Згадали про Семочка: Навіщо Труба погрожує Порошенку новою підозрою

Напередодні анонсованого трьома фракціями парламенту мітингу проти капітуляції різко почастішали негативні згадки про Порошенка. Збіг?

Політичний оглядач
Згадали про Семочка: Навіщо Труба погрож…

Учора очільник Державного бюро розслідувань (ДБР) Роман Труба розповів кілька цікавих речей. Перша – до установки прослуховування в його кабінеті причетний чинний співробітник Бюро. Правда, його імені він не назвав.

Нагадаємо, значного розголосу набули злиті через Телеграм-канал "Трубу прорвало" аудіозаписи, на яких голос, схожий на голос Труби, обговорює перебіг різних справ, у тому числі й тих, де фігурує п’ятий президент України Петро Порошенко. Але відразу після появи новини про колегу-"крота" директор ДБР все спростував. Мовляв, "журналіст одного з інформаційних агентств некоректно висвітлив інформацію про те, що до встановлення апаратури прослуховування мого кабінету може бути причетний працівник ДБР… Ніхто з працівників ДБР не має відношення до розкриття матеріалів кримінальних проваджень. Це підтвердило внутрішнє розслідування, у тому числі матеріли психофізіологічного дослідження за допомогою поліграфа, яке пройшла вся слідча група". 

У спростуванні Труба згадав і про ексзаступника глави адміністрації президента Януковича Андрія Портнова. За словами директора ДБР, співробітники Бюро не причетні до передачі інформації щодо кримінальних проваджень третім особам, зокрема, Портнову. Перед тим ЗМІ звинувачували Трубу в можливому "зливі" цій особі повідомлень про перебіг розслідувань Бюро щодо Порошенка.

П’ятого президента стосувалася інша, не менш цікава вчорашня заява директора ДБР – він сказав, що попередньому очільнику держави готують підозру через "незаконне" призначення Сергія Семочка заступником голови Служби зовнішньої розвідки. За словами Труби, Бюро вже провело слідчі дії, які свідчать "про можливий злочин у діях Порошенка". На це Ігор Головань, адвокат Порошенка, повідомив, що подав до Національного антикорупційного бюро (НАБУ) і Генпрокуратури заяви стосовно опублікованих ймовірних розмов Труби із керівником Офісу президента Андрієм Богданом і його заступником Андрієм Смирновим. "Не про проекти підозр Роману Трубі зараз думати, а до допитів готуватися. Можливо, із застосуванням улюбленої іграшки – поліграфу", – зазначив Головань.

Відносно Порошенка ДБР веде 13 кримінальних справ. Тематика деяких із них вкрай схожа на тези кремлівської пропаганди: "Перехід українських кораблів через Керченську протоку, що спричинило ескалацію конфлікту з Російською Федерацією, введення військового стану на території України з метою можливої узурпації влади", "Захоплення державної влади та підроблення при цьому офіційних документів при внесенні подання на призначення Прем'єр-Міністра України за відсутності коаліції у Верховній Раді України" тощо.

Графіка: ДБР.

Тепер цей перелік може доповнитися підозрою по справі про начебто незаконне призначення Семочка. Ім’я цієї людини раніше згадувалося в контексті кількох скандалів. У жовтні 2018 року журналісти-розслідувачі оприлюднили інформацію про те, що сім'я першого заступника голови СЗР нібито володіє трьома будинками загальною вартістю близько $8 млн, а дружина й дочка мають російські паспорти. Останнє згодом підтвердила контррозвідка. Сам Семочко ці повідомлення заперечує. У свою чергу, НАБУ відкрило щодо нього справу за статтею "незаконне збагачення", а СБУ почала кримінальне провадження за статтею "державна зрада". 12 квітня цього року Порошенко звільнив Семочка з керівної посади.

Зауважимо, нова справа щодо Порошенка може стати останньою для ДБР за директорства Романа Труби - 3 грудня Верховна Рада ухвалила президентський закон №2116, яким перезапускає Бюро, а його керівництво – звільняє. Нових очільників обиратиме конкурсна комісія, куди увійдуть по три члени від парламенту і президента та два від уряду.

За день до ухвалення закону був затриманий близький знайомий директора ДБР ексначальник головного слідчого управління ГПУ Ігор Щербина – за підозрою в отриманні хабаря у $150 тисяч. Володимир Зеленський присвятив цій новині окремий пост у Фейсбуку, назвавши затримання "ще одним аргументом на користь необхідності перезавантажити керівництво Бюро".

За посаду директора Бюро вже ведеться кулуарна боротьба кількох груп впливу у нинішній владі. Найбільш вірогідним наступником Труби називали заступника Генпрокурора Віктора Трепака, але у цьому контексті спливло і прізвище голови комітету Ради з правоохоронної діяльності Дениса Монастирського. А от у чому експерти не сумніваються – це в тому, що президент Зеленський має намір зробити ДБР важливим елементом своєї системи влади. Адже до повноважень Бюро належить розслідування справ щодо високопосадовців – як колишніх, так і тих які працюють нині. І це гарний "батіг" проти політичних та бізнесових конкурентів. У такому разі перспективи і тих справ, у яких спливає прізвище Порошенка, залежатимуть вже не від волі директора Бюро чи його особистих контактів, а напряму від політичної волі Банкової.

Із заяв чинного голови Бюро можна припустити, що він братиме участь у новому конкурсі на цю посаду, який має оголосити Зеленський, підписавши згаданий закон. До того часу він демонструватиме активність, у тому числі в медіа. Однак анонсована підозра Порошенкові мало того, що сумнівна з точки зору судової перспективи, так ще й не про те, про що розповідали народу на виборах. Семочко, звісно, - персонаж одіозний, та все ж це не "символ української корупції" Свинарчук.

Нарешті, тиск правоохоронців на одного з підписантів "заяви трьох" - спільного документу про недопущення "зради" за результатами переговорів у Парижі, під яким стоять підписи Юлії Тимошенко, Святослава Вакарчука і Порошенка, та ще й напередодні запланованих акцій протесту в центрі столиці, може бути сприйнятий частиною суспільства і західними політиками як спроба репресій проти опозиції.

Більше новин про події в Україні та світі на Depo.ua
 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme