як ми знаємо, програв, набравши в першому турі всього 0,57% голосів.

Хто вже проводив в Україні праймеріз

Для чого ж тоді, спитаємо, "Укропу" ці праймеріз взагалі знадобилися.  На думку аналітиків – не щоб визначити кандидата з найвищою підтримкою, а щоб підвищити впізнаваність учасника виборів, ім’я якого заздалегідь було відоме.

Та й не були вони піонерами: перші несміливі спроби політкастингів мали місце у вітчизняному партійному середовищі ще у 2000-ні роки. 2010 року внутрішні праймеріз провела партія Сергія Тігіпка "Сильна Україна", визначивши кандидатів до списку на парламентські вибори. А 2012 року представники "Об’єднаної опозиції", намагаючись "розкрутитися" для протидії кандидатам від Партії регіонів, узгоджували своїх кандидатів на мажоритарних округах, де раз-по-раз виникали міжособистісні конфлікти потенційних претендентів.

Навіщо праймеріз "Слузі народу" 

Тож технологія праймеріз на українському ґрунті – скоріше не відбір кращого з кращих, а шоу для привернення уваги виборця до учасників цього дійства. Чи такими ж є наміри "слуг" сьогодні? Схоже на те. Попри те, що у згаданому зверненні до Зеленського "слуги" пишуть, що "проведення праймеріз дасть можливість уникнути звинувачень (в балотуванні технічних кандидатів) і висунути найбільш достойних та фахових кандидатів", навряд чи ця технологія допоможе "розкрутити" когось із кандидатів з обойми партії влади до рівня нинішніх рейтингів Віталія Кличка. Двічі тріумфувавши на виборах мера той, попри численні прорахунки і прогалини в роботі очолюваної ним столичної влади, досі має найвищу довіру киян – за квітневими даними соціологів, його рейтинг учетверо вищий за показник найближчого конкурента. Причому другим іде потенційний учасник перегонів, шоумен Сергій Притула з партії "Голос", а Ткаченко зі "Слуг", попри те, що саме він минулої осені першим спробував застовпити за собою київську тему і зареєстрував новий закон про столицю, - лише третій. Можливо, далося взнаки помітне зменшення активності Ткаченка із початку 2020-го. Показники популярності решти кандидатів -  іще нижчі.

У контексті ідеї "слуг" виникають і інші запитання. Київ – на виду, тому зусилля партії влади, що докладаються для "завоювання столиці", приречені бути помітними. А от чи спроможеться ЗЕ!команда набрати більш менш рівних кандидатів для того, щоб провести праймеріз на посади мерів інших міст-мільйонників, не кажучи вже про охоплення такою технологією решти обласних і районних центрів? Чи реальна це задача, якщо явний кадровий голод відчувають вже й на Банковій, на що на останній пресконференції скаржився сам президент. Адже партії "Слуга народу" як помітної політичної величини в багатьох регіонах фактично не існує, і це визнають навіть партійні керманичі. Розповідаючи виданню "Апостроф" про технологію добору кандидатів у мери від "слуг", Олександр Корнієнко сказав, що цим займаються відразу кілька груп: "залучаємо і наші регіональні структури, хтось когось радить, десь Арахамія (голова парламентської фракції "Слуги народу" Давид Арахамія – ред.) когось радить". Координують добір команди віцепрем'єр з питань цифрової трансформації Михайло Федоров і перший заступник керівника Офісу президента Сергій Трофімов, який в ОП відповідає за роботу з регіонами. Шукають людей за якимись "параметрами", причому найчастіше знаходять не політиків, а бізнесменів або управлінців чи просто відомих в регіоні людей. Тобто "праймеріз" на місцях фактично проводять у президентській канцелярії, а не публічно.

Та й у столиці вочевидь не всі потенційні претенденти на крісло мера готові погодитися з результатами кастингу і наступним рішенням президента. Праймеріз ще не завершені, а Київ уже заповнили білборди Миколи Тищенка із символікою ЗЕ!команди. Чи згорне він рекламну кампанію, якщо колеги і сам Зеленський оберуть іншого кандидата? Сумнівно. Складається враження, що Тищенко, як мінімум для себе, праймеріз уже пройшов і вийшов переможцем.

Про твердий намір балотуватися попри все заявляв і Дубінський, який може увійти в кампанію якщо не від "слуг", то від іншої політсили. Наприклад, якщо акціонери новоствореної партії "За майбутнє" захочуть розкрутити її в столиці з прицілом на наступні парламентські вибори. Серед "господарів" цієї партії називають впливового нардепа-"слугу" Ігоря Палицю. Він є діловим партнером мільярдера Ігоря Коломойського, до кіл впливу останнього зараховують і Дубінського. Тож цей пазл має шанс скластися ще під час мерської кампанії і колишній журналіст-розслідувач може зайнятися піаром "дружньої" партії, а заодно й додати дещицю до капіталізації власного імені. "Фішкою" його кампанії може стати мета підкилимних домовленостей між Банковою і Кличком навколо фактичної відмови ЗЕ!команди опонувати чинному меру. Залишається відкритим питання,  де в цій схемі  праймеріз ЗЕ!команди і хто рахуватиметься з їхніми результатами.

Та від цієї затії партія влади не відмовляється і хотілося б ознайомитися з критеріями добору кандидатів та рівнем прозорості самого механізму праймеріз. Українська демократія не має таких давніх традицій, як у США, стійкі системи партійного відбору у нас фактично відсутні, та й сама "Слуга народу" залишається у напіввіртуальному статусі. Тому очевидно і не приховується, що вирішальне слово буде за президентським офісом. Відтак невдоволені результатом учасники праймеріз з легкістю знайдуть "вузькі місця" у процедурі, які дадуть їм підстави заявити про недовіру до результатів. І той же Тищенко, обраний до парламенту по мажоритарному округу в столиці, матиме всі підстави стверджувати, що насправді виборці йому довіряють і "благословляють" на балотування.

Більше новин про події в Україні та світі на Depo.ua
 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme