Паспорт Григоришина: Навіщо Порошенку зміни до закону про громадянство

Значна кількість жителів Криму ризикує втратити українське громадянство

Паспорт Григоришина: Навіщо Порошенку зм…

Днями президентом Петром Порошенком було подано проект закону про громадянство. Як зазначається в пояснювальній записці, документом пропонується ускладнити процедуру отримання громадянства окремими групами населення, які можуть становити загрозу національній безпеці України. Також у разі ухвалення Верховною Радою закон дасть змогу позбавити паспорта з тризубом жителів окупованого Криму, що викликало істеричну реакцію проросійської преси.

Для початку звернемо увагу на низку нововведень, запропонованих главою державою. По-перше, громадянином України не може стати людина, яка вчинила злочини на території нашої держави або скоїла тяжкі злочини проти українських громадян. Дана норма торкається бойовиків із "Л-ДНР": спроба отримати або оновити український паспорт (документ потребує вклеювання фото в 25 і 45 років), завершиться для них позбавленням громадянства. Як мінімум…

По-друге, після ухвалення змін до закону навіть отримане громадянство України можна буде відібрати. Фактично йдеться про повноцінне впровадження "норми імені Саакашвілі": коли перевірка виявить, що прохач під час оформлення паспорта приховав якусь істотну інформацію, яка б завадила йому отримати громадянство (зокрема, йдеться про відкриття кримінальних проваджень в інших країнах), це стає підставою для анулювання громадянства. Аналогічна процедура відбудеться і в разі виявлення подачі фальшивих або неправильно оформлених документів. Нагадаємо, у липні минулого року саме через приховування інформації про кримінальні провадження в Грузії Саакашвілі був позбавлений українського підданства, що викликало серйозний скандал.

Також у законопроекті йдеться про вдосконалення механізму припинення громадянства України у разі добровільного набуття громадянином громадянства іншої держави. Щоправда, не дуже зрозуміло, як тепер будуть вчиняти з вже діючими "подвійними" громадянами. Наприклад, з колишнім головою ДФС Романом Насіровим, про наявність у якого британського паспорту неодноразово писали ЗМІ.

Окрім того, пропонується встановити терміни, протягом яких одержувач громадянства України повинен здати паспорт іноземної держави. Якщо він протягом двох років після набуття українського паспорта не надав документ про вихід з громадянства іншої країни, то втрачає статус громадянина України. Щоправда, до цього запобіжника є одне суттєве запитання: навіщо чекати два роки. Адже фактично йдеться про ідею легалізації (хай, і тимчасову) подвійного громадянства.

Найбільш активно зараз обговорюють можливість втрати підданства жителями анексованого Криму. Мовляв, тепер мало не усі кримчани (абсолютна більшість з яких має аусвайс з російським орлом-мутантом) залишаться без українського громадянства. Утім, детальніше прочитаємо текст законопроекту. Запропоновані зміни вводять "додаткові підстави для втрати громадянства України". І вони стосуються навіть не наявності російського паспорту, а участі громадянина України (себто жителя окупованого півострова) в діяльності іноземної держави. Зокрема, достатньою підставою для позбавлення громадянства є участь у виборах, служба в армії та робота в органах влади. Тут слід зауважити, що явка на півострові під час останніх президентських "виборів" в РФ склала 80%. Скоріше за все, ці цифри намалювали, тому позбавлення громадянства зачепить не тих хто голосував, а осіб, які брали участь в організації та проведенні фарсу під назвою "вибори Путіна". З'ясувати їхні прізвища можна завдяки відкритим реєстрам.

Хоча і тут є нюанси. Так, за словами голови Меджлісу, народного депутата Рефата Чубарова, у Верховній Раді роздумують над запобіжниками, які дадуть змогу позбавляти громадянства не автоматично, а після відповідного розгляду щодо кожної конкретної особи. "Йдеться про те, що підставами для втрати громадянства України можуть стати дії, вчинені людиною внаслідок примусу з боку окупантів. Наприклад, обов'язковий призов російськими окупантами молодої людини, що проживає в Криму, на строкову службу. Або участь під страхом звільнення з роботи в незаконних виборах, що проводяться російською окупаційною владою", - уточнив голова Меджлісу.

Простіше кажучи, до запропонованого законопроекту буде значна кількість пропозицій. Але загалом "кримське питання" давно перезріло. Протягом останніх років багато кримчан, які у 2014 році взяли російські паспорти, отримали біометрику на підставі наявності українського громадянства. Що дає змогу безперешкодно подорожувати країнами ЄС. У паспортних столах на материку їм, як українським громадянам, не могли відмовити, хіба додатково перевіряли. Тепер же цю "лавочку" закриють.

З одного боку, Україна, в разі введення в дію нового закону, втратить, за скромними підрахунками, з півтора мільйони громадян. Але з іншого - не треба за цими людьми аж надто побиватися: більшість з них лояльно поставилися до російської агресії і добровільно стали колаборантами.

І, наостанок. Пропонований законопроект повноцінно запрацює лише тоді, коли діятиме чітка процедура анулювання громадянства. І коли в цьому питанні не буде вибірковості. Приміром, необхідно суттєво переглянути надане громадянство за останні роки. Як тут не згадати часи Януковича, коли незрозуміло, за які заслуги отримав українське підданство уродженець Ярославля Вадим Новинський – чи не найодіозніший апологет "русского міра" в стінах Верховної Ради.

Є й питання і до новіших епізодів. Наприклад, щодо набуття громадянства російським олігархом Костянтином Григоришиним. Можливо, там все було без застережень, нехай перевіряють, але заяву на отримання громадянства, за даними ЗМІ, він подав 15 березня 2016-го, а 13 квітня того ж року російське видання "Коммерсант" повідомило, що Слідком РФ розслідує стосовно бізнесмена кримінальну справу за підозрою у несплаті податків. Цікаво, чи повідомив він про цей факт? Якщо ні, тоді проглядаються підстави вчинити з ним, як із Саакашвілі.

Більше новин про події в Україні та світі на Depo.ua
 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

data-matched-content-rows-num=1 data-matched-content-columns-num=4 data-matched-content-ui-type="image_stacked"