Київ проти Москви: До чого призведе зіткнення патріархів

Так само, як погіршилися політичні відносини між Україною та Росією, духовні стосунки між двома головними полюсами влади у східному Християнстві також пішли на дно цього місяця

Київ проти Москви: До чого призведе зітк…

Схоже, вони і далі будуть тонути, пише Depo.ua, наводячи адаптований переклад статті The Economist.

Приводом до цього є бажання української влади створити незалежну Українську православну церкву і рішуча протидія цьому з боку російської духовної влади, близької до влади земної - Кремля, у бажанні заблокувати цей крок.

Президент України Петро Порошенко звернувся до Вселенського Патріарха Варфоломея, який знаходиться в Стамбулі, з проханням благословити створення Української незалежної помісної церкви. Московський Патріарх Кирило наполягає на тому, що у Варфоломея не мають права втручатися у справи "Московської канонічної території", як він це називає.

Патріарх Варфоломей не менше переконаний, що він несе відповідальність за управління церковними справами в Україні, бо він займає перше місце серед рівних в глобальній православній ієрархії, і за конкретними історичними причинами пов'язаний зі складною, мінливою роллю єпископів Константинополя у справах східних слов'ян у візантійські і навіть османські часи.

7 вересня Вселенський Патріарх зробив перші кроки в напрямку задоволення побажань Порошенка і його колег-законодавців. Він доручив двом північноамериканським єпископам виступати в якості своїх представників в підготовці до створення незалежної церкви в Києві.

Це буде непросто. На сьогоднішній день найбільш широко організованою церквою в Україні є вірна Москві УПЦ МП. Другою найбільшою церквою є УПЦ КП, яка не користується міжнародним визнанням. Цілком можливо, що створення Національної церкви вимагатиме вищого статусу Київського патріархату і заохочення частини УПЦ МП приєднатися до нової структури. УПЦ МП має набагато більше священиків і монастирів, але соцопитування демонструють, що УПЦ КП популярна серед 70% українців, які ідентифікують себе православними.

Московський Патріархат розлючений. Патріарх Московський і всієї Русі Кирило заявляв, що його церква перестане публічно молитися за Патріарха Варфоломія. Було оголошено, що ні Патріарх Росії, ні будь-які єпископи, що знаходяться під його керівництвом, не будуть святкувати Євхаристію (священний обряд християнства) з єпископами від Патріарха Варфоломія. Ці жести мають величезне символічне значення. Також у Москві дали ясно зрозуміти, що у випадку, якщо Вселенський Патріарх благословить повну незалежність української церкви, відбудеться розрив спілкування між Патріархатами Константинополя і Москви. Такий хід подій означатиме, що звичайні духовенства відповідних церков не можуть служити разом, а прихильникам однієї церкви може бути відмовлено в спілкуванні в іншій.

Російське телебачення показувало урочистого і обуреного патріарха Кирила в оточенні його старших єпископів, який зв'язується по відеозв'язку зі своїм головним духовним союзником в Києві, митрополитом Онуфрієм. Патріарх Кирило перераховував проступки Стамбулу протягом століть, зосередившись на 1920-х роках, коли місцева церковна влада була пов'язана з ультрамодерністською фракцією російської церкви, котра була близька до більшовиків. Це був крок, який більш пізні покоління православних вважали помилкою.

Тим часом Константинопольський Патріархат опублікував документи, які бентежать прорадянських єпископів в Україні. Вони показують, що в 1991 році, коли Україна створювала свою політичну державність, ідея повної духовної незалежності підтримувалася практично всіма православними єпископами країни, в тому числі тими, хто пізніше передумав і прийняв постійну владу Москви.

Кажучи формально, обидва патріархати сперечаються щодо легітимності листа, направленого Константинопольським Патріархом у 1686 році, який погодився передати москвичам владу в Києві. Вселенський Патріарх говорить, що ця передача має тимчасовий характер і не залежить від умов, які не були збережені. Москва повторила 14 вересня, що передача була чіткою без можливості відкликати її.

З цими давніми історичними суперечками тісно пов'язані сучасні політичні та геополітичні. Президент Порошенко, мабуть, бачить, що створення Української помісної церкви має вирішальне значення для його політичного майбутнього. В результаті цього слова типу "томос" стали частиною щоденних політичних розмов у Києві.

Як для політичної, так і для духовної влади в Москві було б принизливо "втратити" Україну. З однієї точки зору, близько половини загальної кількості парафій, які перебувають під владою Московського Патріархату, знаходяться в Україні. Зовсім не всі люди або духовенство, які моляться в цих парафіях, є сильними прихильниками Москви. Та духовний зв'язок між Москвою і Україною є одним з основних важелів впливу Росії на Україну і це добре знає президент Володимир Путін, близький друг і союзник Патріарха Кирила.

Тим часом, Сполучені Штати зробили тонкий жест підтримки президента Порошенка у релігійних питаннях. Їх релігійний посланець Сем Браунбек зустрівся з українським президентом 11 вересня і з симпатією вислухав його нарікання на те, що в районах України, окупованих Росією в 2014-му, всі церкви, крім Московського Патріархату, переслідуються. Порошенко також виклав свої надії на незалежну церкву, яка буде діяти вільно, без переслідування інших, на українських землях, які контролює Київ.

Більше новин про події в Україні та світі на Depo.ua
 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme