Полювання на агентів: Чому силовики взялися за московських попів

Учора співробітники Нацполіції і Служби безпеки України знову навідалися з обшуком до єпархій Української православної церкви Московського патріархату

Політичний оглядач, журналіст відділу «Влада»
Полювання на агентів: Чому силовики взял…

Слідчі дії відбувалися у рамках розслідування справи, відкритої за ст. 161 Кримінального кодексу України ("Порушення рівноправності громадян залежно від їх расової, національної належності або ставлення до релігії").

Відомо, що всього відбулося вісім обшуків у Житомирі, Овручі і Коростені, а також у Києві. Вони пройшли у будівлях і приміщеннях, які належать двом єпархіям УПЦ МП – Житомирській і Новоград-Волинській та Овруцько-Коростенській.

"Як пояснили представники правоохоронців, нібито підставою для повного обшуку приміщення стало вилучення друкованої продукції (газети, листівки з елементами агітаційного змісту, що зможуть спричинити розпалювання міжконфесійної ворожнечі), про це пише у постанові, яка була надана працівникам єпархіального управління. Провівши детальний обшук правоохоронці вилучили всю єпархіальну компютерну техніку, флеш-накопичувачі, вінчестер із камер відеонагляду, компютерні диски", - цитуємо зі збереженням мови оригіналу повідомлення прес-служби Житомирської єпархії, оприлюднене на сайті єпархії.

Слід відразу спростувати можливі версії про якийсь зв'язок слідчих дій із запровадженням воєнного стану. Ані в Києві, ані в Житомирі, ані в Новограді воєнного стану немає. Тож зрозуміло, що обшуки проводяться там, де громадяни неодноразово скаржилися на позицію, обрану священиками у важливих соціально-політичних питаннях. Зокрема, у ставленні до створення Української помісної православної церкви.

Так, керівництво Житомирської і Новоград-Волинської єпархії заявляє про свою позицію не лише через сайт, але й у соцмережах. "Духовенство Житомирської єпархії на своїй раді вирішило підтримати главу Української православної церкви Московського патріархату митрополита Онуфрія" - пише на своїй сторінці в Facebook митрополит Житомирський і Новоград-Волинський Никодим (Горенко), який головував на зборах.

За його словами, клірики єпархії одноголосно висловилися на підтримку митрополита Онуфрія і "у зв'язку з останніми подіями в житті УПЦ учасники зборів закликали посилити молитви за церкву і її предстоятеля". Нічим не відрізняється й позиція та заяви митрополита Овруцького і Коростенського Віссаріона.

Ще не горить, але вже тліє земля під ногами представників Московського патріархату і в інших регіонах країни. 1 грудня сайт УПЦ МП оприлюднив повідомлення про те, що понад 20 священиків Рівненської і Сарненської єпархій отримали повістки про виклик на допит як свідки до заступника Начальника слідвідділу УСБУ в Рівненській області Туза Б.М. Без роз'яснення, про що саме свідчити, наголошують батюшки.

Минулої п'ятниці, 30 листопада, як повідомляв сайт Depo.ua, правоохоронці провели обшук у підсобному господарстві Києво-Печерської Лаври у селі Вороньки Бориспільського району, де мешкає предстоятель Свято-Успенської Києво-Печерської Лаври Павло. Останній при цьому заявив, що не був там з 2013 року і живе в Лаврі. Паралельно відбуваються перевірки стану збереження святинь і цінностей у Києво-Печерській і Почаївській Лаврах, які теж контролюються УПЦ МП.

Усі ці події в комплексі дають московським церковникам підстави скаржитися на тиск і одночасно посилати "нагору" сигнали про нерозуміння ситуації: адже ще не так давно їхні стосунки зі світською владою України були нейтральними, а подекуди й дружніми. Досить згадати, як той же Павло благословляв режим Януковича і всіляко демонстрував лояльність до нього. Отримуючи навзаєм вельми "апетитні" преференції, у тому числі бізнесові, про що свідчать численні журналістські розслідування.

Так чи інакше, дії влади щодо представників УПЦ МП справді можна витлумачити як примус до миру. Але є у цього питання ще один аспект, регіональний. Між представниками Московського патріархату і місцевою владою традиційно існують теплі стосунки. Колишній голова Верховної Ради, нардеп від мажоритарного округу Володимир Литвин постійно відвідує (і, можливо, підтримує матеріально) Свято-Георгіївський Городницький монастир. Екс-спікер і житомирська влада загалом перебувають на короткій нозі з архієпископом Житомирським і Новоград-Волинським Никодимом і настоятелем Городницького монастиря архієпископом Олександром. Останній, до речі, є ініціатором одного з трьох судових позовів щодо визнання нечинною постанови Верховної Ради про підтримку звернення президента до Вселенського патріарха Варфоломія про надання Томосу Православній церкві в Україні.

Наближення Томосу активізує явних і зриває маски з прихованих агентів Кремля. І вже невдовзі суспільство побачить, хто кинеться захищати московських священиків і єпископів як на місцевому, так і на загальнодержавному рівнях.

Більше новин про події в Україні та світі на Depo.ua
 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme