Тимошенко чи Порошенко: Кому поставить підніжку генерал Смешко

Черговим кандидатом у президенти України виявив бажання стати Ігор Смешко. Шансів перемогти у нього мало. Проте цікаво, у кого він може відібрати голоси

Політичний оглядач, журналіст відділу «Влада»
Тимошенко чи Порошенко: Кому поставить п…

Ігор Смешко, голова Служби безпеки України у 2003-2005 роках, повідомив, що готує документи для реєстрації його в ЦВК як кандидата в президенти. Про це рішення начебто його "просили" неназвані потенційним кандидатом "дорогі друзі" - принаймні, про це він написав на своїй сторінці у Фейсбук. Хто вони, ці друзі? Адже досі про Смешка, як про можливого учасника перегонів, не згадували.

Можливо, таким "другом" є відомий журналіст і ведучий Дмитро Гордон. Заяву про намір балотуватися спецслужбівець зробив 13 січня саме під час програми "Live Гордон" на телеканалі "112 Україна". Більше того, днем раніше у відеозверненні на своєму каналі в YouTube Гордон закликав Смешка оголосити про висунення своєї кандидатури – заявивши, що вважає його "ідеальним кандидатом на посаду президента", який міг би "консолідувати і принести користь країні в переломний момент". А ще раніше Гордон інтригував читачів своїх інформаційних ресурсів натяками на те, що скоро вони побачать потужного кандидата, який сплутає всі карти на президентських виборах. Виявилося, йшлося про Ігоря Смешка.

Стисло нагадаємо про майбутнього кандидата. 63-річний уродженець Черкащини, генерал-полковник, доктор технічних наук і професор. У 1992-1995 роках був військовим аташе України в США та аташе з питань оборони. У 1995-1999 р. – голова, пізніше заступник голови Комітету з питань розвідки при президентові України Леонідові Кучмі. Із вересня 2000-го рік відпрацював у Швейцарії на посадах аташе з питань оборони, військового аташе при посольстві України в цій державі, постійного представника Міноборони України при міжнародних організаціях у Женеві. Далі працював у Раді нацбезпеки.

З 1997-го до 2000-го Смешко очолював Головне управління розвідки Збройних сил України. З вересня 2003-го до лютого 2005-го керував українською спецслужбою – зокрема, під час "першого Майдану" 2004 року. Гордон стверджує, що саме Смешко не допустив тоді кровопролиття, завдяки вжитим оперативним заходам зупинивши внутрішні війська, які йшли на Київ розганяти Майдан за наказом тодішнього прем'єра Віктора Януковича.

Проте запам'ятався Смешко не цим. Припускають, що кандидата у президенти Віктора Ющенка у 2004 році отруїли під час приватної вечері з тодішнім головою СБУ Смешком, що відбулася на дачі заступника голови СБУ Володимира Сацюка. Цю версію підтримував і отруєний. Утім "діоксинову справу" досі не розкрито. Сам же Смешко стверджував, що отруєння взагалі не було.

Невдовзі після того Майдану він звільнився з СБУ. На якийсь час відійшов у тінь. Створив і очолив громадську організацію "Сила і Честь", яка пізніше стала партією, яку називали "партією відставних військових і силовиків". Вона брала участь у виборах до парламенту 2014 року, але до Ради не потрапила (її результат – 0,08% голосів). При цьому сам Смешко до виборчого списку партії не увійшов. Після виборів "Сила і Честь" знов стала непомітною. Серед нечисленних публічних проявів її позиції можна згадати хіба що січневу 2018 року вимогу до уряду не зменшувати розмір грошового забезпечення військовослужбовців і перерахувати їхні пенсії.

У 2014-2015 рр. Смешко був радником президента України, очолював комітет з питань розвідки при президентові України. Після ліквідації комітету є позаштатним радником президента Петра Порошенка.

Отже, після реєстрації генерал-полковника Смешка претендентів на звання "сильної руки" виборів-2019, очевидно, побільшає. Кому з кандидатів слід починати хвилюватися? Міністру оборони у 2005-2007 рр. Анатолію Гриценку чи главі СБУ у 2006-2010 і 2014-2015 рр. Валентину Наливайченку, які теж заявили, що йдуть на вибори?

І справді, публічні позиціювання цих трьох політиків настільки схожі, що можуть злитися в очах виборця в єдине ціле, вичленити з якого конкретного кандидата у кабінці для голосування пересічній людині буде складно. Отож, чимала кількість потенційних "рятівників Вітчизни" може розсіяти симпатії виборців, які мають намір голосувати за кандидатів з військовим чи правоохоронним минулим. Більше того, на цьому ж полі працює і чинний глава держави.

І з цим пов'язана ще одна версія, оприлюднена сайтом "Страна". Його неназвані джерела назвали завданням Смешка виконати роль "технічного кандидата коміка Володимира Зеленського". Начебто генерал публічно критикуватиме дії Порошенка у військовій сфері, забираючи у президента патріотичного виборця і зменшуючи його рейтинг на темі армії і оборони. А паралельно час від часу буде говорити хороші речі про Зеленського, вважають анонімні джерела "Страни".

У цього плану, якщо не вважати його фантастикою, є одна велика прогалина: сьогодні у Смешка практично відсутній рейтинг. Іншими словами, його майже не знає пересічний виборець. І те, кого він критикуватиме, і кого хвалитиме, гіпотетично може мати той чи інший вплив хіба на ті кола, з яких Смешко вийшов – частину високопоставлених військових і силовиків.

До речі, з огляду на психологічні моменти дуже сумнівно, що навіть компліменти на адресу Зеленського, які суто теоретично можуть прозвучати з вуст генерал-полковника, змусять це середовище підтримати похід коміка в президенти.

Не можна відкидати і версію щодо гри Смешка на боці Юлії Тимошенко – особливо враховуючи, що й сам Зеленський раптом може виявитися симпатиком ЮВТ. Особливо беручи до уваги певні симпатії до лідера "Батьківщини", про які заявляє у ЗМІ бізнесмен Ігор Коломойський, що його називають "старшим партнером" Зеленського – попри заперечення останнього.

Праві автори приведеної вище версії чи ні – покаже перелік гостей телеефірів каналу "1 +1" і афільованих медіа, пов'язуваних з Коломойським. Якщо Смешко стане постійним гостем цих ефірів, то рейтинг спецслужбівця може почати повільно зростати. Але в будь-якому разі двох з половиною місяців, які залишилися до дня голосування на президентських виборах (це 31 березня), вочевидь мало для "розкрутки" кандидата до рівня загальнонаціональної впізнаваності.

Якщо, звісно, не брати в розрахунок появу "чорних лебедів" - певних подій, які неможливо передбачити і які спроможні кардинально змінити інерційний хід подій (тут знову пригадаємо отруєння Ющенка, яке мало значний вплив на вибір українців у 2004-му). А за штатного перебігу кампанії Смешко відбиратиме голоси хіба що у своїх прямих конкурентів – Гриценка з Наливайченком.

Більше новин про події в Україні та світі на Depo.ua
 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme