Синій реванш з зеленим відтінком: Як "Слуга народу" поділила владу на Сумщині з "ОПЗЖ"

Сумська обласна рада продовжила парад коаліцій з колишніми регіоналами, які активно повертають свої позиції в багатьох регіонах

Економічний і політичний оглядач
Синій реванш з зеленим відтінком: Як "Сл…

В Україні триває парад коаліцій "Слуг народу" з проросійською ОПЗЖ. Виявилося, що партнерство з ексрегіоналами для "зелених" - єдиний спосіб в багатьох регіонах здобути більшість і отримати керівництво в обласних радах. За Київською обласною радою, де напередодні "СН" зійшлася в більшість з партійцями Медведчука, те ж саме вчора відбулося і на Сумщині, інформує Depo.ua.

Аналогія між Сумщиною та Київщиною є доречною ще й тому, що як в столичному регіоні зелено-синім коаліціантам програв місцевий феодал Ярослав Москаленко, так на Сумщині вчора було зафіксовано поразку ще одного грошового мішка з "За Майбутнє" Ігоря Молотка. І так, як і на Київщині, в Сумах "ЄС" з партнерстві з "За майбутнє" опинилися в меншості.

Підсумки виборів: зелені, сині та червоні

Перші три місця на виборах до Сумської обласної ради здобули "Слуга народу" (16 мандатів), "Опозиційна платформа - За життя" (14 мандатів) та "Батьківщина" (10 мандатів). Їх розбавили "Європейська солідарність" з їхніми 9-ма штиками, "Наш край" (8 депутатів) та "За майбутнє" (7 членів ради).

В ці вибори досить грунтовно вклався народний депутат Ігор Молоток. Під свою егіду він отримав обласну організацію "за майбутнє", членом фракції якої є у парламенті. І згодом приєднав до свого конгломерату обласну "Батьківщину", витіснивши звідти мера Сум Олександра Лисенка, якому лишилася лише міська ячейка. На чолі "Батьківщини" став його давній "санчопанса" Вадим Лисий.

Готуватись до посилення на Сумщині колишній регіонал Ігор Молоток почав задовго цих місцевих виборів. Він, окрім "ЗМ" та "Батьківщини", зосередив у своїх руках вплив на такий партійний проект, як "Рідне місто", що має інтереси переважно, в районі Шостки та Конотопа, звідки Молоток обирався нардепом. А також отримав важелі контролю місцевого сумського телеканалу "СТС". В плани Молотка входило формування більшості в облраді і затвердження свого голови, яким ймовірно мав стати той самий Вадим Лисий, що очолив фракцію "Батьківщини".

"Слугу народу" у свою чергу взяв на забезпечення місцевий забудовник Віктор Федорченко, для якого участь у владі - це в першу чергу можливість реалізувати плани з осягення нових масштабів будівельної та суміжної діяльності. 72-річний Федорченко побудував свою компанію на фундаменті ще радянського будівельного тресту та зміг закріпитись на ринку недорого житла. До цього двічі балотувався у мери сум – від "Партії регіонів" та "Нашого краю". 

"ЄС" на Сумщині стала об'єднанням осколків привладних партійних проектів часів Порошенка. Ядром коаліції став колишній нардеп з "Народного фронту", який орієнтується на групу Авакова, Олег Медуниця. Він під час президентських виборів кував перемогу експрезидента, але після поразки Порошенка дещо відійшов у тінь, зареєсрувався ФОПом і отримував зиски від грантових проектів закордонних донорів. В обласну раду Медуниці вдалося завести лише 9 депутатів, чого виявилося вкрай мало для того, аби стати ядром коаліції.

"ОПЗЖ", до складу якої входять переважно члени команди колишнього губернатора області Юрія Чмиря, посіла друге місце на виборах і отримала шанс на відновлення після шести років перебування поза владою. 

"Наш край" на Сумщині орієнтується на нардепа-мажоритарника Андрія Деркача. Його позиції вже багато років є дуже міцними на півночі Сумщини. Власне, цей регіон і забезпечив "Нашому краю" 8 мандатів в обласній раді. Сам Деркач нині переживає поразку Трампа, адже останній період свого життя він у значній мірі присвятив роботі з дискредитації Байдена. Проте місцева команда Андрія Леонідовича залишається в тонусі і тримає носа по вітру.

Перші несподіванки облради

Коаліція в новообраній Сумській облраді отримала конкретні обриси вчора, 3 грудня, під час установчої сесії. Проте сутність цього об'єднання була зрозумілою ще пару тижнів тому, коли тихе ремствування з табору Медуниці та передових загонів Молотка засвідчило, що "ЄС", "ЗМ" та "Батьківщину" залишають за бортом процесу формування влади. 

При тому, що неможливість стикування порошенківців з ексрегіоналами та "слугами" читалася з самого початку, досить дивним і несподіваним виглядає відсторонення від процесу нардепа Молотка. Адже він, окрім того, що є ідеологічно близьким (звісно, якщо цей термін можна використовувати в даному контексті), він має давню історію стосунків з лідером місцевої "ОПЗЖ" Юрієм Чмирем - в тому числі і в бізнесі. Тим більше, що у фракції "Батьківщина" багато персонажів, які є невід'ємними від влади і просто за визначенням не можуть перебувати у опозиції. Наприклад, головлікарі обласної і районної лікарні Горох та Поцелуєв, чи бенефіціар мережі ринків в області Галаєв.

Читайте також: У Сумах родина Галаєвих балотується одразу від трьох партій

А тому ігнор Молотка можна пояснити хіба що його надмірною амбіційністю щодо майбутньої ролі в обласній раді і безкомпромісною позицією щодо своєї людини у кріслі голови облради. Також свою роль могло зіграти і певне охолодження між ним та Чмирем внаслідок того, що Молоток на виборах міського голови Сум зробив ставку на Лисенка, тоді як Юрія Павловича підтримка з боку партнера його кандидатури могла би схилити до ефективної участі в перегонах.

Читайте також: Вибори мера Сум: Чому перемагає Олександр Лисенко і яким буде його третій термін

Коаліція та опозиція

Але як би там не було, на вчорашньому засіданні рада поділилася на два табори. Більшість склали фракції "СН", "ОПЗЖ" та "Наш край". А "ЄС", "ЗМ" та "Батьківщина" опинилися у меншості. Табори налічють 38 і 26 депутатів відповідно (при загальному складі ради у 64 депутати). Тож коли дійшло до офіційного обрання голови ради, меншості залишалося лише здіймати революційну бучу, але вплинути на процес обрання голови вона ніяк не змогла.

Від коаліції очікувано було висунуто Віктора Федорченка, для якого настав час отримувати бонуси зі своїх інвестицій. Його кандидатура задовольняла також вимогам з Банкової неодмінно всадити в керівне крісло члена своєї політсили, яким формально і є Федорченко - незважаючи на своє регіоналівське минуле. Тож обрання саме його дало б  можливість полегшено відзвітувати у Київ про перемогу.

Іншим кандидатом став той самий помічник Молотка Лисий. Проте таємне голосування депутатського корпусу засвідчило, що попереднє уявлення про інсуючі розклади в новообраній раді є справедливим. За Федорченка проголосували 39 депутатів, а за Лисого - 21.

Слабка спроба демаршу

Примітно, що кількість голосів за "ФедОру", як тут позаочі називають нового голову, перевищила граничний кількісний склад коаліції на кілька голосів. І якщо подібна "зрада" в аналогічній ситуації в Київській обласній раді могла засвідчити матеріальну вмотивованість таємних голосувальників, то в Сумах такий розклад засвідчує лише запопадливість і намагання деяких членів умовної опозиції прислужитись новому господарю.

Наступний крок з затвердження першого заступника голови облради вже був справою техніки. Федорченко запропонував на цю посаду представника "ОПЗЖ", колишнього начальника управління молоді та спорту Сумської ОДА (до 2014 року) Олександра Стрельченка.

"Опозиція", відшумівши про "ригівську" сутність майбутнього першого заступника, здійснила демарш і на знак протесту забрала з зали своїх депутатів. Тож Стрельченка обирали у спокійному режимі. "За" - 37 голосів.

За логікою, під час наступного зібрання депутати мають віддати посаду другого заступника "Нашому краю", а також розподілити інші керівні посади "згідно придбаних квитків". 

А тим часом сили, що залишилися поза процесом розподілу посад, очікувано почали таврування "слуг" зрадниками та посіпаками регіоналів. Проте реального результату коаліційного розподілу посад це сотрясання повітря вже не змінить.

Читайте також: Скандальний старт Київської облради: Як "слуги Коломойського" владу ділили

Більше новин про події в Україні та світі на Depo.ua
 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme