ЧС 2018
Вибори-2019
Онлайн
Сектор
Спецпроекти
Країна Укропів

В Україні запрацювали "судові" зміни до Конституції

З сьогоднішнього дня, 30 вересня, в Україні набули чинності зміни до Конституції в частині правосуддя і нова редакція закону "Про судоустрій і статус суддів"
Depo.Влада
30 вересня 2016 10:37
ФОТО: depo.ua

Згідно з вказаними змінами, всі рівні судів реорганізовуються та змінюється порядок їх призначення, пише depo.ua.

Так, законом скасовується 5-річний строк призначення суддів, і вони призначаються виключно безстроково. При цьому вони фактично втрачають недоторканність, і можуть бути затримані правоохоронцями за підозрою у здійсненні тяжких або особливо тяжких злочинів.

Конституційні зміни також передбачають реорганізацію Вищої ради юстиції у Вищу раду правосуддя (ВСП). Кінцевим терміном для обрання її членів встановили 30 квітня 2019 року. Кількість членів ради збільшують на одного - до 21. З її складу відраховують міністра юстиції і генпрокурора.

Вища рада правосуддя матиме право усувати, переводити, звільняти суддів і подавати президенту подання на їх призначення. Рада матиме право давати згоду на затримання і арешт суддів. Від Вищої кваліфікаційної комісії суддів до ВСП переходять повноваження залучати суддів і прокурорів до дисциплінарної відповідальності, призначати керівництво Служби судової охорони і Державної судової адміністрації - органу, відповідального за матеріально-технічне забезпечення судів. Таким чином, президента і Раду позбавляють права звільняти суддів. Глава держави має право їх призначати.

Президент позбавлений привілею створювати суди, ліквідовувати та реорганізовувати їх. Він не має звільняти суддів Конституційного суду - суддю можуть звільнити тільки за рішенням не менш як 2/3 складу Конституційного суду.

Закон підвищує з 25 до 30 років мінімальний вік для обіймання посади судді. Вводить систему конкурсного відбору для призначення суддів.

Збільшують термін повноважень генпрокурора з 5 до 6 років, але забороняють йому обіймати цю посаду 2 терміни поспіль.

Зміни до Конституції також передбачають введення інституту конституційної скарги, тобто скарги на суперечності Конституції, застосованого в кінцевому судовому рішенні закону при закінченні всіх інших національних засобів правового захисту. Крім того, вводить право Конституційного суду визначати конституційність питань, які пропонують для винесення на всеукраїнський референдум за народною ініціативою.

Прокуратура втрачає функцію нагляду і займається лише поданням публічного обвинувачення в суді та процесуальним керівництвом досудовим розслідуванням. За конституційними змінами, в Україні захищати громадян в суді можуть тільки адвокати.

Нагадаємо, 2 червня Верховна Рада ухвалила у другому читанні і в цілому законопроект № 3524 "Про внесення змін до Конституції України (щодо правосуддя)".

Крім того, парламент ухвалив за основу і в цілому законопроект № 4734 "Про судоустрій і статус суддів", раніше внесений до парламенту президентом України як невідкладний.

Даний закон вступить в силу тільки після набуття чинності змін до Конституції в частині правосуддя.

Більше новин про політичне життя України читайте на Depo.Влада