Зняття недоторканності: Що зміниться для депутатів

Cьогодні ВР проголосувала за зняття недоторканності з нардепів у другому читанні

Зняття недоторканності: Що зміниться для…
фото з відкритих джерел

Нова Верховна Рада схвалила проект закону про внесення змін до ст. 80 Конституції України, яким народних депутатів позбавили недоторканності. За це рішення в другому читанні проголосували 373 нардепи

Що таке депутатська недоторканність?

Це гарантія того, що депутата не притягуватимуть до кримінальної, адміністративної чи іншої відповідальності без згоди на це парламенту. У теорії передбачалось, що недоторканність має сприяти ефективній роботі депутатів та гарантувати, що ніщо і ніхто не заважатиме їм реалізовувати свої права та обов’язки. Завдяки недоторканності депутати мали захист від можливого тиску з боку виконавчої і судової гілок влади – вона убезпечувала від немотивованих кримінальних переслідувань.

Як карали депутатів раніше

Була спеціальна процедура позбавлення недоторканності. Для того, аби притягти нардепа до кримінальної відповідальності, або затримати, або обрати щодо нього запобіжний захід, генпрокурор України подавав до Верховної Ради відповідне подання. На кожен вид запобіжного заходу до парламенту подавалося окреме подання. Спікер парламенту пропонував народному депутату, яким зацікавився генпрокурор, надати письмове пояснення у регламентний комітет. Комітет мусив його розглянути і передати парламенту свої висновки. Вже після того, як комітет подасть свої висновки, парламент протягом 7 днів мав розглянути подання на пленарному засіданні.

Кого позбавляли недоторканності

За час незалежності недоторканність забрали у 21 депутата. Першим був депутат Верховної Ради Української Радянської Соціалістичної Республіки Степан Хмара. Його звинуватили у побитті полковника КДБ.

У ВР 8-го скликання "доторканних" депутатів було чимало. У 2015 – 2016 роках недоторканність втратили Олег Царьов, Сергій Клюєв, Сергій Мельничук, Ігор Мосійчук, Олександр Онищенко та Вадим Новінський. У 2017 – Андрій Артеменко, Євген Дейдей, Олесь Довгий, Андрій Лозовий, Максим Поляков, Борислав Розенблат, Михайло Добкін, Євген Бакулін та Надія Савченко. Саме Савченко – єдина, хто дійсно відсидів у СІЗО.

Що зміниться після ухвалення змін до Конституції

Зі ст.80 Конституції прибирають положення про те, що народні депутати не можуть бути без згоди Верховної Ради притягнуті до кримінальної відповідальності, затримані чи заарештовані, а також про те, що їм гарантується депутатська недоторканність. Конституційний суд України в червні 2018 року визнав цей законопроект конституційним. Але зауважив, що при прийнятті закону необхідно враховувати здатність політичної і правової системи не заважати депутатам працювати та вберегти їх від політичного тиску в умовах повної відсутності інституту депутатської недоторканності.

Тепер депутати стануть доторканними з 1 січня 2020. Але документом передбачено, що депутатів не можна буде посадити за їхні висловлювання, а от за кримінал - легко. Нардепи не нестимуть юридичної відповідальності за результати голосування або висловлювання в парламенті та його органах, за винятком відповідальності за образу чи наклеп.

Більше новин про події в Україні та світі на Depo.ua
 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

data-matched-content-rows-num=1 data-matched-content-columns-num=4 data-matched-content-ui-type="image_stacked"