Зеленський проти Путіна: Про що Україна та Росія домовилися в Парижі

Нормандський саміт за участі лідерів України, Росії, Франції та Німеччини завершився у Парижі

Зеленський проти Путіна: Про що Україна…

Володимир Зеленський провів зустріч з Володимиром Путіним, Ангелою Меркель та Еммануелем Макроном в"нормандському форматі". Сама "Норманді" тривала більше 5 годин.  Путін і Зеленський навіть встигли поговорити тет-а-тет, витративши на це близько 10 хвилин. 

Після вечері, яка стала завершальним акордом "Нормандського саміту", лідери держав, підготувавши комюніке, дали брифінг. 

Про що домовилися

Насправді, жодного прориву "Нормандська зустріч" не дала. І не могла дати. Оскільки сама по собі є виключно декларативною. Будь-які домовленості як про законодавчі зміни, так і про газові питання, вимагають від України їх імплементації шляхом голосувань у парламенті та узгоджень з акціонером і керівництвом "Нафтогазу". 

Втім, певні підсумки "Норманді" таки є. 

1). Еммануель Макрон розповів, що у всіх сторін ще багато роботи по підготовці до місцевих виборів і через 4 місяці відбудеться новий "Нормандський саміт". Сторони мають "створити передумови для виборів". Ось така от цікава мовна конструкція. Меркель сказала, що домовилися про три пункти по розведенню військ. По-перше, розмінування, по-друге до березня - розведення на трьох ділянках і третє - розширення місії ОБСЄ, щоб вона могла спостерігати за припиненням вогню 24/7. Має бути досягнуте повне припинення вогню до кінця 2019-го року. 

2). У підсумковому комюніке сказано, що Україна зобов'язується імплементувати законодавчо "формулу Штайнмайера" в законодавство. Зеленський уточнив, що за всіма моментами по цьому питанню домовленостей досягнути не вдалося. Альтернативи "Мінську-2" немає.

3). Має відбутися обмін полоненими за принципом "всіх на всіх". Швидше за все, мова про обмін між Україною та "Л-ДНР" до кінця цього року. 

4). Зеленський піднімав питання повного контролю над кордоном, а також про виведення військ і незаконних збройних формувань з Донбасу. Втім, у Путіна інші погляди на ситуацію. Російський президент, судячи за даними ЗМІ, наполягав спочатку на виборах в ОРДЛО, після яких має бути переданий Україні контроль над кордоном. Щодо цього згоди не було досягнуто. Путін хоче послідовності виконання Мінських домовленостей. Зеленський хоче спочатку кордон, а потім вибори. 

5). Путін підтримав питання припинення вогню і розведення сил. Російський президент закликав Україну внести зміни до Конституції щодо особливого статусу Донбасу, закликав продовжити закон про особливий статус Донбасу і зробити його на постійній основі. З цими тезами Україна не буде згодна. Зеленському не подобається ідея зі змінами в Конституцію. І тепер найважливіше, чи продовжить Україна дію нинішнього закону про особливий статус Донбасу на рік, чи зробить його постійним.

6). Хоча про газ офіційно практично не говорили, переговори щодо цього таки відбувалися. Від України участь брали Зеленський, виконавчий директор "Нафтогазу" Вітренко та голова Міненерго Оржель. Від Росіїї – Путін, голова "Газпрому" Міллер та міністр енергетики Новак. Як пізніше розповів Вітренко, жодних домовленостей досягнуто не було. Україна не буде відмовлятися від позовів до "Газпрому" і продовжить переговори по транзиту. Володимир Зеленський зазначив, що з Володимиром Путіним питання транзиту обговорили і розблокували. Всі деталі – контракт, об'єми – будуть обговорюватися і далі. 

Путін додав, що прямі поставки з Росії для України будуть дуже вигідні – знижка 25%. Фактично питання газу відтермінували до Нового року чи навіть січня 2020-го.

7). Питання місцевих виборів буде обговорюватися на рівні Тристоронньої контактної групи. І варіанти мають бути на наступній "Нормандській зустрічі" через 4 місяці. 

8). Зеленський також заявив, що у Мінську в Тристоронній контакнтній групі мають бути представники Донбасу від України, які втекли від війни. І вони мають говорити з представниками "Л-ДНР". 

***

Замість висновку можна сказати, що головним прогресом є обмін полоненими, який має відбутися. В інших питаннях Путін не відступив і Зеленському не вдалося нічого виграти. Фактично, ми отримуємо поступову заморозку конфлікту. І тепер все залежить від того, чи піде Зеленський на умови Путіна з особливим статусом Донбасу, або ж через 4 місяці, на зустрічі в "Норманді", Україна таки заговорить про "стіну". 

Довідка

Володимир Зеленський привіз у Париж на "Нормандську зустріч" серйозний десант. Разом із ним у французьку столицю прибули: 

  • міністр закордонних справ Вадим Пристайко; 
  • міністр внутрішніх справ Арсен Аваков; 
  • міністр енергетики та захисту довкілля України Олексій Оржель; 
  • глава Служби безпеки України Іван Баканов;
  •  головнокомандувач Збройних сил України Руслан Хомчак; 
  • перший помічник президента Сергій Шефір; 
  • помічник президента Андрій Єрмак;
  • радник президента Руслан Демченко; 
  • глава офісу президента Андрій Богдан; 
  • заступник глави Офісу президента Кирило Тимошенко; 
  • заступник глави Офісу президента Юрій Костюк;
  • заступник глави Офісу президента Ігор Жовква;
  •  виконавчий директор Нафтогазу Юрій Вітренко.

Більше новин про події в Україні та світі на Depo.ua
 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme