Новини по "Вагнергейту": Чи почне Зеленський зливати Єрмака

В ДБР вже не приховують, що розслідують "справу вагнерівців", яку глава Офісу Президента Андрій Єрмак називав "вигаданою детективною історією". Нагадаємо, що неодноразово лунали заяви від публічних осіб про причетність самого Єрмака до зриву операції. Також днями анонсовано вихід фрагменту фільму міжнародних розслідувачів Bellingcat, в якому вони обіцяють розповість про деталі зриву операції "вагнерівців"

Політичний оглядач, журналіст відділу «Влада»
Новини по "Вагнергейту": Чи почне Зеленс…
Фото: прес-служба президента

На брифінгу в кулуарах ВР у середу фракція "Європейська солідарність" вустами нардепа, Героя України Михайла Забродського озвучила вимогу скликати позачергове засідання парламенту для створення тимчасової слідчої комісії (ТСК) з розслідування обставин зриву операції із затримання вагнерівських найманців. За його словами, "операція, до якої були залучені кілька спецслужб, країни-партнери, низка державних інституцій, мала всі підстави увійти в підручники проведення відповідних оперативних заходів". Назвавши цю ситуацію "історією можливої зради національних інтересів", генерал-лейтенант Забродський лаконічно озвучив ключові питання, якими, на думку "ЄС", має зайнятися слідча комісія: "Як так трапилося і хто винний".

ТСК з розслідування "вагнерівців", яку Рада спускає на гальмах

Чинне законодавство дає право Верховній Раді України створювати тимчасові слідчі комісії для дослідження проблем, які становлять суспільний інтерес. Для цього потрібні голоси не менш ніж третини від конституційного складу парламенту, тобто "за" мають проголосувати щонайменше 150 нардепів.

Фракція Петра Порошенка ще у вересні 2020 року заявляла про необхідність створення ТСК у "справі вагнерівців". Тоді ж Верховна Рада вперше у своїй історії розглянула на пленарному засіданні електронну петицію до ВР, яку підписали більше 25 тисяч громадян, з тією ж вимогою – створити комісію з розслідування можливої державної зради під час організації та проведення операції з вивезення на територію України російських найманців ПВК "Вагнер", причетних до збиття українських військових літаків. Комітет Ради з питань національної безпеки, оборони та розвідки рекомендував Раді визначитись щодо згаданого питання шляхом голосування. Утім, згідно з регламентом роботи ВР, процедура розгляду петиції передбачає лише обговорення депутатами, без ухвалення рішень.

Тим часом 16 вересня 2020 року в парламенті з’явився проєкт постанови про створення такої ТСК за №4105. Її автор – нардеп від фракції "Голос" Роман Костенко, колишній офіцер спеціального підрозділу "Альфа". 24 вересня Комітет з питань нацбезпеки рекомендував Раді винести проєкт для голосування в сесійну залу. 7 жовтня аналогічний вердикт виніс комітет ВР з питань Регламенту. Але до порядку денного Ради це питання так і не потрапило. "Голос" почав було збирати 150 підписів за проведення позачергової сесії Верховної Ради для розгляду згаданого проєкту постанови, але й ця ініціатива успіху не мала. Можливо, це вдасться фракції "ЄС", яка теж хоче збирати підписи за скликання позачергового засідання Ради для розгляду проєкту постанови про утворення ТСК з питань розслідування оприлюднених у ЗМІ фактів можливих протиправних дій посадових осіб.

Як скандал довкола "вагнерівців" перетворився з "детективної історії" на справу ДБР

Нагадаємо фабулу подій, до суті яких хочуть докопатися опозиціонери. 29 липня 2020 року в санаторії під Мінськом білоруські силовики затримали 33 бойовиків російської приватної військової компанії. За даними українських компетентних органів, ці особи є безпосередньо причетними до воєнних злочинів на Донбасі, зокрема, до збиття літаків Боїнг рейсу MH17, Іл-76 і АН-26 під Луганськом. На запит України до Білорусі про екстрадицію "вагнерівців" надійшла відмова: затриманих відпустили, переважна їхня більшість повернулися на Росію, один лишився у Білорусі.

Президент Росії Володимир Путін назвав затримання росіян у Білорусі спільною операцією українських і американських спецслужб. Інші заяви лунали з Києва. У Службі безпеки України і Службі зовнішньої розвідки спочатку назвали повідомлення про участь українських силовиків у затриманні бандитів "Вагнера" російським фейком.

Майже через місяць, в середині серпня близький до деяких опозиціонерів журналіст Юрій Бутусов повідомив у Фейсбук, що затримання найманців нібито справді було спецоперацією українських спецслужб, яка готувалася понад рік. Про це ж написали і різні ЗМІ. З деталей повідомлень випливає, що українські силовики, від імені російської приватної військової компанії, запропонували бойовикам роботу у Венесуелі, щоб виманити їх з Росії. Під час вербування ті, розповідаючи про свій бойовий досвід, дали свідчення про скоєні в Україні злочини, що було задокументовано. На нову "роботу" члени групи мали летіти з Мінська і їх планували затримати, посадивши літак в Україні.

Блискуче спланована операція, заявив Бутусов, провалилася через витік інформації з Офісу президента Володимира Зеленського. Коли це могло статися? 24 липня заступник голови СБУ Руслан Баранецький і начальник Головного управління розвідки Міноборони Василь Бурба доповідали про операцію в Офісі президента. Були присутні Володимир Зеленський, голова його Офісу Андрій Єрмак, перший заступник секретаря Радбезу, голова комітету з розвідки Руслан Демченко, заступник голови ОП з питань оборони Роман Машовець і секретарка президента Марія Левченко. Після доповіді операцію відклали на кілька днів. От у ці дні й сталася "зрада" - хтось начебто подзвонив до Москви і повідомив ворога про обставини справи… Найманці з Мінська не вилетіли.

Голова ОП Андрій Єрмак назвав ці заяви "вигаданою детективною історією" і "не українською операцією". Але більший резонанс отримали слова його попередника на Банковій Андрія Богдана, який в інтерв’ю сказав, що операцію із затримання "вагнерівців" зруйнував один телефонний дзвінок з "оточення Зеленського".

Тоді ж депутат парламенту від "Євросолідарності" Володимир Ар’єв написав, що Шевченківський суд Києва зобов‘язав СБУ відкрити провадження щодо голови Офісу президента за ст.ст. 111 (державна зрада) і 114 (шпигунство). Єрмак і цю новину назвав піаром. Схоже відреагували і провладні народні депутати, вирішивши, що створення ТСК – "не на часі". Далі скандал відійшов на другий план. 

І от за пів року після описаних подій опозиція вдалася до другої спроби повернути тему "вагнерівців" в інформаційне поле. Тим паче що відбулися й нові події, які, схоже, прямо пов’язані із зірваною спецоперацією. У серпні-2020 у Фейсбук Бутусов писав, що президент Зеленський звільнив начальника Головного управління розвідки Міністерства оборони України Василя Бурбу за вимогу розслідувати провал операції із захоплення "вагнерівців". Нібито той пропонував перевірити на поліграфі його самого, Єрмака, Демченка і Машовця. А днями колишнього головного розвідника, носія державної таємниці, виселили з охоронюваного службового будинку в Конча-Заспі. На погоджувальній раді парламенту цього тижня Петро Порошенко заявив, що "з офіцерів розвідки, які виконували надзвичайно важливі завдання, зараз зняли охорону". Між іншим, у грудні минулого року п’ятий президент у телестудії зізнався, що 2018 року як Верховний Головнокомандувач санкціонував проведення операції українських спецслужб із затримання "вагнерівців".

Вчора ж пролунала цікава інформація під час звіту в парламенті в.о. директора Державного бюро розслідувань (ДБР) Олексія Сухачова. На запитання нардепа Гео Лероса, вигнанця із фракції "Слуга народу", (який вдається до періодичних випадів на адресу Єрмака і Зеленського - ЗМІ називають Лероса близьким до Андрія Богдана), коли в межах розслідування справи про зрив операції по "вагнерівцях" буде допитано голову Офісу президента, Сухачов сказав: "Слідчі ДБР виконують постійну роботу, щоденну, щогодинну за зазначеним кримінальним провадженням, зокрема допити осіб, яких ви назвали".

Це зізнання в тому, що відповідна справа існує і в тому чи іншому темпі розслідується ДБР.

Ще одна подія, яка стосується цієї теми, може статися найближчими тижнями, коли, якщо вірити заявам у ЗМІ, має з’явитися фрагмент фільму, в якому група розслідувачів Bellingcat розповість про деталі нібито зриву операції із затримання "вагнерівців". Група ця, нагадаємо, спеціалізується на сенсаціях міжнародного рівня. Розслідування про причетність спецслужб РФ до замаху на російського опозиціонера Олексія Навального – їхніх рук справа.  Одного лише фрагменту, за глибиною пошуку і якістю зібраного матеріалу подібного до розслідування по Навальному, буде досить, щоб ця міна під Банковою вибухнула гучно і можна собі уявити з якими політичними наслідками для нинішньої владної команди.

Хто може підтримати (або не підтримати) українську владу в умовах нового штучного "ідеального шторму"? І тут важливо спостерігати за реакцією головного нашого стратегічного партнера, Сполучених Штатів, заяви і дії офіційних представників яких можуть багато що сказати про подальші перспективи команди, що керує на печерських пагорбах. Важливо памятати, що 26 лютого Федеральне бюро розслідувань США оголосило нагороду за розшук Євгена Пригожина - власника російської приватної військової компанії "Вагнер". Тобто реакцію США можна обережно прогнозувати по таких діях.

Більше новин про події в Україні та світі на Depo.ua
 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme