Неспроможність Кремля: Для чого Путін хоче переговорів про Донбас без України

Кремль робить спробу переконати Францію та Німеччину в необхідності натиснути на Київ, шантажуючи наших європейських партнерів ймовірним масштабним військовим загостренням. Але йдучи на відверті дипломатичні авантюри, Путін демонструє, що ресурси для гри в довгу у нього вичерпуються

Тарас Паньо
Журналіст відділу міжнародної політики
Неспроможність Кремля: Для чого Путін хо…
Фото: Getty Images

Інформація про те, що Росія готує відеоконференцію по Донбасу, сплила фактично одразу після трагічної загибелі українських військових під Шумами. Саме коментуючи цю подію, прес-секретар Путіна Дмітрій Пєсков заговорив про те, що загострення на лінії зіткнення "хвилює" Кремль. І повідомив, що в Кремлі збираються обговорити це питання. Щоправда, тільки з лідерами Німеччини та Франції. "Ми продовжуємо узгодження з Берліном і Парижем. Коли будуть конкретні підсумки узгодження, ми вас проінформуємо", - заявив Пєсков.

Коли журналісти росЗМІ поцікавилися, чи буде на зустрічі в форматі відеоконференції Володимир Зеленський, Пєсков відповів, що про це мова не йде, оскільки крім Донбасу буде багато "інших питань для обговорення".

Про те, що якась підготовка до такої події йде, в непрямий спосіб підтвердив офіційний представник уряду Німеччини Штеффен Зайберт. Який вчора на брифінгу в Берліні на запитання про відеоконференцію за участю Путіна, Меркель і Макрона заявив наступне: "Можу вам сказати тільки, що цей захід сьогодні не відбувся. У мене немає подальших деталей для вас".

Ситуацію прокоментував і речник українського МЗС Олег Ніколенко, який нагадав позицію Києва про "нічого про Україну без України". І додав, що "лише в повному, а не скороченому складі Норманді може досягти зрушень в ключових питаннях мирного врегулювання, насамперед забезпечення повного і всеосяжного режиму припинення вогню".

В цьому місці виникає кілька логічних питань. Стосовно того, навіщо зараз обговорювати "безпеку на Донбасі" Путіну, за наказом якого і розпочалася теперішня ескалація. І чому європейські країни, хоч і не поспішають погоджуватися на "міжсобойчик", взагалі ведуть переговори з Кремлем про ймовірну зустріч без України.

Стосовно Кремля, все біль-менш зрозуміло. Там, скоріше за все, банально шантажують Францію та Німеччину ймовірною ескалацією на фронтах. Для уникнення якої Макрон і Меркель повинні зустрітися з Путіним, а потім — підштовхнути Україну до миру на російських умовах.

Зустріч у "майже нормандському форматі" без України — це ще й чудовий спосіб зіпсувати політичну гру Зеленському. Який вже багато місяців безуспішно домагався проведення подібного заходу від всіх потенційних учасників. А коли захід таки відбудеться, його туди, за задумом Кремля, не запросять.

Німеччина та Франція, звісна річ, також не в захопленні від ідеї говорити про мир на Донбасі без України — оскільки це відверто безпредметна розмова, яка гарантовано роздратує Київ, ймовірно, викличе нерозуміння у Вашингтоні, і однозначно не сприятиме завершенню конфлікту. Все питання лише в тому, наскільки вони повірять погрозам Путіна про наступ "ополченців", нестабільність в Україні, ймовірні потоки біженців та в інші кремлівські страшилки. Натомість Україні в Кремлі і далі радять спілкуватися з "республіками", тезу про що безперервно повторює Пєсков і транслюють росЗМІ. Намагаючись створити "два рівні" переговорів, на одному з яких Путін, Меркель та Макрон вирішують долі світу, а на іншому — Банкова спілкується з керованими Москвою терористами.

Наскільки успішною буде російська дипломатична авантюра з "Нормандією без України", покажуть найближчі дні. Хоча навіть у випадку проведення розмови у такому форматі шанси на зміну геополітичного становища Росії в зв'язку з припиненням війни на Донбасі є фактично нульовими.

Але вся ця історія несе для України і певний позитивний месидж. Який полягає в тому, що, ідучи на такі дипломатичні авантюри, Путін в непрямий спосіб демонструє, що підтримувати наявний статус-кво, очікуючи на більш вигідний для себе момент, Росія не спроможна. І йдеться, скоріше за все, не про політичні передумови, а про банальну економічну неспроможність Кремля утримувати терористичні анклави, забезпечуючи їх живою силою, технікою, і фінансами для елементарного виживання.

Тож на разі можна спостерігати ситуацію, за якої і Зеленський, і Путін дуже хочуть нормандського саміту на найвищому рівні. Проте їхнє уявлення про спосіб проведення такого саміту та його тематику діаметрально відрізняються.

І це майже що двостороннє прагнення до дипломатичних перговорів демонструє, що як Україна, так і Росія хочуть завершення конфлікту на Донбасі. Проблема тільки в тому, що в Кремлі дотепер надіються завершити цей конфлікт капітуляцією України.

Більше новин про події в Україні та світі на Depo.ua
 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme