Житомирщина: місцева “стара гвардія” програє “варягам”

2020-тий рік закріпив поразку регіональних еліт, що в попередні роки керували областю. Їхня ставка на родичів не спрацювала. Партія "Слуга народу" перемагає на виборах в облраду, а представники центру "на місцях" помітно посилюють свій впив в нерідному для них регіоні

Житомирщина: місцева “стара гвардія” про…

В 2019-му році дві виборчі кампанії кардинально не тільки змінили ситуацію у центральній владі, а й вплинули на регіональні розклади. Насамперед, за рахунок призначення нових керівників ОДА та проходу в парламент нових мажоритарників. Цього року вже місцеві вибори мали дати відповідь – чи вдалося "слугам" взяти владу в органах місцевого самоврядування, а чи змогли укріпитися або відновити вплив колишні управляючі.

Як програвали вибори дружина, сестра, брат та син

У 2015-2019рр. владу в регіоні тримала команда Петра Порошенка. Виходець із Житомирщини відповідальний за децентралізацію Геннадій Зубко був людиною номер 2 в Уряді і близьким до Порошенка, а потім і Гройсмана. Він, віце-прем’єр-міністр - міністр регіонального розвитку, багато в чому і визначав кадрову політику в області в частині облдержадміністрацій і не тільки. З 2016-го року облраду очолював ББПшник Володимир Ширма, а міським головою Житомира у 2015-му обраний інший партієць Сергій Сухомлин (усього тоді БПП отримало 4-х мерів облцентрів)

Усе перекроїло "електоральне цунамі" 2019-го. Моноліт БПП розбився і колись одна команда пішла різними колонами. У 2020-му дружина Геннадія Зубка на виборах мера Житомира представляла БПП і набрала 6%. Борислав Розенблат обзавівся міським осередком "Батьківщини" але програв сестрою – Олена, попри активну кампанію, набрала лише 3%. А двоюрідний брат Розенблата,  колишній радник міністра охорони здоров’я  Супрун, Матвій Хренов набрав 2 відсотки та не зміг провести до міськради "Партію розвитку громад".

Програли і "серйозні регіональні гравці" допорошенківської доби. Залишки своєї влади на Новоград-Волинщині втратив Володимир Литвин. Його син Петро програв там мерські вибори, набравши 9,9%,  а "Народна партія" взяла всього 4 з 34 мандатів у міськраду. Соратниця Юлії Тимошенко Анжела Лабунська очолила список партії "Батьківщина" в облраду і отримала 6 мандатів (з 64) та ледь завела фракцію у Бердичівську міськраду (5,5%). Дещо краще ситуація у екс-нардепа Віктора Розвадовського. Очолюваний ним осередок партії "За майбутнє" взяв 7 мандатів в облраду але також не впливає серйозно на нові владні розклади.

Єдиним з колишніх, хто зберіг свою владу можна вважати Сергія Сухомлина. Міський голова Житомира дистанціювався від "Євросолідарності" та взяв бренд "мерської партії" "Пропозиція". Ключовим завданням для себе Сухомлин визначив саме збереження позицій у місті. Спокійно виграв вибори мера та завів фракцію в міськраду. Щоправда одноосібну більшість взяти не вдалося – 16 з 42 мандатів. Водночас, у облраду "Пропозицію" повів голова ОДА часів Порошенка Ігор Гундич – отримали 6 мандатів. А представник партії, колишній голова облради Володимир Ширма став заступником.

Ліс, бурштин та гральні автомати… 

Вийшло так, що корінні житомирські еліти не змогли створити свою місцеву партію, як це було в низці інших областей, розпорошили попередні партійні проекти, а ставку зробили, здебільшого, на своїх родичів. Як наслідок, Житомирська область виявилася однією з небагатьох, де перемогла партія "Слуга народу" – 1 місце з 11 мандатами. Окрім цього  "зелені"  мають тепер двох мерів важливих міст в регіоні: Олевська (Сергій Лисицький) та Овруча (Іван Коруд).

За рахунок отриманого першого місця та розпорошеності мандатів між різними партіями, "слугам" вдалося зібрати голоси та отримати свого голову. Очолив облраду заступник голови ОДА Володимир Федоренко, набравши… 53 з 62 голосів депутатів (один з кращих показників в Україні). Місце Федоренка в ОДА зайняв колишній СБУшник, радник голови ОДА киянин Олександр Федько.

Ключова роль у таких високих показниках партії влади на виборах належить голові облдержадміністрації Віталію Бунечку. Професійний СБУшинк родом з Рівненщини до свого призначення на Житомирщину очолював СБУ у Маріуполі. Бунечко зміг за рік роботи в області (з серпня 2019-го) вписатися в місцеву політику і по суті перемогти. Заділ він зробив з перших днів на посаді. Відразу після призначення Бунечко взявся за резонансну тему бурштину і нелегально видобутку значно поменшало. А тепер на продаж по аукціону готуються 23 ділянки для легального обробітку. Електорально важливо, що без помітних скандалів пройшов процес об’єднання громад.

Зараз по всій Житомирській області області активно проходять рейди по боротьбі з незаконною вирубкою лісу та гральним бізнесом. Про що регулярно звітують в ОДА. Тут помітну роль відіграє інший "варяг" – начальник обласної поліції Юрій Олійник. Вінничанин усього за півроку на посаді став помітною фігурою в області. Відпрацювання резонансних для регіону питань при активній роботі з медіа дають змогу формувати позитивний імідж та нарощувати вплив. Інформаційне поле області мало не щоденно наповнюється новинами про зупинку поліцією лісовозів та викриття гральних залів. Важлива деталь, що поліція області змогла під час місцевих виборів публічно залишитися рівновіддаленою від різних партій. Це дає змогу Олійнику мати рівні відносини з ключовими політичними гравцями регіону.

Наскільки надалі вдасться представникам центру контролювати ситуацію в області питання відкрите. Поки ставка на "силовий блок" зіграла. З одного боку на користь нежитомирських спрацював фактор свіжості – необтяжені історією місцевих розбірок. З іншого боку будь-який представник центральної влади в регіоні залежний від керівництва – посада не виборна і підзвітна столичному начальству. Та й вчорашні "господарі" області не будуть спокійно спостерігати за втратою впливу. Тому далі обіцяє бути гаряче!

Більше новин про події в Україні та світі на Depo.ua
 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme