"Золота акція": Що Порошенко та Зеленський запропонують Смешку

Ігор Смешко, який за даними екзит-полів отримав 6% голосів виборців, має "золоту акцію", завдяки якій він повертається у велику політику

"Золота акція": Що Порошенко та Зеленськ…

Перший тур виборів завершився закриттям виборчих дільниць о 20:00. Дуже оперативно українці отримали дані екзит-полів, які за досвідом минулих виборчих кампаній в підсумку практично не відрізняються від даних ЦВК. 

Лідером перегонів наразі є Володимир Зеленський, якому одразу три екзит-поли (Національний демократичний, ТСН і 112-Україна з NewsOne) дали не менше 30%. Другим за прогнозами йде Петро Порошенко, якому малюють від 17,8% до понад 18%. Слідом за ними розмістилася Юлія Тимошенко із 14%. Але найбільшою несподіванкою цих виборів наразі є екс-керівник СБУ (2003 - 2005 років) Ігор Смешко, який із самого початку президентської кампанії помилково вважався технічним кандидатом. Витративши на перегони 1,4 млн гривень Смешко наростив власний рейтинг і за інформацією екзит-полів розраховує на 6,6% голосів. Із цим результатом він практично наздогнав "першого непрохідного "Анатолія Гриценка, який ледь назбирав більше 7%, витративши 100 млн гривень на передвиборчу кампанію. 

Завдяки такій підтримці Ігор Смешко стає справжньою "золотою акцією" перед другим туром виборів. І перетворюється на реального гравця, перед яким відкривається поле для маневрів.  Смешко зумів акумулювати електорат, який виступав проти Петра Порошенка, Володимира Зеленського і навіть Анатолія Гриценка. Останній бачив себе таким собі новим-старим обличчям і альтернативним кандидатом Порошенку та Зеленському, але не зміг втримати електорат, якому необхідна сильна рука. Можливо, через власне своєрідне "занудство" і не здатність виглядати лідером та бійцем. Натомість Ігор Смешко мав прямий доступ на новинні телеканали, зокрема "112-й", де говорив чимало розумних речей, критикуючи Юлію Тимошенко. Своєю кампанію він навіть допоміг Порошенку, зігравши на електоральному полі Гриценка, потопивши рейтинг полковника, якого ще 6 місяців тому багато хто бачив реальним претендентом на вихід в другий тур.

І тепер найцікавіше - хто і як домовлятиметься з Ігорем Смешком і чи захоче сам Смешко вести перемовини з умовним Зеленським чи Порошенком. І не тільки з ними.

По-перше, перед Смешком відкривається реальний шлях для повернення в політичне майбутнє. Маючи умовні 6% зараз він цілком може орієнтуватися на парламентську кампанію і розраховувати на те, щоб завести в Раду свою політсилу з 20-25 депутатами. У нього одразу з'явиться фінансування, за ним вже зараз стоять аналітики і команда. З повітря 6% взяти він би не зміг. А це означає можливість участі у коаліціях в майбутньому парламенті і домовленості щодо цих коаліцій також є його козирем. До Смешка буде велика цікавість у будь-яких політсил, незалежно від прізвищ. Все не обмежиться виключно президентською гонкою. Домовлятися можуть спробувати навіть у Тимошенко. 

По-друге, Смешко теоретично може зіграти на стороні одного з кандидатів у другому турі. Просто взяти і передати свої 6% умовному Порошенку та Зеленському він не зможе. Бо люди, які його підтримали - це ж не валіза з ручкою, а голоси не плюсуються залежно від уподобань когось із кандидатів до інших. Доведено "злиттям" Садового і Гриценка.

Та існує безліч варіантів, завдяки яким Порошенко чи Зеленський можуть отримати певну вигоду від Смешка в другому турі. Чинний президент вже продемонстрував один із можливих дієвих варіантів незадовго до першого туру виборів, коли після переговорів з тоді ще кандидатом в президенти, першим заступником Командувача ССО Сергієм Кривоносом останній знявся з перегонів. А згодом замінив Ігоря Гладковського на посаді першого заступника секретаря РНБО. Кривонос - авторитетний серед військових спецназівець. Теоретично подібний трюк з посадою для Смешка може зробити будь-хто з "друготурових" кандидатів. Що може запропонувати йому умовний Зеленський? Наприклад, посаду голови РНБО. Про команду коміка ми наразі нічого не знаємо окрім запрошених ним людей - екс-міністра фінансів Данилюка, екс-міністра економрозвитку Абромавичуса, "успішного дипломата" Саакашвілі, Сергія Лещенка та можливих "кварталівців". В команді зі Смешком Зеленський може вийти до людей і представити власну мету, якої він буде прагнути з цією командою досягти. Чи вийде це в Зеленського і чи є якась серйозна мета в цього кандидата? Питання відкрите. 

Петру Порошенку з цим важче - важливі посади у команді посідають його люди. І важко уявити, як він обіцяє Смешку посаду секретаря РНБО замість Турчинова, або ж як посуває з СБУ Грицака... Служба зовнішньої розвідки - також не варіант. Цілком можливо, що домовлятися зі Смешком Порошенко буде керуючись майбутньою парламентською кампанією, обіцяючи йому місце в коаліції, а також посади для його людей і нього самого. Йтиметься про силові відомства, ОДА, комітети чи навіть міністерства, якщо вдасться сформувати "дружній" Уряд - наразі судити важко. Так само і те, яким чином Смешко зможе перекинути власні ресурси у вигляді підтримки на Петра Порошенка. 

Так чи інакше, до 21-го квітня і другого туру виборів ми станемо свідками реальної кампанії Порошенка у боротьбі з Зеленським, проти якого раніше напряму діючий президент не грав. Яку тактику обере президент, а також як відповідатиме Зеленський і яку роль в цій грі відіграватиме Смешко - ми побачимо згодом. Не варто також забувати, що окрім позитивних моментів, які приписують Смешку, зокрема недопущення крові в 2004-му році під час Помаранчевої Революції, за ним є певний негативний шлейф. Пов'язаний з отруєнням Ющенка. І від того, чи будуть весь негатив проти нього піднімати зараз, і хто це робитиме залежатиме певне розуміння, з ким грає Смешко.

Більше новин про події в Україні та світі на Depo.ua
 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme