Зеленський зустрінеться з Трампом: Що про це відомо

Під час Генасамблеї ООН між 23 і 26 вересня президент України Володимир Зеленський вперше зустрінеться з лідером США Дональдом Трампом

Ольга Черниш
Перша заступниця головного редактора
Зеленський зустрінеться з Трампом: Що пр…

Інформацію підтвердила пресслужба віцепрезидента США Майка Пенса.

Depo.ua зібрав інформацію про майбутню зустріч двох президентів. 

Отже, організацію переговорів взяв на себе Офіс президента, відсторонивши від процесу посольство України у США. 

Більшість експертів сходяться на думці, що наразі йдеться про формат short talk – себто, зустріч, яка триватиме 20 хвилин максимум. Можливо, під цю коротку розмову навіть не виділятимуть окремого приміщення, і президенти поспілкуються стоячи, ніби побіжно. 

Втім, навіть таку розмову у президента зможуть записати собі у актив, адже про діалог з американським лідером йдеться вже кілька місяців. 

Попередні діалоги

При цьому у Трампа і Зеленського є певний досвід спілкування, хоча й телефонного. 

Так, у липні американський лідер привітав Україну з успішним проведенням парламентських виборів, а самого Зеленського – з перемогою його партії. Зазначив, що нова влада зможе покращити імідж України і завершити розслідування корупційних справ,  "які стримували взаємодію між Україною та США". 

Себто, доволі прозоро натякнув на справу сина Джо Байдена Гантера.  До речі, сам Джо за останні місяці суттєво підвищив власний рейтинг, тому Трамп як ніколи зацікавлений у готовності української влади до співпраці. 

Втім, наразі чинити пресинг на Україну непросто, адже у самих США почали розслідування щодо можливого тиску з боку президента США Дональда Трампа та його адвоката Руді Джуліані на українську владу, аби мотивувати її до сприяння кампанії з переобрання Трампа. 

 Матеріальна допомога: забрати і повернути

Попри це американсько-українські відносини наразі переживають буремні часи. Чого варта епопея з допомогою Україні, яка коштувала немалих нервів українським можновладцям. 

Нагадаємо, в кінці серпня Трамп вирішив "перевірити доцільність" виділення коштів на військову допомогу Україні. І хоча проти наміру американського президента зекономити була практично вся політична еліта, включно з деякими впливовими республіканцями, українській владі довелося відчути чималий стрес. 

Але зрештою, 13 вересня  Дональд Трамп розблокував процес надання Україні як $250 млн військової допомоги з коштів Пентагону, так і $141.5 млн із коштів, що будуть проведені через Державний департамент.

Тривожною ластівкою для України стала відставка радника з національної безпеки Джона Болтона. Як відомо, останній був налаштований на жорстке протистояння з Кремлем замість пошуку компромісів. А наприкінці серпня Болтон гостював у Києві. 

Та й пропозиція Трампа повернути Росію у G7 з формулюванням, що це "дасть переваги багатьом справам у світі" настрій Києву не покращила. 

Тим паче, що експерти пояснили рішення таки дати Україні гроші тиском на Трампа американського Конгресу, який міг зірвати прийняття нового бюджету, а не потеплінням президента США до України.  

Про що говоритимуть

За офіційними джерелами, попри складнощі останніх тижнів, саме підтримка України у сфері оборони і співпраця двох держав може стати центральною темою діалогу. Зокрема про це нещодавно заявив спецпредставник США в Україні Курт Волкер

"Ви ж знаєте, немає жодної"срібної кулі", яка могла б всіх перемогти. Що ми намагаємося робити, то це працювати з Україною разом. Допомагаємо реформувати, модернізувати армію, зробити її професійною. Робимо це на всі 360 градусів. Ідентифікуємо провали, що Україна може зробити сама, де американська підтримка буде найефективнішою. Це й повітряна оборона, і берегова оборона, і надання зброї, яке ми розглядаємо у майбутньому. Я не маю повноважень зараз ділитися цим з вами тут. Але це зараз ключова тема діалогу між Україною та США - як ми можемо найкращим чином допомогти Україні зробити свою оборону найефективнішою", – зазначив політик.

Ще однією темою може стати співпраця у галузі енергетики. Її підняли Пенс та Зеленський вчора, 18 вересня, під час телефонної розмови, зокрема "констатувавши плідний розвиток українсько-американськох співпраці" у даній сфері. 

Не так давно міністр енергетики США Рік Перрі заявив, що США готові допомогти Україні досягти її повного потенціалу. Повідомленню передувало підписання Меморандуму про співпрацю між Польщею, Україною і США.  

Ще гарячішою темою може стати участь Америки у "нормандському форматі".  Про необхідність залучення США на днях заговорив навіть президент Білорусі Олександр Лукашенко. Втім, після відставки Болтона, який озвучував готовність своєї країни до такої дипломатичної місії, перспективи знову затуманилися. 

Можливо, спробують обговорити і посилення американських санкцій проти Росії – цю тезу в інформпростір закинув тимчасовий повірений у справах США в Україні Вільям Тернер в інтерв'ю грузинському "Першому каналу".

"Одна з найсильніших санкцій, яку ми ще не застосовували щодо Росії, і Росія це добре знає, це її виключення з міжнародної фінансової системи. Це буде руйнівним для країни. Ми ніколи цього не робили, але в разі ще одного агресивного кроку, це можна буде використати", – зазначив дипломат. 

Себто, наразі між країнами назріло чимало дражливих питань, а от, в який бік вони розвиватимуться, схоже, залежатиме від готовності української сторони враховувати, в тому числі, особисті інтереси американського лідера. 

А про потрапляння у список "улюблених партнерів" могло б свідчити, наприклад, запрошення у Вашингтон, цього разу вже до грунтовнішого діалогу. Адже поки що у геополітичному рейтингу США Україні явно не вистачає для цього балів.  Хоча ставати аж надто улюбленими для України теж ризиковано, адже симпатії Конгресу, а особливо, конгресменів-демократів, які протистоять деяким згубним для нас ініціативам Дональда Трампа, наразі не менш важливі. 

Більше новин про події в Україні та світі на Depo.ua
 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme