Земельний референдум: Навіщо Зеленський робить подарунок Тимошенко і Бойку

Президент анонсував референдум щодо продажу землі. Але не такий, який хочуть "Батьківщина" й "ОПЗЖ"

Політичний оглядач
Земельний референдум: Навіщо Зеленський…

Народу запропонують вирішити тільки одне: продавати чи не продавати українську землю іноземцям.

"Прийнято наступне рішення: між першим та другим читанням у діючий проект закону будуть внесені правки, згідно з якими право продавати та купувати землю матимуть лише українські громадяни та українські компанії, засновані українськими громадянами. Іноземці та компанії, які мають серед засновників іноземців отримають право купувати українські земельні ділянки тільки у випадку, якщо на це буде дано згоду народу України на всеукраїнському референдумі. Відповідний пункт буде міститися у законі", – заявив Зеленський. Також, за його словами, найближчим часом Верховна Рада завершить роботу над запровадженням механізму загальноукраїнського референдуму.

Depo.ua вже писав про ризики проведення референдумів в Україні: щоб дізнатися з високою точністю, що думають громадяни з того чи іншого питання, достатньо провести кваліфіковане соціологічне опитування, а не витрачати значні кошти на референдум. Який, до того ж, може розколоти українське суспільство, поки що не готове до прямої демократії в силу багатьох причин. Однак, як бачимо, рішення прийняте, і вже скоро ми отримаємо перший з 2000 року всеукраїнський референдум.

Яким він може бути? Або масштабний, зі збором підписів, ініціативними групами і так далі, або консультативний плебісцит. Оскільки закону про народовладдя ще нема, то не гадатимемо, яку нормативну базу пропишуть автори документу. Наразі цікавіше інше – як влада та інші політичні сили скористаються анонсованим референдумом. Бо, по-перше, на тлі відсутності креативних ідей в опозиційних сил з’являється шанс гучно заявити про себе, фактично, це просто подарунок соціальним популістам, а, по-друге, влада на земельному референдумі може відпрацювати технологію інших референдумів, зокрема, щодо вирішення конфлікту на Донбасі.

Нагадаємо, учора Олександр Дубінський, депутат "Слуги народу", оприлюднив документ, схожий на "темник" для спікерів з теми земельної реформи. З нього випливає кілька моментів. Перший – референдум стосуватиметься не взагалі згоди українців на продаж землі, а лише на продаж її іноземцям. Це не те, на чому наполягають Юлія Тимошенко, її "Батьківщина", "ОПЗЖ" та інші парламентські і позапарламентські сили, які критикують владу за намір зробити товаром землю сільськогосподарського призначення. Зокрема, Тимошенко пропонує: зняти з розгляду парламенту законопроект №2178-10 "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо обігу земель сільськогосподарського призначення", продовжити на рік мораторій і за цей час: створити Державний фонд, який зможе викуповувати приватні паї за ринковими цінами, Всеукраїнську координаційну раду для опрацювання стратегії розвитку фермерства, малого і середнього сільгоспвиробництва, і провести всеукраїнський референдум. Не відстає від Тимошенко і Юрій Бойко. Він також вимагає зняти з розгляду законопроект про землю і не приймати його без референдуму.   

Другий момент: ті, хто проти продажу, названі у "темнику" "лобістами тіньового ринку землі", якими "було потрачено мільйони доларів на інформаційні кампанії, щоб нав’язати людям думку, що їхню землю скуплять китайці, араби, марсіани і вивезуть кудись наші чорноземи". Останнє слово буде за людьми, обіцяють автори документу, а "не за лобістами, проплаченими псевдоекспертами, не за старими політиками, які борються за право земельних феодалів обкрадати селян". Тобто, можна очікувати, що після прийняття земельного законопроекту, до якого внесуть зміни, анонсовані Зеленським, розпочнеться активна медіа-кампанія з підготовки суспільної думки до можливого плебісциту. А це означає, що на нас очікує битва телеканалів – лояльних і менш лояльних до влади. Можна лише здогадуватися, які бюджети освоюватимуться на цій кампанії.

Чи є у влади спікери, які зможуть перебалакати ту ж Тимошенко? Не будемо називати прізвища тих, хто відстоюватиме в ефірах продаж землі (не важко здогадатися, кого з урядовців і "Слуг народу" кинуть на амбразуру), натомість вже зараз можна означити контрпропагандистські смисли, якими оперуватимуть опоненти: ці люди – грантоїди або лобісти агрохолдингів, продаж землі – це світова змова проти українців, геть зовнішнє управління. Ну і ключова теза: Зе-команда вас обдурила. Уже зараз відбуваються акції фермерів проти земельної реформи, і вони лише посилюватимуться. А от чи вдасться організувати масовки на її підтримку – велике питання. З іншого боку, раз противників реформи таврують "лобістами тіньового ринку", то й опонентам влади слід готуватися до перевірки на "тефлоновість" різними зливами компромату. Одним словом, і влада, й опозиція матимуть змогу спостерігати за гойдалками своїх рейтингів. А тут, нагадаємо, і місцеві вибори не за горами...

Більше новин про події в Україні та світі на Depo.ua
 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme